eğersay formülü ?

Herkese iyi çalışmalar dilerim. Arkadaşlar benim şöyle bir sorum olacak :
Eğersay formülü ile farklı bir excel dosyasındaki verileri saydırabilirmiyiz.
Ben verilerin olduğu dosyanın adresini yazdım ama formül sonuç vermedi.
Yardım ederseniz çok sevinirim. Formülü nasıl yazmalıyım ?

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Ben de denedim. Her iki dosya açıkken fonksiyon sorunsuz çalışıyor, kaynak dosya kapalıyken #DEĞER hatası veriyor. #DEĞER hatası verdiği anda kaynak dosyayı açarsam hata kayboluyor ve sonucu doğru veriyor. Sizde de mi öyle oluyor?

Evet sayın Mehmett bey, aynen sizinde ifade ettiğiniz gibi sonuç veriyor. Aşamayacakmıyız acaba ?

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Birkaç fonksiyon daha denedim.

Eğersay ve Etopla fonksiyonları kaynak dosya kapalıyken #DEĞER hatası veriyor. Kaynak dosya açıkken sorunsuz çalışıyor.

Topla.Çarpım, Topla, Büyük, Küçük gibi fonksiyonlar kaynak dosya kapalı bile olsa sorunsuz çalışıyor.

Eğersay (ve Etopla) fonksiyonunu şimdilik çalıştıramıyoruz. Hele bir sabah olsun, farklı çözüm önerileri gelecektir.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın mehmett,

Bu tür fonksiyonları kendi dosyasında yaptırıp, açık olacak dosyada ilgili hücreye link verilemesi gerekir. Örneğin kapalı dosyada formül B2 de ise, açık dosyaya =+'C:\Belgelerim\[Kitap2.xls]Sayfa1'!$B$12 şeklinde formül girersek hatadan kurtuluruz.

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
sn yurttaş
Bende nasıl olur diye çözüm üretmeye çalışıyordum :) Ama öneriniz mantıklı ve pratik bir çözüm.
Paylaşımınız için teşekkür ederim.
Sevgilerle

Farklı dosyalar arası işlem yapma

Merhaba,

sadece Eğersay vb fonksiyonları değil, başka dosyalara formül bağlantısı olan tüm dosyalarda =DEĞER hatası ile karşılaşılabilir. Eğer, formülleri değiştirme imkanınız varsa, formülleri asıl dosyada oluşturup, çalıştığınız ana dosyadan diğer dosyaya link verin. Ancak, şöylede bir çözüm var. Bağlatılı dosya açtığınızda güncelleştirsin mi? diye soru sorulur. Güncelleştirme derseniz son değer ne ise alır. Bu bir hata sonucu oluşmuşsa ve bağlantıyı kesmek istiyorsanız Düzen menüsünden Bağlantılar seçeneğini tıklayın. Bğlantılı dosya ismini tıklayın. Bağlantı Kes düğmesini tıklayın. Umarım işinize yarar.
Kolay gelsin. :hey:

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
yurttas' Alıntı:
Sayın mehmett,

Bu tür fonksiyonları kendi dosyasında yaptırıp, açık olacak dosyada ilgili hücreye link verilmesi gerekir.
Çok doğru. :eek:k::

Zaten "Hele bir sabah olsun, farklı çözüm önerileri gelecektir." derken içimden geçen isimlerden biri de sizdiniz Sn Yurttas. :)

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın mehmett,

Teşekkürler...

Teveccüh göstermişsiniz. :oops: