EĞER(VE Formülü ile garip bir hata

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26-10-2028
Merhabalar. arkadaşlar gerçekten çok ilginç anlam veremediğim bir sorunla karşı karşıyayım örnek dosyayı açtıktan sonra eminim sizde bana hak verirsiniz. normalde kullanılan formül ile olması gereken birşey ama 2 gündür uğraşmama rağmen olmadı. sizlerle de paylaşmak istedim basit gibi görünse de gerçekten çok zorlandığım bir konu.. ayrıntılı açıklama örnek dosyada, dosya ektedir. yardımlarınızı için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

likaba

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
21-12-2027
Merhabalar. arkadaşlar gerçekten çok ilginç anlam veremediğim bir sorunla karşı karşıyayım örnek dosyayı açtıktan sonra eminim sizde bana hak verirsiniz. normalde kullanılan formül ile olması gereken birşey ama 2 gündür uğraşmama rağmen olmadı. sizlerle de paylaşmak istedim basit gibi görünse de gerçekten çok zorlandığım bir konu.. ayrıntılı açıklama örnek dosyada, dosya ektedir. yardımlarınızı için şimdiden çok teşekkür ederim.
Merhaba,

Yapmak istediğiniz bu mu?

Kod:
=EĞER(VE(F3="EMANET_HARİÇ";E6>0);"EMENAT HARİÇ";"")

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
hangi hücreye ekleyip çalışmasını istiyorsunuz?
EMANET ÜRÜN SATIŞ TUTARI hücresinde çalıştırmak istiyorum. formülün tamamı bu şekil ama hata veriyor.

=EĞER([@YIL]="";"";EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ORTALAMA FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*[@[ORTALAMA FİYAT]];0))+EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ÖZEL FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*$H$3;)+EĞER(VE($F$3="EMANET_HARİÇ";[@[EMANET MİKTAR (KG)]]>0);"EMENAT HARİÇ";"")

likaba

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
21-12-2027
EMANET ÜRÜN SATIŞ TUTARI hücresinde çalıştırmak istiyorum. formülün tamamı bu şekil ama hata veriyor.

=EĞER([@YIL]="";"";EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ORTALAMA FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*[@[ORTALAMA FİYAT]];0))+EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ÖZEL FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*$H$3;)+EĞER(VE($F$3="EMANET_HARİÇ";[@[EMANET MİKTAR (KG)]]>0);"EMENAT HARİÇ";"")
G3 hücresine uygulayabilirsiniz

Kod:
=EĞER(VE($F$3="EMANET_HARİÇ";E6>0);"EMANET HARİÇ";"")
F3 sabitlendi

likaba

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
21-12-2027
Ben sizin B13 hücresinde ki açıklamanıza göre G6 hücresini formülüze ettim. Ama siz G6'da ki mevcut formülünüzün devamına yazılmasını istiyorsunuz. Daha açıklayıcı ifade eder misinizi?

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Ben sizin B3 hücresinde ki açıklamanıza göre G3 hücresini formülüze ettim. Ama siz G3'de ki mevcut formülünüzün devamına yazılmasını istiyorsunuz. Daha açıklayıcı ifade eder misinizi?
atmış olduğum örnek dosyada G6 hücresindeki formülün devamına eklenerek kullanılacak

excel41

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Selamlar Aşağıdaki gibi deneyin
kanaatimce garip gelen taraf G3 hücresinde veri olması dolayısı ile boş algılamadığı için uzunluk şartını ekledim
kolay gelsin

Eğer G3 hücresi ORTALAMA FİYAT ve ÖZEL FİYAT ibarelerini içeriyorsa yada bu koşulların uzunluklarına eşit ise ;
Kod:
=EĞERHATA(EĞER(VE([@[EMANET MİKTAR (KG)]]>0;YADA(UZUNLUK($G$3)=10;UZUNLUK($G$3)=14)=DOĞRU;$F$3="EMANET_HARİÇ");"EMANET HARİÇ";EĞER([@YIL]="";"";EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ORTALAMA FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*[@[ORTALAMA FİYAT]];0))+EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ÖZEL FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*$H$3;));"")
Eğer G3 hücresi HERHANGİ BİR AÇIKLAMA yada BOŞ ise ;
Kod:
=EĞERHATA(EĞER(VE([@[EMANET MİKTAR (KG)]]>0;YADA(UZUNLUK($G$3)<>0;UZUNLUK($G$3)=0)=DOĞRU;$F$3="EMANET_HARİÇ");"EMANET HARİÇ";EĞER([@YIL]="";"";EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ORTALAMA FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*[@[ORTALAMA FİYAT]];0))+EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ÖZEL FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*$H$3;));"")

Son düzenleme:

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Selamlar Aşağıdaki gibi deneyin
kanaatimce garip gelen taraf G3 hücresinde veri olması dolayısı ile boş algılamadığı için uzunluk şartını ekledim
kolay gelsin

Eğer G3 hücresi ORTALAMA FİYAT ve ÖZEL FİYAT ibarelerini içeriyorsa yada bu koşulların uzunluklarına eşit ise ;
Kod:
=EĞERHATA(EĞER(VE([@[EMANET MİKTAR (KG)]]>0;YADA(UZUNLUK($G$3)=10;UZUNLUK($G$3)=14)=DOĞRU;$F$3="EMANET_HARİÇ");"EMANET HARİÇ";EĞER([@YIL]="";"";EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ORTALAMA FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*[@[ORTALAMA FİYAT]];0))+EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ÖZEL FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*$H$3;));"")
Eğer G3 hücresi HERHANGİ BİR AÇIKLAMA yada BOŞ ise ;
Kod:
=EĞERHATA(EĞER(VE([@[EMANET MİKTAR (KG)]]>0;YADA(UZUNLUK($G$3)<>0;UZUNLUK($G$3)=0)=DOĞRU;$F$3="EMANET_HARİÇ");"EMANET HARİÇ";EĞER([@YIL]="";"";EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ORTALAMA FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*[@[ORTALAMA FİYAT]];0))+EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ÖZEL FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*$H$3;));"")
Hocam Çok TEŞEKKÜR EDERİM Formülünüz de tam Olarak işimi Görecek şekilde Ben özellikle bir yerde hata yaptığımı düşünerek bu formül üzerinde çok fazla kafa yordum ve en son nerede hata yaptığımı anladım. EĞER(VE Formülü kullandığımızda koşul için değerimiz doğru ise yapmasını istediğimiz işlemi girip başka koşul için yeni bir EĞER girmemiz lazım yani yanlış değer ise Girmeden ve parantezi kapatmadan Tekrar EĞER formülü Girmeliyiz.

=EĞERHATA(EĞER([@YIL]="";"";EĞER(VE([@[ORTALAMA FİYAT]]<=0;[@[EMANET MİKTAR (KG)]]<=0);"";EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ORTALAMA FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*[@[ORTALAMA FİYAT]];EĞER(VE($F$3="EMANET_DAHİL";$G$3="ÖZEL FİYAT");[@[EMANET MİKTAR (KG)]]*$H$3;EĞER(VE($F$3="EMANET_HARİÇ";[@[EMANET MİKTAR (KG)]]>=1);"EMANET HARİÇ";"")))));"")