EĞER KOŞULU YARDIM..!

Excel Vers. ve Dili
Office2003Trk
EÐER KOÞULU YARDIM..!

=EÐER(A5=1;"ALİ";EÐER(A5=2;"VELİ" ........
17 TANE EÐER LE BAÞLAYAN DEÐİÞKENİM VAR ANCAK A5=9; DEDİÐİM ZAMAN HATA VERİYOR YANİ 8 DEÐİÞKENDEN FAZLA KABUL ETMİYOR.FORMÜLLERİMDE BİR HATA YOK.
NASIL ÇÃ?ZEBİLİRİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sizi kutlarım ahmetozbey,

Çünkü ben hiç bir zaman 9'a kadar EÐER fonksiyonunu kullanmadım, kullanamadım, 4 yada 5 te kaldım.

ama bu sorun değil tam olarak ne anlatmak istiyorsanız bir örnek dosya gönderin ve üzerinde çalışalım, sonsuz (lafın gelişi tabi)EÐER de yapılabilir.

VLOOKUP(DÜÞEYARA) kullanmanızı öneririm.

sanırım değişken sınırlı olabilir.

eğeri hiç o kadar uzun kullanmadım. ama eğer komutunda sınır olabilir. yapmak istediğini yada dosyanı eklersen forma bir bakabiliriz.

slm

arkadaş örnekte yaptım.
sanırım işini görür.
ama listeyle sınırladım. sen artık genişletirsin.

Excel Vers. ve Dili
Office2003Trk
ARKADAÞIM YARDIMIN İÇİN ÇOK TEÞEKKÜR EDERİM
PROBLEMİM HALLOLDU.
KÜÇÜK BİR SORUNUM DAHA VAR.
KOD GİRİLEN HÜCRE BOÞ OLDUÐU ZAMAN ADI HANESİNDE (#DEÐER!)
İÞARETİ GÃ?ZÜKÜYOR BUNUN GÃ?ZÜKMEMESİ İÇİN NE YAPABİLİRİM?

Excel Vers. ve Dili
Office2003Trk
TAMAM ARKADAÞIM O PROBLEMİ KENDİM HALLETTİM
YARDIMIN İÇİN TEKRAR TEÞEKKÜR EDERİM

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
ben burada listeyi şu şekilde genişletmek istiyorum.. bunu gönderirseniz sevinirim...benim listede ikinci bir secenek daha var.. onu da ekleyebilirseniz sevinirim...Dosya ekte

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
=İNDİS(C3:C19;E3)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
teşekkür ederim necdet bu İNDİS formülünü ilk kez kullandım... Ama Liste uzayınca sorun çıkardı.. Yinede teşekkür ederim...

=DOLAYLI("L" & KAÇINCI(J4;J103:J268;0)+102)

bu şekilde bir yöntem gönderdi. Haluk arkadasımız o etkili oldu teşekkür ederim.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın alisantr, ben hayatımda indis fonksiyonunu kullanmadım, örnekte vardı onu uyguladım, DÜÞEYARA(VLOOKUP) tan vazgeçmem ben :D

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
o da sorun çıkardı formüle dikkat ettiysen allta farklı bir yerde yaklasık 165 satır var ve yanında iki sütun bilgisi bu satırlardan herhangi birini sectigimde bunuda veri doğrulaması şeklinde yapıyorum. yanına yan sütundaki iki satırı yazsın..
Ã?rnek:
435 mehmet yudan

123 ahmet kal
435 mehmet yudan
675 osman fidan

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sorun çıkarmaz sayın alisantr,
hemen vlookup ile yapıp buraya ekleyeceğim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Çok teşekkür ederim Necdet Bey,
Bekliyorum..İnşallah dediğiniz gibi olur.. Bende daha kolay bir yöntemle öğrenmiş olurum... isterseniz buna benzer bir dosya gönderebilirim.. Ayrıca bir satırdaki formülü alttaki hücreyede aynısını kopyaladığımda alanın hücre numaralarını birer birer artırıyor.. bunu nasıl önleyebilirim. yardımcı olursanız sevinirim..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Evet Necdet Bey,
Sorun çıkarmadı. Yardımlarınız için teşekkür ediyorum. eğer vaktiniz varsa bir sorum olacaktı. bu foırmülü alt satırlara yapıştırdığımda satır numaralarınında değişmesi doğru ama alan bolumude kayıyor nasıl diğer hücrelere alan numaraları değişmeden kopyalayabilirim.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın alisantr, örnekte buna özellikle dikkat ettim, aşağıya doğru kopyaladığınızda bakılan değer değişiyor, ama alan değişmiyor, aslında ben böyle durumlarda alana isim vermeyi yeğlerim, dolayısıyla o alanı istediğim her yerde kullanma şansım artar, onu deneyebilirsiniz.