e-okul için fotoğraf çekimi ve boyut ayarlama

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Bu uygulama okullardaki öğrencilerin fotoğraf masraflarını 0'a düşürmek ve fotoğrafları istenen ölçü (105x120 piksel) ve boyuta (10 Kb tan küçük) düşürmek için harcanan zamanı tasarruf etmek için hazırlanmıştır.

Fotoğraf çekebilmek için bilgisayara bağlı bir web kamerası yeterlidir. İstenirse arka fon (beyaz) olarak projektör perdeleri, sınıf tahtaları vs. ile ışıklandırma da kullanılabilir.

Bir Access dosyası üstünde yapıldığından ve mdb formatında olduğundan kodlara erişimi açıktır. İstenildiği gibi değiştirilebilirler ve parçalanabilirler.

Uygulamanın çalışabilmesi için sisteme bir adet ocx (ActiveX nesnesi) ve bir adet dll (Kütüphane) dosyasının sisteme eklenmesi ve tanıtılması gerekir.

Bu nesneleri ekli bulunan klasörün içinde bulabilirsiniz. vbVidCap.ocx AktiveX nesnesi ücretsiz olarak dağıtılan ve görüntünün formun üstünde görünmesini sağlayan bir alettir. wiaaut.dll kütüphanesi ise Microsoft tarafından yaratılan ve fotoğrafları işleyecek komutları bulunduran bir nesnedir.

Bu nesneleri XP işletim sistemine sahip bilgisayarlara otomatik olarak yükleyecek dosya_tanit.bat dosyasınıda ekledim. Uygulamayı ilk çalıştırmadan önce bu dosyaya çift tıklamanız yetecektir.

İçindeki komutlar şunlardır:

ECHO OFF
COPY wiaaut.dll C:\WINDOWS\SYSTEM32\wiaaut.dll
COPY ezVidCap.ocx C:\WINDOWS\SYSTEM32\ezVidCap.ocx

Regsvr32 C:\WINDOWS\SYSTEM32\wiaaut.dll
Regsvr32 C:\WINDOWS\SYSTEM32\ezVidCap.ocx

İlk iki komutla ilgili dosyalar Windows Klasörünün içindeki System32 klasörüne kopyalanmakta ve daha sonra da sistemin kullanabilmesi için sisteme tanıtılmaktadır.

Uygulamanın ilk çalıştırıldığında uygulamanın bulunduğu klasör içine TEMP, KUCUK, ve BUYUK olarak üç adet klasör yaratılmaktadır. KUCUK klasörünün içine eklendikçe sınıf klasörleri oluşturulmakta burada ise öğrenci numaralarına göre e-okul sistemine eklenecek fotoğraflar kaydedilmektedir. BUYUK klasörü içine ise okulda kullanılmak üzere daha büyük boyutlu (210x420 piksel) fotoğraflar kaydedilmektedir.

İlk açılan formdaki pencerede web kamerası görüntüsü bulunmakta sol tarafa öğrencinin sınıfı ve numarası yazıldıktan sonra Fotoğraf Çek düğmesi basılmalı ve fotoğraf çekilmelidir.

Açılan ikinci formda ise çekilen fotoğraf görüntüsü bulunmaktadır. Eğer fotoğraf beğenilmediyse Fotoğraf Sil düğmesi ile fotoğraf silinmekte ve tekrar başa dönülebilmektedir. Resim boyutunu ve görüntüsünü tam ayarlayabilmek için kırmızı çerçeveyi fare yardımıyla istenilen alana bırakıp Fotoğraf İşle düğmesine basın.

Açılan üçüncü formda kaydedilen iki fotoğrafın görüntüleri ve dosya boyutları bulunmaktadır. Bu noktada fotoğraflar beğenilmediyse Tekrar Fotoğraf Çekimi düğmesine, başka öğrencinin fotoğrafı çekilecekse Yeni Fotoğraf düğmesini uygulamadan çıkmak için Uygulamadan Çık düğmesi kullanılabilir.

Ekli klasör içinde bulunan dört adet jpg resim silinmemeli. Bunlar uygulama içindeki ilişkili resim pencerelerinde kullanılmaktadırlar.

Herkes iyi günler dilerim.

Uygulama tekrar yüklenmiştir 01.01.2009

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
Sn Modalı Paylaşımınız İçin Teşekkürler...

Sadece Okul resmi için değilde Güvenlik giriş çıkış yazılımlarında, Servis otomasyonunda çok etkili olur....

Çalışmalarınızın Devamını Yaşamak Dileğiyle....

Excel Vers. ve Dili
access
sayın Modalı hocam kolay gelsin
her zamanki gibi güzel bir örnek ve arkadaşların dediği gibi güvenlik ile ilgili geliştirilebilirse çok iyi ve faydalı olacağına bende inanıyorum,örneğin bende kendi amacımda kullanmak istiyorum ve birşeyler yapmaya çalıştım ancak toparlayamadım,kodlara isim ve Tc.No eklemeye çalıştım ancak frm Son'da sorun oluşuyor ve burada resim görünmüyor ve hata mesajı alıyorum acaba bir bakmanız mümkünmü
---Ayrıca ben Tc.no ile hazırlanan dosyaların fotoğrafını bulmak istiyorum böyle bir arama yapılabilirmi
kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
2003
evet güvenlik amaçlı com porta takılan bir kızılötesi göz ile halledilir gözün maliyeti 3 ytl birde uzaktan kumanda ile sizin dediğiniz güvenlik amaçlı olarak çok basit bir fotoğraf çekme ünitesi yapılır
daha önceden gören bilir comport tan input olarak gelen veri kod ile değerlendirilir ve fotoğraf çekilir biraz hayal gücü ile yapılamayacak şey yoktur.

örnek muhteşem olmuş teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Uygulama ilk mesajdan foruma tekrar yüklenmiştir.