E-Tablolar Bölümü

Excel Vers. ve Dili
2010 ve 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-10-2023
Merhaba sevgili arkadaşlar. Ben Excel yerine ağırlıklı olarak Google E-Tablolar kullanmaktayım. E Tablolarda çeşitli makrolar, excelde bulunmayan formülleri kullanmaktayım. Forumda Google E Tablolar ile alakalı kategori açılması taraftarıyım. E Tablolar ile alakalı destek isteyen arkadaşlara yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Teklifiniz için teşekkür ederim.
Yanıt gelmediğine göre çok kullana yok sanırım.

kumandur

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
04-02-2026
Merhaba sevgili arkadaşlar. Ben Excel yerine ağırlıklı olarak Google E-Tablolar kullanmaktayım. E Tablolarda çeşitli makrolar, excelde bulunmayan formülleri kullanmaktayım. Forumda Google E Tablolar ile alakalı kategori açılması taraftarıyım. E Tablolar ile alakalı destek isteyen arkadaşlara yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.
Merhaba forumda aratırken iletinizi gördüm.

Yapmak istediğim şöyle bir düşünce var ; örneğin Excelde 7 sekmeli bir çalışma kitabı oluşturdum bu 7 sekmeye veri girişi oluyor ( zaman çizelgesi ya da timesheet manasında. A şirketi için uğraşılan süre , uğraşılan işin türü , açıklama ve sonuç gibi ) parantez içindeki işlemler için arka planda yani gizli sekmelerde veri türü alıyor ( açılır liste kaynağı bazında mesai harcanan şirketin unvanı seçim için şirket listesi , uğraşılan işlem türü için işlem türlerinin olduğu , vs gibi veriler mevcut )

Excelde bu sekmelerin hepsine kullanıcı bazında şifreli giriş için makro oluşturabiliriz , ardından paylaştığımız 7 sekmenin sahibi 7 kullanıcı bunu google e tablolardan açıp şifresini girerek açıp günlük veri girişini yapabilir mi ? yoksa bu bir hayal mi :) Umarım ifade edebilmişimdir.

Şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2010 ve 2016 Türkçe
19-10-2023
Merhaba forumda aratırken iletinizi gördüm.

Yapmak istediğim şöyle bir düşünce var ; örneğin Excelde 7 sekmeli bir çalışma kitabı oluşturdum bu 7 sekmeye veri girişi oluyor ( zaman çizelgesi ya da timesheet manasında. A şirketi için uğraşılan süre , uğraşılan işin türü , açıklama ve sonuç gibi ) parantez içindeki işlemler için arka planda yani gizli sekmelerde veri türü alıyor ( açılır liste kaynağı bazında mesai harcanan şirketin unvanı seçim için şirket listesi , uğraşılan işlem türü için işlem türlerinin olduğu , vs gibi veriler mevcut )

Excelde bu sekmelerin hepsine kullanıcı bazında şifreli giriş için makro oluşturabiliriz , ardından paylaştığımız 7 sekmenin sahibi 7 kullanıcı bunu google e tablolardan açıp şifresini girerek açıp günlük veri girişini yapabilir mi ? yoksa bu bir hayal mi :) Umarım ifade edebilmişimdir.

Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba,

Anladığım kadarıyla excel dosyasını e tablolarda çalıştırıp, 7 sekmenin hepsine kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılmasını sağlamak istiyorsunuz. Benim konuda bahsettiğim şey Google E Tablolara özel makro oluşturma hakkında. Exceldeki VBA dan tamamen farklı bir kodlama mantığı var. Dolayısıyla tablonuzu excel olarak değil, Google E Tablolar da oluşturmanız gerekmekte google makrosu oluşturmak için. Bahsettiğiniz şeye gelecek olursak, yanlışım varsa düzeltin lütfen. Google E tablolarda girişte html kodları ile tablo açıldığı anda k.adı şifre girilmesi sağlanabilir. Ama kullanıcı buna rağmen html penceresini kapatıp diğer sekmelere giriş yapabilir. Bunun yerine size farklı bir yol önerebilirim. Her kişi kendine özel E Tablo oluştursun. Gizli bir sekmeye içine, "IMPORTDATA" formülü ile diğer e tablolardan veri çekilebilir. Çektiği veriler her zaman güncellenecektir.

kumandur

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
04-02-2026
Teşekkür ederim , o zaman yanlış anlıyor veya afaki sallıyor olabilirim ama düşüncem şuna dönüşsün ;

diyelim ki 7 değil 2 kişilik ekibimiz var. ( kurgu )

A kişisine özel "Şirket Adı - Yapılan İş - Başlangıç Saati - Bitiş Saati ve Açıklama sütunları olan 5 sütunlu bir e tablo oluşturdum B kişisi içinde aynı tabloyu oluşturdum

A Kişisinin sorumlu olduğu 30 şirket, B Kişisinin sorumlu olduğu 30 şirket var ( farklı ) , bununla birlikte bu şirketler için yapılan 6 işlem türü var diye ( sor- cevap , toplantı vs vb gibi )

Excelde bu iki kişinin de bu şirketler için sarfettiği süre ( pivot ) grafik vb gibi , şirket listesi vb sekmeler gizli idi. ve kilitli .

Excel mantığı ile veri girişi yapılan sekme hariç diğer sekmeleri kullanıcının erişmemesini istiyorum ya da yanlış anlamadıysam eğer import data dediğin a kişisinin e tablosuna veri kaynağı sağlayan onun göremeyeceği başka bir e tablodan besleme yapılabilir mi ( mesele şirket listesi ) ek olarak dediğinize göre import oluyorsa export olup şirket süreleri ile sonucu oluşan ( harcanan süre ve bu süreye ait grafik vs ) a kişisinin kullandığı ve göremediği başka bir e tabloya export edilebilir mi ?

Karmaşık olmamıştır umarım.

Teşekkür ederim cevabınız için .

Excel Vers. ve Dili
2010 ve 2016 Türkçe
19-10-2023
Teşekkür ederim , o zaman yanlış anlıyor veya afaki sallıyor olabilirim ama düşüncem şuna dönüşsün ;

diyelim ki 7 değil 2 kişilik ekibimiz var. ( kurgu )

A kişisine özel "Şirket Adı - Yapılan İş - Başlangıç Saati - Bitiş Saati ve Açıklama sütunları olan 5 sütunlu bir e tablo oluşturdum B kişisi içinde aynı tabloyu oluşturdum

A Kişisinin sorumlu olduğu 30 şirket, B Kişisinin sorumlu olduğu 30 şirket var ( farklı ) , bununla birlikte bu şirketler için yapılan 6 işlem türü var diye ( sor- cevap , toplantı vs vb gibi )

Excelde bu iki kişinin de bu şirketler için sarfettiği süre ( pivot ) grafik vb gibi , şirket listesi vb sekmeler gizli idi. ve kilitli .

Excel mantığı ile veri girişi yapılan sekme hariç diğer sekmeleri kullanıcının erişmemesini istiyorum ya da yanlış anlamadıysam eğer import data dediğin a kişisinin e tablosuna veri kaynağı sağlayan onun göremeyeceği başka bir e tablodan besleme yapılabilir mi ( mesele şirket listesi ) ek olarak dediğinize göre import oluyorsa export olup şirket süreleri ile sonucu oluşan ( harcanan süre ve bu süreye ait grafik vs ) a kişisinin kullandığı ve göremediği başka bir e tabloya export edilebilir mi ?

Karmaşık olmamıştır umarım.

Teşekkür ederim cevabınız için .
Tabiki başka e tablolardan formül ile veri çekebilirsiniz. Dizi formülü ile de çektiğiniz verileri tek sekmede birleştirebilirsiniz. Grafiklerin yer aldığı bir "Raporlama" adında bir e tablo olacak. Grafik verilerini ise 2 kişinin kullandığı e tablodan verileri çekecek. Kısacası veri girişleri ayrı tablodan, grafik ve pivot ile raporlamalarda ayrı tablolarda olabilir. Dilerseniz örnek e tabloları oluşturun ve her tablonun linkini paylaşın inceleyeyim.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Konunun açılması nerdeyse 1 yılı geçmiş, ben kaçırmışım..... Sonraki yazılan mesajları da okudum.

Bildiğiniz gibi; bir mektup, dilekçe.... günümüzde ise e-posta, whatsapp grup mesajı, forum mesajı vb birşey yazarken ilk satırda muhatap aldığınız kişiyi, makamı belirtirsiniz. Ben de öyle yapmıştım, ama sonradan ilk satırın başlangıcından bu paragrafın sonuna kadar olan bölümü sildim, gerisini aynen bıraktım...

Dünyada Microsoft Office ve Excel kullanım oranı gittikçe düşerken ve bunun yerine MS'in başka platformalardaki benzerlerini görerek geliştirip ücretli olarak uygulamaya sunduğu web tabanlı "Excel" yerine bu işi aynı şekilde, hatta daha başarılı bir şekilde yapan Google Sheets uygulamasına halen kayıtsız kalacaksanız, o zaman; durup biraz düşünme vaktiniz bence geldi .....

Aradığınız çözümü tam olarak bulamasanız bile, aşağıdaki link en azından fikir verir .... ufkunuzu açar;

.

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Konunun açılması nerdeyse 1 yılı geçmiş, ben kaçırmışım..... Sonraki yazılan mesajları da okudum.

Bildiğiniz gibi; bir mektup, dilekçe.... günümüzde ise e-posta, whatsapp grup mesajı, forum mesajı vb birşey yazarken ilk satırda muhatap aldığınız kişiyi, makamı belirtirsiniz. Ben de öyle yapmıştım, ama sonradan ilk satırın başlangıcından bu paragrafın sonuna kadar olan bölümü sildim, gerisini aynen bıraktım...
Merhaba Değerli dostum ve üstadım Haluk bey

Ben yukarıdaki mesajından ne kastettiğinizi anlayamadım. Biraz daha açabilirseniz çok memnun olurum.

Dünyada Microsoft Office ve Excel kullanım oranı gittikçe düşerken ve bunun yerine MS'in başka platformalardaki benzerlerini görerek geliştirip ücretli olarak uygulamaya sunduğu web tabanlı "Excel" yerine bu işi aynı şekilde, hatta daha başarılı bir şekilde yapan Google Sheets uygulamasına halen kayıtsız kalacaksanız, o zaman; durup biraz düşünme vaktiniz bence geldi .....

Aradığınız çözümü tam olarak bulamasanız bile, aşağıdaki link en azından fikir verir .... ufkunuzu açar;

Dünyadaki gelişmelere siz çok daha vakıfsınız. Her zaman olduğu gibi düşüncenize saygı duyuyorum. Ancak isminde Excel olan bir forumda Excel'e muadil başka bir yazılıma ait başlığın açılması doğru olur mu emin değilim. Hatırlarsanız geçmişte talep üzerine başka yazılım dilleri içinde başlıklar açılmıştı. Ancak hiç biri beklendiği gibi sonuç vermeyince kaldırılmak zorunda kalındı.

Bu konuyu tartışabiliriz.

Benim fikrim, bu çatı altında değil ancak başka bir platform kurarak devam ettirmemizin daha doğru olduğu yönündedir.

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Değerli dostum Levent Bey;

İlk paragrafta esasında Hüseyin Bey'e referans vererek konuya başlayacaktım ancak kendisinin konu hakkındaki kısa cevabı üzerine daha sonra belirtmekten vazgeçmiştim.

Diğer yandan, konun özünde demek istediğim özetle şu; bir çok yabancı "Excel" forumu günümüzde esas faaliyet konusu "MS Excel" olmakla birlikte "Google Sheets"e de yer veriyor artık. Bunun nedeni; sadece bireysel değil, kurumsal kullanıcıların da tercihlerinin bu yönde olması. Ülkemizde MS Excel ile ilgilenen siteler bu işe henüz adapte olmamışken, excel.web.tr'nin bu girişime başlaması için geç bile kaldığını düşünüyorum.

Başka bir çatı altında değil de, yine burada olmasının faydası ise; Google Sheets'i MS Excel kullanıcılarına tanıtmada yardımcı olacağı için yararlı olacaktır. Aksi takdirde, sadece bilenler diğer çatıya uğrar ve tanıtımı olmaz.

Sonuçta işi ticari anlamda düşünmek de gerektiğinden, son sözü Hüseyin Beyle birlikte siz vereceksiniz....

Hem ücretsiz olması hem de MS Excel'e göre daha avantajlı kullanımı olduğunu düşündüğümden, kendi kişisel blog'umda bu konuyu elimden geldiğince tanıtıyorum.

.

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Değerli dostum Haluk bey

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Konuyu Hüseyin bey ile değerlendireceğiz. Bu arada sizin ve İdris beyin bloğunuzdan da çok istifade ettiğimi belirtmek isterim.