Soru EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA...)) formülü uygulaması ile ilgili bir soru.

ismailavci76

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2019 PRO TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-01-2031
Kolay gelsin. Elimde PROFORMA ve VERİ adlı sayfalardan oluşan bir kitap var. PROFORMA sayfasında unvan (25.satır), adres (27. ve 28. satırlar) telefon (29.satır) ve vergi (30.satır) başlıkları var. Bu sayfadaki başlıklara ait veriler ise VERİ sayfasında. Ben UNVAN kısmından firmayı/ismi seçtiğim zaman altında yer alan bilgilerin otomatik olarak dolmasını istiyorum. Bunun için ADDRESS (27.satır) kısmına "=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(B25;veri!A:B;2;0));"";DÜŞEYARA(B25;veri!A:B;2;0))" formülünü uyguladım. UNVANI seçince sıkıntısız bir şekilde bu satır doluyor. Ama 28.satır (buraya veri sayfasındaki ADRES-2'de yazan bilginin gelmesi lazım) dolduramadım. Formülde "(B25;veri!A:B;2;0)" kısmını "(D27;veri!B:C;2;0)" olarak değiştireyim dedim, hani bir üstteki satırdaki yazan bilgiye göre veri sayfasından veriyi çeksin diye. Böyle oldu; ama mesela bu sefer şöyle bir sıkıntıyla karşılaştım: ALİ'yi seçince ANTALYA / SERİK çıkması lazım, ki çıkıyor sıkıntı yok. HÜSEYİN seçince ANTALYA / KORKUTELİ çıkması lazım; ama yine ANTALYA /SERİK çıkıyor. Aynı şekilde TELEFON bilgisi (---) olanlara denk geldi mi altındaki VERGİ DAİRE/NO'da ilk (---) yazanın karşısındaki VERGİ DAİRE/NO çıkıyor. İşin içinden çıkamadım. Makro veya formül olabilir. UNVANI seçtiğim zaman altındaki verilerin otomatik dolması için ne yapabilirim? Asıl dosyada 60 civarında firma var. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

ismailavci76

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2019 PRO TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-01-2031
Yine bu konu ile alakalı, konunun devamı niteliğinde bir sorum daha var. Eklediğim dosyada iki adet banka var
A ve K. BANKA ADINI "K" seçtiğimde ŞUBE otomatik geliyor. ACCOUNT TYPE "TL" veya "USD" seçmeme göre de IBAN NO geliyor. Ama BANKA adını K değil de A seçersem ŞUBE adı geliyor ama TL veya USD seçmeme rağmen IBAN nolar gelmiyor. Birkaç şey denedim olmadı. En son yapabildiğim haliyle dosyayı ekliyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar