eczane borç takip

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
merhaba. böyle bir forumu açtığınız için öncelikle teşekkür ederim. gayet ciddi ve paylaşımcı.

sorum şu:

aslında bir borç takip programı ama daha en başında ilişkilerde takıldım. bire-bir ilişki kuruyorum oda alt form için işe yaramıyor. yani ilişki kuramıyorum ilk büyük sorun bu :(

şöyle özetlemek gerekirse ki;

elimizde hasta bilgisi veritabanı var (hasta no, adı soyadı, telefonu)
ilaç bilgisi veritabanı var (barkod, ilaç adı, ilaç fiyatı)

şimdi yapmak isteyip yapamadığım şöyle bir şey:

bir form olacak tabii ki de bu forma hasta bilgilerini gireceğim, daha sonra alt formda barkod ilaç adı ve ilaç fiyatı bölümleri olacak. hasta bilgisini gireceğim barkodu okuttuğumda ilaç adı ve fiyatı otomatik olarak gelecek ve bu bilgi hastaya ait başka bir veritabanına aktarılacak.

nerden başlamam gerektiği ve nasıl yol almam gerektiği konusunda yardımı dokunabileceklerin yardımın bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
bence öncelikle bir işlem tablosu oluştur yani her hasta için alt tablo şeklinde. buraya hasta ya ait aldığı ilaçları v.s. yazarsın. yani toplam 3 tablon olacak hasta kayıt, ilaç kayıt, işlem kayıt....

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
elimde hazır eczane otomasyon programı var
ayhankara38~hotmail.com

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Dostum seni ekledim. Bana o dediğin program varsa yollayabilir misin?. Buradan da yollayabilirsin.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
sayın shogan,

kaikai arkadaşımız gayet güzel açıklamış.

bu açıkalama üzerinden ilerlemeye çalışın. yani 3. bir işlem tablosu tasarlayacaksınız.

takıldığınız yerde yardımcı olmaya çalışırız.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
böyle bir şeymi

böyle bir şeymi istiyorsunuz

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 tur
çok güzel bir konuya değinmişsiniz aynı türde bir programı ben de denedim ama başaramadım. ben de bilahere konuyu takip ediyor ve yardımlarınızı bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
böyle bir şeymi istiyorsunuz
dostum bu benim istediğimden daha kompleks bir şeye benziyor.tam olarak aradığım bu değil.

üç işlem tablosu yapacağım ama bu noktada ilişkilendirmede takılıyorum. neyi ne ile ilişkilendirmem gerekiyor. alt form için bir-çok ilişkisini kuramadım.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın shogan,

İlişkiyi yapamadım diyorsunuz. Siz tablolara dayalı iki form hazırlayın, ondan sonra üst formu tasarım görünümünde açın. Ondan sonra Uygulama penceresinden alt for adını bulun, mausla sürükleyip tasarım görünümündeki formun üsütne bırakın. Access sihirbazı devreye girerek ilişkileri soracaktır. Siz kendim gireceğim diyerek, üst formla alt form arasındaki ilişkiyi belirtin.

iyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
merhaba tekrar arkadaşlar,

ilşkileri kurdum bir ana form ve alt formunu oluşturabildim. şimdi başka bir sorunum var :)

barkodu okuttuğumda ilaç adı ve fiyatının otamatik gelmesini istiyorum. bu barkod hanesinin after_update özelliği ilgili büyük ihtimalle ama çözemedim. bunun için ne yapabilirim bir fikri olan var mı?

şimdiden teşekkür ediyorum...

Excel Vers. ve Dili
Sayın shogan,

DLookUp fonksiyonunu kullanın. DLookUP("Verininbulunduğualanadı","Verininbulunduğutabloadı",kriter)

Dediğiniz gibi barkod alanının güncellendiktensonra olayında

Me.İlaçAdı=DLookUp("İlaçAdı","tblİlaçlar","Barkod=" & Me.txtBarkod)

gibi üç tane satır eklemeniz gerekiyor.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Sayın modalı ilginiz için teşekkür ederim. şu dlookup olayına biraz daha açıklık getirir misiniz acaba. çok kolay bi şey belki ama azcık yeniyim de VBA da :D

oradaki kriter ne oluyor, üç satır demişsiniz iki satır görüyorum.:) kusura bakmayın.

Excel Vers. ve Dili
Sayın shogan,

Kriter dediğim arama fonksiyonunun hangi kritere göre arama yapacağı. Diyoruz ki Tablodaki Barkod alanından Barkodu form üstündeki txtBarkod alanındaki uyan veriyi bul ondan sonra ilaç adını, formdaki İlaçAdı alanına yazdır. Bu kadar. Diğer satırda ise aynı kodu ilaç fiyatı için kullanın. Ancak Tabloda barkod alanı metin özelliğinde ise o zaman:

Me.İlaçAdı=DLookUp("İlaçAdı","tblİlaçlar","Barkod= '" & Me.txtBarkod & "'")

Şeklinde olmalı. Forumda DLookUp ile ilgili çok başlık var. Arama butonundan DLookUp olarak aratın.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
teşekkürler modalı. arıyorum. beceremezsem yine başınızı ağrıtırım. :)

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
şimdi ben yine hata verdirdim bir yerde. metod hatalı dedi acaba nasıl yapabilirim. yardımı dokunacaklar eke bakabilir .şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Private Sub barkod_AfterUpdate()
Me.ilaç_adı = DLookup("ilaç_adı", "tblilac", "barkod = ' " & Me.barkod & "'")
End Sub

bir de arkadaşlar yazdığım şu kod ne işe yarar. hiç bir işe yaramadı.

Excel Vers. ve Dili
Private Sub barkod_AfterUpdate()
Me.ilaç_adı = DLookup("ilaç_adı", "tblilac", "barkod = ' " & Me.barkod & "'")
End Sub

bir de arkadaşlar yazdığım şu kod ne işe yarar. hiç bir işe yaramadı.
Sayın shogan,

Kullanmasını bilmeyene hiç bir şeye yaramaz tabi.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
sayin modali,

kullanmasını bilsek zaten bu forumda işimiz olmazdı. bilmediğimden soruyorum. açılır kutu olduğunda işe yarıyor ancak ben binlerce barkod arasından açılır kutudan seçemem. okutunca gelmesi gerekir.
o maksatla bir işe yaramadı dediğimde "kullanmasını bilmezsen falan filan..." bu forumun havasına hiç yakıştıramadım bu dediğinizi.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
konuşmasını bilmeyen forma huzursuzluk getirir

sayın shogan sayın modalı özveri ile sorununuza çözüm getirmeye çalışan degerli bir yardım seven arkadaşımız söylediği sözde hiç alınacak bir olay yok hiç bir mecburiyeti olmadan yardımcı olmaya çaılşıyor sizin gibi ters anlayan arkadaşlar söylediği nereye gittigini bilmeden yazıyorlar ve formun formatına gölge düşürüyorlar sayın modalı size cevap vermemekle saygınlıgını koruyor ve bu davranışınız degerli bir yardım seven arkadaşımızı formdan sogutuyor başka yardıma muhtac arkadaşları düşünelim sayın modalı arkadaşımız herkese elinden geldiğince yardım eden art niyeti olmayan saygın bir arkadaşımızdır ne söylediğini bilen kişilği vardır

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
sayın shogan sayın modalı özveri ile sorununuza çözüm getirmeye çalışan degerli bir yardım seven arkadaşımız söylediği sözde hiç alınacak bir olay yok hiç bir mecburiyeti olmadan yardımcı olmaya çaılşıyor sizin gibi ters anlayan arkadaşlar söylediği nereye gittigini bilmeden yazıyorlar ve formun formatına gölge düşürüyorlar sayın modalı size cevap vermemekle saygınlıgını koruyor ve bu davranışınız degerli bir yardım seven arkadaşımızı formdan sogutuyor başka yardıma muhtac arkadaşları düşünelim sayın modalı arkadaşımız herkese elinden geldiğince yardım eden art niyeti olmayan saygın bir arkadaşımızdır ne söylediğini bilen kişilği vardır

sayın simendifer,

neyi ters anladığımı belirtir misiniz. burada tabii ki kimsenin kimseye yardım etme mecburiyeti yok bunun farkındayım. sayın modalıya da teşekkür ediyorum zaten ilgisi için. ancak ters anayan birisi varsa bu da sayın modalıdır kanımca. sadece yazdığım kodun ne işe yaradığını sordum. buradan modalı arkadaşımız kendisine yönelik bir şey söylediğimi mi anladı bilemiyorum ama ben böyle bir şey kastettmedim. sadece ne işe yaradığını sordum.
bana "bilmezsen bir şeye yaramaz tabi" demesi normal mi? şu ana kadar kullandığı usluba yakıştıramadım bu dediğini. yoksa yine teşekkür ederim bu zaman kadar ki özverisine teşekkür ediyorum tekrar.