Eboşsa

G

Guest

Misafir
Selamlar;
Ekli dosya üzerinden yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba : Sorunu anlayabilmiş isem ekte birşeyler yaptım yanlışsam affola

G

Guest

Misafir
Sayın Abazya arkadaşım sağolasın,
Güzel bir çalışma, ancak benim istediğim bu değil,
H1 hücresine;
Ã?ncelikle A1 - B1 arasında kalan dönem için istenen oran üzerinden hesaplama yapacak, sonrasında B1- C1 arasındaki dönem için aynı şekilde (bu arada faiz oranı değiştiği farzediliyor) faiz oranı bulunup ikisi toplanacak, eğer B1 hücresi boş ise A1 ile C1 arasındaki faiz miktarı bulunacak, ilgin için teşekürler.

G

Guest

Misafir
Ã?zür
1.satır olarak yazılmış hataen. 1 satırı 2 olarak kabul etmek gerek

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
a2 ile b2 arasındaki dönem için %30 (yıllık faiz oranı), b2 ile c2 arasında yıllık faiz oranı %60 olmak üzere her iki dönem için hesaplanacak faiz oranları G2 hücresinde toplanacak, ancak B2 hücresi boş olduğunda ise sadece A2 ile C2 arasında kalan dönem için % 60 yıllık faiz üzerinden hesaplama yapılarak yine aynı hücre olan G2 hücresinde sonuç gösterilecek. Belirtildiği gibi sonuçlar sadece G2 hücresinde gösterilmeli
Sn. gumuscaglayan bencede soruyu biraz netleştirmeniz gerekiyor. Sorduğum sorular çok cahile gelebilir belki ama bu bir faiz sorusu ise anapara nerde yazacak. Yok sadece faizi hesaplasın diyorsanız iki faizin normal aritmetik ortalamasınımı, geçerli olduğu gün sayısına göre ağırlıklı ortalamasınımı, yoksa 1. dönemden 2. döneme geçerken bileşik faiz mi uygulanacak. Bu hali ile sorunuza vereceğim cevap G2 hücresine "=EÐER(B2="";E2;(D2+E2)/2)" formülünü yazın olacak.
O olmazsa "=EÐER(B2="";E2;(B2-A2)*D2+(C2-B2)*E2)/(C2-A2)" olacak.
Oda değilse aradığınız "=EÐER(B2="";E2;(D2*(B2-A2)/36500)*(C2-B2)*E2/36500)" olacak. :D

sorduğun soru şekline göre cevap bence bu
=((A3*30/100)+(B3*30/100))+(C3*60/100) yok olmadı ise
Daha baba cevap danersinden :bravo: :bravo:

G

Guest

Misafir
Arkadaşlar,
B2-A2 fonksiyonu ile tarih çıkarmalarda hata verdiğinden ETARİHLİ fonksiyonu ile tarih farklarının bulunmasında fayda olduğu gibi daha açık olarak hazırladığım dosyayı göönderiyorum. İlginiz için teşekürler.

G

Guest

Misafir
Yeni dosya

Başka bir örnek dosya