Eğer Formül problem

Excel Vers. ve Dili
2007
TÜRKÇE
Esit veya en yakin degeri veren formülü eğer fonksiyonu ile yazdım ama formül düzgün çalışmıyor , yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.
Kod:
=EĞER(X2=Z:Z;Z:Z;EĞER(X2<>Z:Z;EĞER((MİN(EĞER(X2<Z:Z;Z:Z))-X2)>(X2-MAK(EĞER(X2>Z:Z;Z:Z)));MAK(EĞER(X2;Z:Z;Z:Z));MİN(EĞER(X2<Z:Z;)))))
[/IMG]

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007
TÜRKÇE
açıklama

burada bir hücredeki değeri bir sutunda eşiti ve en yakın değeri arıyorum , bunu düşeyara ile yaptığımda sadece hücredeki değerden küçük değerler için yakın buluyor fakat ben hücredeki değerden büyük yada küçük enyakın değer veya eşit olan değeri o sutunda bulmak istiyorum

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 TR 64 bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23.02.2021
Dizi formülü biçiminde tanımlamaya calismissiniz anladığım kadarıyla ama
Kod:
=EĞER(X2=Z:Z;Z:Z;
formülün bu kısmı olmamış en basta. Eğer x2 nin z nin tamamında bir eşiti varsa z:z nin tamamını yaz olmuş benim anladığım. Tek bir hücreye tamamını yazamazsiniz.
Bir ornek dosya atin bence içinde ne yapmak istediğinizi belirtin. Mutlaka ilgilenen olur

Excel Vers. ve Dili
2007
TÜRKÇE
ilginize çok teşeküredrim. dosya resmini nasıl atabilirim ?
bir hücredeki değeri bir sutunda eşiti ve en yakın değeri arıyorum fakat bu hücredeki değerden daha büyük yada küçük olaması farketmez , var mı başka bir yolu acaba

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 TR 64 bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23.02.2021
Dosya.tc
dosyayukleyin.com
Gibi bir siteye yükleyip linkini buraya yazin

Excel Vers. ve Dili
2007
TÜRKÇE
teşekkürler savaş bey
resimi koydum. buradan daha kolay anlaybilirsiniz.
x sütunundaki değerlere en yakın veya eşitini z sütunundan bulup , karşına yazmasını istiyorum

Excel Vers. ve Dili
2007
TÜRKÇE
gerçekten çok teşekkür ederim
iyi günler