ek teki tablo yardım(Tablodan çift koşullu veri alınmasÃ

merhaba

ek teki tablada zorlandım yardım edebilirmisiniz

teşekkürler

leventm not:başlığa; "Tablodan çift koşullu veri alınması" şeklinde ilave yapıldı.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
FORUM KURALLARI' Alıntı:
- Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade eden şekilde seçilmesi gerekmektedir. (yardım, lütfen, kişiye özel gibi başlıklar uyarı yapılmaksızın silinebilir veya düzeltilebilir)
Arkadaşlar,
lütfen mesaj başlığına ve içeriğine sorununuzu yazın.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örneği inceleyiniz.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
@leventm;

Yoğun ve uzun bir gündü galiba..... :mrgreen:

"Düzeltme Katsayıları"nın olduğu tabloyu Tablo olarak adlandırıp, aşağıdakini kullansak biraz daha pratik olur gibi geldi.

Kod:
=VLOOKUP(F3;Tablo;G3+1)

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn Raider

Ben bu tip bir tablodan daha önce benim verdiğim formülle işlem yapmıştım. Buda beni başka alternatif çözüm düşünmekten alıkoydu sanırım. Sizin çözümünüz çok daha pratik,ben sizin formülü tercih ederdim. Alternatif öneriniz için teşekkür ederim. Fakat formülü sanırım aşağıdaki gibi düzenlemek gerekiyor.

Kod:
=DÜÞEYARA(F3;Tablo!$A$2:$M$38;G3+1)

NOt:Formülün bulunduğu tabloda aylar rakam olarak,veri alınacak tablodaki aylar metin olarak yazılmış,her iki tablodada ayların rakam olarak tanımlanması işlemi kolaylaştıracaktır.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
@leventm;

Ben de size teşekkür ederim.

Bu arada; önerdiğim formül doğru olup, herhangibir değişikliğe gerek yoktur.

Sanırım aşağıdaki alıntıda belirttiğim şekilde ilgili alanın, yani Düzeltme Katsayıları sayfasındaki A1:M36 alanın adlandırmasını Tablo olarak yapmadığınız için, siz öyle düşündünüz.

"Düzeltme Katsayıları"nın olduğu tabloyu Tablo olarak adlandırıp

X

xxrt

Misafir
Sayın Raider'in çözümü pratik Türkçe Ofiste =düşeyara olarak güzel.Bu arada gözden kaçırdığımız bir konu daha var.Her iki Çözümde sonucu veriyor ama Tablo olarak adlandırılan alan veya DÜZELTME KATSAYILARI sayfasında bulunan verilerin bazıları 0,01236-0,01-0,0125..gibi kurş diyelim artık virgülden sonraki ondalık basamak sayıları kiminde 3 kiminde 4 basamak.Bu nedenle VLOOKUP veya Düşeyara ile gelen veriler tam olarak ilgili sayfada ki verinin aynısını vermemekte.Buda İlgili sayfadaki veriler Genel katogorisinde girildiğindendir.
Mesela;
1971 Yılının 04.ay'ına denk gelen rakam=0,02109
Düşeyara ile getirdiğimizde bu rakam =0,021 olarak görünüyor.Bu seferdeHücre Biçimlendirmeden Ondalık Basmak Sayısını arttırıp 0,02109 olmasını sağlıyoruz.Oldu Diyoruz!Fakat Başka Tarih Seçtiğimde
Yine Mesela; :)
1994 Yılının 1.Ay'ına denk gelen rakam =61,9
Düşeyara ile Getirdiğimiz (Biçimlendirdiğimiz Hücreye)=61,90000 rakamı geliyor.Sanırım anlaşıldı.
Sonucu değiştirmemesine karşın,
Yazıcı Çıktısında Hesap Makineli Kontrolde!
0,02109x1,500=31,635
0,021x1,500=31,50 sonucu veriyor.
Ben Buna Þu Þekide çözüm buldum.İlk aklıma gelen buydu,ama daha değişik olabilir.
Kod:
=PARÇAAL(DÜÞEYARA(F3;tablo;G3+1);1;7)

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bu nedenle VLOOKUP veya Düşeyara ile gelen veriler tam olarak ilgili sayfada ki verinin aynısını vermemekte.
Aslında durum bu şekilde değil, verinin aynısı tam olarak geliyor. Sadece biçimlendirmesi uygun değil. Bu nedenle eğer istenirse, formulün yazılacağı hücrelerin biçimini sayı olarak ve virgülden sonra 5 basamak olarak ayarlarsak herhangibir ilave yapmaya gerek kalmaz.

Eğer, hücrelerin biçimini bu şekilde manuel olarak ayarlamazsak, o zaman o işi de fonksiyonla yapabiliriz
Kod:
=TEXT(VLOOKUP(F3;Tablo;G3+1);"0,00000")
Tabii, hücre biçimini gerek manuel olarak, gerekse fonksiyonla ayarlamak hücrelerde gereksiz sıfırlarla dolu kalabalık bir görüntü de getirir. Bu nedenle, görüntü sadeliği açısından xxrt' nin önerdiği yaklaşım da güzel.

Bu arada; xxrt' nin önerisine alternatif olarak (biraz uzun olmakla birlikte :mrgreen: ) aşağıdakini de kullanabiliriz.

Kod:
=TEXT(VLOOKUP(F3;Tablo;G3+1);"0," & REPT(0;LEN(VLOOKUP(F3;Tablo;G3+1))-FIND(",";VLOOKUP(F3;Tablo;G3+1))))