EĞER Formülü ile değer değil ise işlem yapmasın

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
merhabalar. EĞER formülünü çok iyi öğrendiğimi düşünüyordum bana çok basit gelmeye başlamıştı :) ama dünden beri yapmaya uğraştığım birşeyi yapamadım
tam olarak yapmaya çalıştığım şey çalışma sayfamda ÜRÜN ADI - ÜRÜN CİNSİ ve sonuçların geldiği TUTAR sütunu var Tutar Sütununa ürün adı gübre ama ürün cinsi üst gübre yada taban gübresi değil ise tutar boş kalsın yani istediğim şey ürün adı gübre ise ürün cinsi üst gübre veya taban gübresi ve belki buna başka cinslerde ekleyebilirim.
=EĞER(F8="";"";EĞER(G8="";"";H8*I8))+EĞER(F8="GÜBRE";EĞER(YADA(G8;"<>ÜST GÜBRE";G8;"<>TABAN GÜBRESİ");""))
bu formül çok uzun o yüzden doğruysa işlem yap değilse yapma gibi bir förmül kullanamıyorum bana lazım olan
+EĞER(F8="GÜBRE";EĞER(YADA(G8;"<>ÜST GÜBRE";G8;"<>TABAN GÜBRESİ");"")) bu formülün doğru hali

indirme linki

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Aşağıdaki gibi deneyin:

=EĞER(VE(F8="gübre";G8<>"üst gübre";G8<>"taban gübresi");"";I8*H8)

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
cevabınız için teşekkür ederim. bu çok uzun bir formül ve fazla koşul var her koşulun sonuna koşul doğruysa işlem yap diyemiyorum

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ne demek istediğinizi anlamadım. Formül ürün türü gübre iken alt tür taban ya da üst gübresi değilse işlem yapma kısmını yapamıyor mu? Daha farklı bir şey mi istiyorsunuz?

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
evet ürün gübre iken alt tür taban yada üst gübre değilse işlem yapmasın istiyorum ama bu formül çok uzun ve çok fazla koşul eklemem gerekiyor mesela ürün buğday alt tür tohumluk veya yemlik değilse işlem yapmasın ürün adı yakıt alt tür mazot veya benzin değilse işlem yapmasın gibi çok fazla şey eklemem gerekir bazı ürünlerde 3-4 alt tür eklemem bile gerekir

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Örnek dosyanızda iki sütunu bir tablo oluşturun. İlk sütunda ürünler ikinci sütunda da bu ürünlerin alt türleri olsun:

Gübre-Taban
Gübre-Üst
Buğday-Makarnalık
Buğday-Ekmeklik
Soda-Sade
Soda-Limonlu
Soda-Çilekli
.
.

Gibi

O haliyle paylaşırsanız çözüm bulmaya çalışırız.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Örnek dosyanızda hesaplamaya esas verileriniz yok. Yani hangi ürünün hangi alt türleri olduğuna dair bir liste oluşturmanızı istemiştim ki o listeye göre formül düzenleyelim.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
çok fazla ürün ve alt türleri var ve formüle sürekli yeni ürünlerde eklenebilir benim istediğim ürün gübre ise alt türler bunlardan biri olmadığı sürece hücre boş kalsın
EĞER(F8="GÜBRE";EĞER(YADA(G8;"<>ÜST GÜBRE";G8;"<>TABAN GÜBRESİ");""))
normalde bu formülün çalışması gerekirdi neden çalışmıyor anlamadım yani
F8 hücresi gübre ise G8 taban gübresi veya üst gübreden farklı ir değer ise hücre boş kalsın istiyorum.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İyi güzel de benim verdiğim formül bu işlemi zaten yapıyor. Başka ürün ve seçenekler için belirttiğim düzenlemeniz olmak zorunda.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
o zaman şöyle anlatmaya çalışayım şimdi ürün adı gübre ise alt ürünlerdeki onlarca üründen üst gübre veya taban gübresi değilse hücre boş kalsın istiyorum.
;EĞER(YADA([@[ÜRÜN CİNSİ]];"<>ÜST GÜBRE";[@[ÜRÜN CİNSİ]];"<>TABAN GÜBRESİ")

bunu kullandığımda bu sefer ürün adı gübre olanlar boş kalıyor ürün cinsi üst gübre veya taban gübresi olmasına rağmen ürün adı sütununda gübre yazan tüm satırların karşısındaki hücre boş kalıyor
yani benim tam olarak istediğim şey ürün adı gübre ise ürün cinsi üst gübre veya taban gübresi yani iki koşuldan biri sağlanmıyorsa hücre boş kalsın

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Daha kaç defa siz aynı şeyi isteyip ben de aynı cevabı vereceğim bilmiyorum. Yukarda verdiğim formül zaten ürün gübre ise alt ürün taban ya da üst değilse işlem yapmıyor. Yani sorunuzu bu formül çözüyor. Bunu siz de zaten #5 nolu mesajınızda belirttiniz.

Siz istiyorsunuz ki bir formül olsun ama kısa olsun ve tüm ürün ve alt türler için geçerli olsun. Ben de diyorum ki bunu yapabilmek kolay ama öncelikle hangi ürünün hangi alt türlerinin olduğunu bir yere kaydetmek lazım; excel müneccim değil, hangi ürünün hangi alt türü olduğunu excel bilemez, ona öğretmek gerekir.

Eğer bu şekilde bir liste hazırlayıp paylaşırsanız (listenin tamamını paylaşmanıza gerek yok, yeter ki dosyanızın bir yerinde bu liste olsun) dosyanızı durumuna göre farklı çözümler bile bulunabilir.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
.

Bu şekilde işinizi görür mü?

.
İdris SERDAR bey bu nasıl bir formül gerçekten formülde sizde harikasınız çok teşekkür ederim :) beni çok büyük bir zahmetten kurtardınız. ürünlerin alt türü için dolaylı kullanıyordum zaten hücreye bu formülü uygulayınca ürünün alt türü olmayan değerleri girince boş kalmış oluyor bu harika birşer gerçekten çok teşekkür ederim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Gördüğünüz üzere sayın İdris Serdar aynen benim belirttiğim gibi ürün ve alt tür listelerine göre formül düzenlemiş. Şimdi ne demek istediğimi anlamışsınızdır umarım.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
Evet ama gerçekten böyle basit bir formülle bu işi çözebileceğime hiç inanmazdım En az 50 formülden kurtardı beni ayrıca bu sayede kaçıncı formülünü araştırma şansımda oldu yinede öğrenmek amacıyla merak ettiğim
birşey var Mesela alttaki formülde
Eğer F8 "GÜBRE" ise G8 "ÜST GÜBRE" yada "TABAN GÜBRESİ" İSE ikisinden biriyse Hücre Boş Kalsın bu formül çalışıyorken
EĞER(F8="GÜBRE";EĞER(YADA(G8;"ÜST GÜBRE";G8;"TABAN GÜBRESİ");""))

bu formülde ise yine F8 GÜBRE İSE G8 ÜST GÜBRE Yada TABAN GÜBRESİ Değil ise boş kalsın dediğimizde niye çalışmaz bunu anlamış değilim
EĞER(F8="GÜBRE";EĞER(YADA(G8;"<>ÜST GÜBRE";G8;"<>TABAN GÜBRESİ");""))

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Muhtemelen şöyle olması gerektiğindendir. Tırnak işaretlerinin ve & işaretinin kullanımı önemli:

EĞER(F8="GÜBRE";EĞER(YADA(G8;"<>"&"ÜST GÜBRE";G8;"<>"&"TABAN GÜBRESİ");""))

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
Formülün bu şekilde çalışmasıda bazı durumlarda çok işe yarayabilir. Tablomda deneyip çalışıp çalışmadığı konusunda size bilgi veririm.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
bu formülü kullandığımızda F8 gübre olan alt tür farketmeksiniz tüm satırlarda sonuç boş oluyor. diğer ürün isimleri normal kalıyor