Eğer Hücre Doluysa Tarih Yazsın

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Merhaba arkadaşlar.
Ekteki uygulamada şayet C5 ve C5 ten sonraki hücreler dolu ise C2 hücresindeki tarihin B5 hücresine otomatik olarak yazdırmak istiyorum. Eğer komutuyla v.s. bu yapılabiliyor ama ben en son bu sayfalarda veri birleştirme yaptığım için veri birleştirirken tarih hücresini hatalı birleştiriyor. Çünkü o hücrelerde komut yazılı. Bu işlemi VBA kodlarıyla yapsam belki problem olmaz. VBA kodu ile ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olabilir mi?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-12-2023
Merhaba arkadaşlar.
Ekteki uygulamada şayet C5 ve C5 ten sonraki hücreler dolu ise C2 hücresindeki tarihin B5 hücresine otomatik olarak yazdırmak istiyorum. Eğer komutuyla v.s. bu yapılabiliyor ama ben en son bu sayfalarda veri birleştirme yaptığım için veri birleştirirken tarih hücresini hatalı birleştiriyor. Çünkü o hücrelerde komut yazılı. Bu işlemi VBA kodlarıyla yapsam belki problem olmaz. VBA kodu ile ilgili yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olabilir mi?
B5 HÜCRESİNE
=EĞER(C5="";"";$C$2)
formulu yazıp aşağı doğru çekin

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
sayın metin80,
cevabınız için teşekkür ederim. mesajımdada belirttiğim gibi eğer komutuyla yaparsam veri birleştirmede problem oluyor. çünkü tarih hücrelerinde tarih yazmasa dahi arkaplanda komut göründüğü için veri birleştirirken sıkıntı oluyor. Bu yüzden belki VBA kodu olursa bu sorunu çözebilirim.

Excel Vers. ve Dili
türkçe
02-12-2023
sayın metin80,
cevabınız için teşekkür ederim. mesajımdada belirttiğim gibi eğer komutuyla yaparsam veri birleştirmede problem oluyor. çünkü tarih hücrelerinde tarih yazmasa dahi arkaplanda komut göründüğü için veri birleştirirken sıkıntı oluyor. Bu yüzden belki VBA kodu olursa bu sorunu çözebilirim.
veri birleştirmede tarihte problemmi yapıyor hangi hücreleri birleştireceksin mesala

örnek b5 ve c5 için =METNEÇEVİR(B5;"gg aaaa yyyy")&" "&C5

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
ben tam olarak ifade edemedim. Bu örnekteki sayfa gibi yüzlerce sayfa var. Ben bu sayfaları tek bir sayfada vba kodu ile birleştiriyorum. VBA ile birleştirirkende doğal olarak boş hücreleri almıyor. Ama tarih hücresi boş olsa dahi o hücrede komut olduğu için doğal olarak o hücreleri dolu algılıyor. Bu sebeplede sayfaları birleştirince bir sürü gereksiz alan oluşuyor. Bu sebeple bu sorunu vba kodu ile çözmem gerek.

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
vba da hücrelerin "hasformula" özelliğini kontrol edersiniz ???

Son düzenleme:

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
yapmak istediğiniz çalışmanın bir örneğini gönderir misiniz?
VBA da hücrenin içindeki değerin yanında "hasFormula?" diye bir özelliği var. onun kontrolü ile belki sıkıntınıza çözüm bulunabilir. kod yazmadan anlamıyorsanız zaten sizin yapabileceğiniz bir şey değil :)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
yapmak istediğiniz çalışmanın bir örneğini gönderir misiniz?
VBA da hücrenin içindeki değerin yanında "hasFormula?" diye bir özelliği var. onun kontrolü ile belki sıkıntınıza çözüm bulunabilir. kod yazmadan anlamıyorsanız zaten sizin yapabileceğiniz bir şey değil :)
yapmak istediğim örneği zaten ekledim. daha ne kadar açıklayıcı bir örnek açıklarım bilmiyorum. Diyorumki C5 hücresi dolu ise C2 hücresindeki tarihi B5 hücresine yazdırmak istiyorum. C2 hücresi sürekli sabit olacak. Yani tarih manuel olarak olarak C2 hücresine girilecek ama C5-C65536 arası hücrelerde veri varsa B5-B65536 arasındaki hücrelere tarih yazılacak. Bu işlemi eğer komutu ile yaparsam sayfaları birleştirdiğimde sıkıntı oluyor. Çünkü her ne kadar hücre boş olsada sonuçta o hücrelerde eğer komutu var. Evet anlamıyorum kod yazmaktan. Bununda gülünecek kadar komik olduğunu düşünmüyorum.

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
örnek dosyayı yükler misin derken kastettiğim veri birleştirme yapacam diyorsun ya oda olsun. normal excel BİRLEŞTİR() fonksiyonuyla mı yoksa elinde kullandığın VBA kodları ile mi? onlarda olursa bi çözüm bulabiliriz. Yüklediğin dosyada sadece AAA BBB CCC ve tarih var.
yoksa senin sorduğun sorunun çözümü aşağıdaki veya "metin80" nin yazdığı formül ile çözülür.
=EĞER(EBOŞSA(C5);$C$2;""), sonra aşağı kopyalamak.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
örnek dosyayı yükler misin derken kastettiğim veri birleştirme yapacam diyorsun ya oda olsun. normal excel BİRLEŞTİR() fonksiyonuyla mı yoksa elinde kullandığın VBA kodları ile mi? onlarda olursa bi çözüm bulabiliriz. Yüklediğin dosyada sadece AAA BBB CCC ve tarih var.
yoksa senin sorduğun sorunun çözümü aşağıdaki veya "metin80" nin yazdığı formül ile çözülür.
=EĞER(EBOŞSA(C5);$C$2;""), sonra aşağı kopyalamak.
Örneği ekledim. Tarih kısımlarında veri olmamasına rağmen komut olduğu için rapor sayfasına alıyor.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
arkadaşlar yokmu yardımcı olacak kimse. eminim benim için sorun olan şey sizler için çok basit belki birkaç dakikanızı alacak bişey. Eğer formülünü kullanmadan vba kodu ile bu sorunu nasıl çözebilirim.

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
Dostum suan evde degilim, en erken yarin aksam bakabilirim

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Ödevim çok acillll

Arkadaşlar benim bir ödevim var hoca burçları yapmamızı istedi bende yaptım ekte olduğu gibi ancak bunları tek 1 sütuna toplamamızı istedi nasıl yapıcam yardımcı olur musunuz çok acilll bu gece mail olarak yollamam lazım

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Merhaba arkadaşlar.

Sn.Conqueror20 kodu module kopyalayın istediğiniz olacktır. ilk mesajdaki dosyanız içindir.

Kod:
Sub ekle()

Set s1 = Sheets("sayfa1")
son = s1.Cells(Rows.Count, 3).End(xlUp).Row
For i = 5 To son
If s1.Range("C" & i) <> "" Then s1.Range("b" & i) = s1.Range("C2")
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
sn.seda27112013
tam olarak neyi nerede birleştirmek istiyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
sn. acar6783 burçların hepsi tek bir sütunda toplanıcak eğer fonksiyonu ile ve veya ya da fonskıyonları iç içe yazılarak olucakmış

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Burçlar doğru yanlıştan sonra yazıyor ya doğru yanlış olmadan hepsi 1 sutunda olucak mesela 12-01.1968 dıo ya dırek karsısında burcu neyse o yazıcak doğru yanlış olmadan

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
sayın acar6783
cevabınız için teşekkürler. Benim sayfa1 den hariç 30-35 adet daha sayfam var. Sadece "Rapor" sayfası hariç diğer tüm sayfalarda bu modülün çalışması için ne yapmalıyım. Her sayfa için ayrı ayrı bu modülü kopyalamammı lazım.