Eğer Fonksiyonu Hakkında

Ã?ncelikle Herkese merhaba,sitede emeği geçen herkese teşekkür ederim.oldukça yararlı bilgiler bulmak mümkün.Þimdi benim yardıma ihtiyacım var :keyif: söyleki;ben bi turizm acentasında operasyon mdrüyüm,ve birçok operasyonumuz oluyor otellerde ve ben müşterilerin rooming list te takibini yapıyorum.ekte bununla ilgili bi sayfa göndereceğim ve istiyorum ki Rate (ücret) kısmında yaş ve oda şekli (room) girilince otomatik olarak bir değer yazsın.bunu eğer komutu ile tek değişkenli(room ' a göre) olarak yapabiliyorum.ancak ikinci değişken işin içine girince ve yada komutları gibi birçok mantıksal işlevi denememe rağmen bir sonuca ulaşamadım bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim,

mesela 0-6 yaş arası çocuk free iken 7-12 yaş arası çocuklar %50 indirimli konaklıyor.detaylar excel sayfasında yazıyo :(

birçok operasyonda defalarca bunu yapmak yani elle fiyatları manual olarak girmek tam bir işkence :kafa:

Herkese selamlar

Edit xxrt:"büyük sorunum!!!!"soru başlığınız "Eğer Fonksiyonu Hakkında"olarak değiştirildi.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
cerciguler,
oldukça yararlı bilgiler bulmak mümkün
Diğer üyelerinde bu bilgileri kolayca bulabilmesi için lütfen sorularınızı doğru bölüm altında (ve doğru başlık ile sorunuz. Forum kurallarını okumanızı rica ederim.

Excel Vers. ve Dili
2007 TR
Belgenin sonuna yazmış olduğunuz rate_1 ... olarak giden bölümde hesaplamayı ne şekilde yapacaksınız?
Ã?rnek; Sng=50 Dbl=70 Trp=100 ise rate_1 ... kısmındaki hesaplama nedir?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
@semihtorunlarında sorduğu hesaplama işlemini bilmediğimden bu şekilde bıraktım formülü.. parantez içleri "X.." şeklinde olan yerlerde hesaplamaların yapılması gerekiyor.

=EÐER(YADA(F6="";M6="")=DOÐRU;"XBOS";EÐER(F6<7;EÐER(M6="DBL";"X7DBL";EÐER(M6="SGL";"X7SGL";"X7TRP"));EÐER(VE(F6>6;F6<13)=DOÐRU;EÐER(M6="DBL";"X8DBL";EÐER(M6="SGL";"X8SGL";"X8TRP")))))

Taşıma işleminizi sadece moderatörler yapabiliyor ancak kendi mesajınıza "edit" yapıp mesaj başlığınızı değiştirebiliyorsunuz.
Kolay gelsin.

semihtorunlar' Alıntı:
Belgenin sonuna yazmış olduğunuz rate_1 ... olarak giden bölümde hesaplamayı ne şekilde yapacaksınız?
Ã?rnek; Sng=50 Dbl=70 Trp=100 ise rate_1 ... kısmındaki hesaplama nedir?
Sayın semihtorunlar,
SNG = 194,70 €
DBL = 138,06 €
TRP = 122,58 € bunlar fiyatlar,Rate kısmında direk bu rakamlar yazacak paket fiyatlar olduğu için geceleme ile çarpmaya gerek yok :)
Tabi unutmadan eğer chld yaşı 0-6 arasında ise 0,00 € yazacak,7-12 arasında ise 69,03 € yazacak

ilginize teşekkür ederim

Saygılarımla.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki dosyayı inceleyin. Ben birinci satıra gerekli formülleri yazdım. Bunları aşağı doğru sürükleyerek çoğaltabilirsiniz.

Sayın Leventm ilginize çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
ooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk Teşekkür
ederim,sayenizde istediğim oldu, örnek olarak kullanmak isteyen arkadaşlar
için son değişiklikleri ile yolluyorum tekrar.Acentacı arkadaşlar varsa acaip
işine yarar valla,
tekrar teşekkürler ilgilenen ilgilenmeyen herkese bu sitede var oldukları için teşekkürler

Saygılarımla,

Cengiz ÇERÇİGÜLER

bu arada bişey farkettim eklememişim :) şimdi bakıyorum eklenecekj bi yer bulamadım sorry :kafa: :kafa: :oops:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
cerciguler' Alıntı:
bu arada bişey farkettim eklememişim :) şimdi bakıyorum eklenecekj bi yer bulamadım sorry :kafa: :kafa: :oops:

Buraya neden eklemediğinizi anlamadım. :?