E-safe filtresi ile forumun işlevsiz kalması

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Saygıdeğer Site Adminleri,
Hüseyin Bey,
Alpen Bey,

Pazartesi gününden beri işyerimden foruma giremiyorum. Bunun nedeni Kurumumda sisteme kurulan bir filtre olan E-Safe programı ile sitelerin oluşumunda kullanılan program ve scriptlerde "Non ASCII" karekterlerinin kullanılmış olmasıdır. Eğer bu karekterler kullanılmış ise, bu sitelere giriş engellenmektedir.

Bizimkilerle bu konuyu iki günden beri tartışmakta ve bir çözüm aramaktayız. Kurum ağımızda binin üzerinde kullanıcı bulunmaktadır. Doğal olarak güvenlik büyük bir önem taşımaktadır. Son zamanlarda saldırıların pek çoğu da bu karekterlerin kullanılarak yapıldığı ileri sürülmektedir.

Bu karekterleri kullanan ve yararlı olan bu sitelerden yararlanmak için ne yapılması gerekir? Nasıl bir yol izlenmesi gerekir?

Bir şey yapılamayacaksa bu sitelerin özellikle bizim formumuzun bulunduğu site yapısında bulunan ve bu filtreye takılan karekterlerin ayıklanarak sitenin yapısal durumunu gözden geçirmek gerekmez mi?

Aksi takdirde, bu filtrenin kullanımının yoğunluk kazanması, işbu forumun kullanımını gittikçe zorlaştıracağını göstermektedir.

Durumu bilgi ve önerilerinize sunuyorum.

Saygılarımla...

Merhaba sayın yurttas,

sanırım taşınırken bozulan Türkçe karakterleri manual düzeltmeye çalışırken bu sorun oluştu.

Bugün konuyu inceleyip hafta sonuna kadar düzeltmeye çalışırız.

Detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Alpen,

Günaydın.

Bazen böyle bir giriş yakalayabiliyorum.

İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Merhaba,

Bu sayfayı açabiliyorsunuz, açamadığınız bir sayfanın linkini verebilir misiniz?

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Alpen,
Pek çok.
- Aslında girişte de tam login olmuyor.
- Kendi Mesajlarınız.
- Yeni mesajınız.
- Cevaplanmamış Sorular.
- Forumda akan mesajların pek çoğu genel olarak herhalde tam emin değilim. dosya ve macro ihtiva eden topikler.
- Excel Soruları, Bilgi Bankası, Genel Bigisayar Konular, Diğer Konuların alt başlıkları, Site İle ilgili alt başlıkları (Forum Kuralları hariç).

Ne oluyor derseniz. Giriş yapılıyor gibi oluyor. Ancak hemen "The page cannot be displayed" mesajı alıyorum. "Back" veya "Refresh" yaptığımda kendimi "Hoşgeldiniz" ekranında buluyorum. Tekrar giriş yaptığımda Forumun bu sayfasına geliyorum.

Başka sorularınız olursa memnuniyetle karşılamaya çalışırım.

İlginiz için tekrar teşekkür ediyorum.

Kolay gelsin.

Saygılarımla...

Kusura bakmayın eksik sordum,

giremediğiniz bir başlığın url olarak tam adresini alabilir miyim?

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Alpen,
Verdiklerinizin hepsine girebildim.
Yaptığım denemelerde diğerlerine de girebiliyorum.
Giremediğim olursa ayrıca bildiririm.
İlginiz için tekrar teşekkürler.

Saygılarımla...

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Alpen,

Tekrar merhaba.

Şimdi bizimkiler bana soracaklar nsıl çözdünüz diye. Bir açıklama yapmanız mümkün mü?

saygıalr

Sayın yurttas,

Veritabanındaki mesajların ve başlıların bulunduğu tablodaki gerekli alanlardaki tüm Türkçe non ascii karakterleri, utf 8 muadiliyle değiştirdim.

Bunun için aşağıdaki sql sorgusunu yazdım.

(Türkçe non-ascii karakterler replace fonksiyonunun 2. parametresi(örn þ) , utf 8 muadilleri ise 3. parametresi(örn þ) oluyor.)

Kod:
update `phpbb_posts_text` set `post_text` = replace (`post_text`, 'Ã?' ,'Ö');
update `phpbb_posts_text` set `post_text` = replace (`post_text`, 'Ç' ,'Ç');
update `phpbb_posts_text` set `post_text` = replace (`post_text`, 'Ã�' ,'Ý');
update `phpbb_posts_text` set `post_text` = replace (`post_text`, 'Ãœ' ,'Ü');
update `phpbb_posts_text` set `post_text` = replace (`post_text`, 'ö' ,'ö');
update `phpbb_posts_text` set `post_text` = replace (`post_text`, 'ç' ,'ç');
update `phpbb_posts_text` set `post_text` = replace (`post_text`, 'þ' ,'þ');
update `phpbb_posts_text` set `post_text` = replace (`post_text`, 'ý' ,'ý');
update `phpbb_posts_text` set `post_text` = replace (`post_text`, 'ð' ,'ð');
update `phpbb_posts_text` set `post_text` = replace (`post_text`, 'ü' ,'ü');

update `phpbb_posts_text` set `post_subject` = replace (`post_subject`, 'Ã?' ,'Ö');
update `phpbb_posts_text` set `post_subject` = replace (`post_subject`, 'Ç' ,'Ç');
update `phpbb_posts_text` set `post_subject` = replace (`post_subject`, 'Ã�' ,'Ý');
update `phpbb_posts_text` set `post_subject` = replace (`post_subject`, 'Ãœ' ,'Ü');
update `phpbb_posts_text` set `post_subject` = replace (`post_subject`, 'ö' ,'ö');
update `phpbb_posts_text` set `post_subject` = replace (`post_subject`, 'ç' ,'ç');
update `phpbb_posts_text` set `post_subject` = replace (`post_subject`, 'þ' ,'þ');
update `phpbb_posts_text` set `post_subject` = replace (`post_subject`, 'ý' ,'ý');
update `phpbb_posts_text` set `post_subject` = replace (`post_subject`, 'ð' ,'ð');
update `phpbb_posts_text` set `post_subject` = replace (`post_subject`, 'ü' ,'ü');
Ama şimdi bu mesajı yazarken aklıma geldi. Sizin filtre bu mesajdaki non ascii karakterlere de eğer veritabanına giderken değişmiyorsa tavır yapabilir. :mrgreen:

Yani bu mesajı okuyamayabilirsiniz.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Alpen,

Mesajı okudum. Tavır koymadı.

Elinize sağlık.

Saygılar...