Eğri Uydurma

Excel Vers. ve Dili
2003 Excel- Türkçe
Sevgili Forum Üyeleri Merhabalar,
Excelde eğri uydurma ile ilgili bilgiye ihtiyacım var. X ve Y koordinatlarının değerleri mevcut bu değerlerlerle en uygun eğri denklemi nasıl bulunur excelde.

Alakanıza şimdiden teşekkürler.

Emir

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
DOT fonksiyonu ile olabilir sanıyorum
basit çözümlü bir örnek dosya hazırlayabilirseniz ilgili formülü yazacak arkadaşlar çıkacaktır.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sevgili Forum Üyeleri Merhabalar,
Excelde eğri uydurma ile ilgili bilgiye ihtiyacım var. X ve Y koordinatlarının değerleri mevcut bu değerlerlerle en uygun eğri denklemi nasıl bulunur excelde.

Alakanıza şimdiden teşekkürler.

Emir
Bu mevcut değerleri seçip Grafik sihirbazından XY(Dağılım) türünü seçiniz.İleri tuşunu kullanarak grafiği çizdirin.Grafikte değerleriniz olduğu (X ve Y nin keşitiği bir nokta) seçiniz ve sağ tuş ile tıklayınız.Eğilim çizgisi ekle seçeneğini seçiniz. Doğrusal-Logaritmik-Polinom türünden hangisine göre çizdirmek istiyorsanız onu seçiniz. Seçenekler kısmından grafik denklemini göster kısmını seçiniz.

Verilerinize en uygun denklem grafik üzerinde gösterilecektir.

Excel Vers. ve Dili
2003 Excel- Türkçe
Bu mevcut değerleri seçip Grafik sihirbazından XY(Dağılım) türünü seçiniz.İleri tuşunu kullanarak grafiği çizdirin.Grafikte değerleriniz olduğu (X ve Y nin keşitiği bir nokta) seçiniz ve sağ tuş ile tıklayınız.Eğilim çizgisi ekle seçeneğini seçiniz. Doğrusal-Logaritmik-Polinom türünden hangisine göre çizdirmek istiyorsanız onu seçiniz. Seçenekler kısmından grafik denklemini göster kısmını seçiniz.

Verilerinize en uygun deklem grafik üzerinde gösterilecektir.
Bilgi paylaşmanın karşılığı teşekkür ile ödenir mi bilmiyorum ama, sonsuz teşekkür ediyorum.

En derin saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
2003 Excel- Türkçe
merhaba
DOT fonksiyonu ile olabilir sanıyorum
basit çözümlü bir örnek dosya hazırlayabilirseniz ilgili formülü yazacak arkadaşlar çıkacaktır.

İlginize teşekkürler,

Çözmüş oldum sorunu.

Güzel ve bilimle geçen günler diliyorum.

Emir