Ekipman Arızası takibi için uygun excel komutu?

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Version 2309
Merhabalar, kusura bakmayın excel bilgim epey zayıf bü yüzden Youtube da dahil olmak üzere araştırdığım yerlerde sorunuma çözüm bulamadım.Aslında basit olduğunu düşünüyorum fakat sanırım anahtar kelimeyle arama yapamadığım için bir türlü karşıma çözüm yolu çıkmadı.Anlatarak sizlere danışmak istiyorum.Günlük ekipman arızası takibi yaptığım bir tabloda, ekipmanın ''aktif'' mi yoksa ''arızalı'' mı? ''arızalı'' ise kaç gündür arızalı olduğunu görmek istiyorum.Şöyle ki; E8 hücresinden AI8 hücresine kadar aynı satırda 31 hücre boyunca, ayın günlerine göre bir ekipmanın aktif mi yoksa arızalı mı olduğu verisini manuel olarak her gün dolduruyorum.Burası dinamik bir tablo ve örneğin bugün ayın 14 ü ise, 14. hücreye kadar veri girilmiş olup, sağ tarafta kalan hücrelerde henüz veri yok diyelim.Farklı bir hücrede şunu hesaplamak istiyorum.1. günden 31. güne kadar olan aralıkta, son girilen veriyi yani bulunduğumuz gün için girilen veriyi kontrol edecek, eğer bu veri ''Aktif'' ise Sıfır değerini gösterecek, Arızalı ise bu arızanın geriye doğru kaç gündür devam etmekte olduğunu sayacak.Geriye doğru ilk ''aktif'' günde bu sayım duracak ve ekipmanın son arızasının kaç gündür devam etmekte olduğunu gösterecek.Tablonun en soluna ise bir önceki aydan devreden Arızalı gün sayısını yine manuel gireceğim.Bu durumda az önce bahsettiğim son arızanın geriye doğru kaç gündür devam ettiğini sayarken, eğer ayın 1. gününde de Arızalı bilgisi var ise, önceki aydan devreden sayıyı da toplama dahil edecek.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-02-2029
Aramıza hoş geldiniz, bir örnek dosya yüklerseniz derdiniz daha kolay anlaşılır.
iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2010 turkçe
Excele daha uygun(makro olur, daha iyi bir fonksiyon olur...) cozum vardir elbet ancak mantiksal cozum ureteyim. Tablo az esyadan olusuyorsa alt tarafa ayni listeyi tekrar olusturun
A1 Buzdolabi 0 aktif aktif ariza 1
A2 Televizyon 5 ariza ariza ariza 8
A3 Klima 0 aktif ariza aktif 0

Gibi bir liste sanirim elinizdeki. a sutunu esya, b sutunu onceki aydan devir, c sutunu 1. gun, d 2. gun, e 3. gun, f ise istediginiz degeri veriyor. (3 gunluk ay olarak dusunun ornegi, elinizdeki listeye gore genisletirsiniz)

Alta olusturacaginiz liste a5ten basliyor varsayarsak a5'e =a1 yazin, a6'ya =a2... B sutununu da ustteki listeye esitleyin. C5'e =eger(c1="ariza"; b5+1; eger(c1="aktif"; 0; b5)) yazin. Saga dogru iki asagi dogru 2 kopyalama yapin. (C5:E7 bunun gibi formul icerecek).

F5'de ise =e5 yazsin. F6 icin =e6... Ust listeye gecip f1'i f5'e, f2'yi f6'ya... esitleyin. (C,d,e sutunlari alta esitlenmeyecek, onlara zamani geldiginde aktif/ariza yazacaksiniz. Zamani gelmemisler bos olmak zorunda. Listeden veri dogrulama kullanmak iyidir Elle giriste arza, akif... yazsaniz butun liste kayacak cunku.)

Alt listenin ust liste verileri girildigindeki hali
A5 Buzdolabi 0 0 0 1 1
A6 Televizyon 5 6 7 8 8
A7 Klima 0 0 1 0 0

Ornek 3 gunde 3 esya icin 3x3ten 9 hucre eger formullu. Siz 31 gunde 20 esya icin yapacagim derseniz 620 hucre eger formulu icermeli. Formulu ilk gerekli yere yazdiktan sonra saga ve alta cekistirmeniz yeterli ust listenin benzer noktalarindan veri cekecegi icin.

Alt taraftaki liste hesap icin ustteki liste normal listeniz. Ust listede bir sutun daha acarak (mesela esya adindan hemen sonra acarsiniz bu sutunu ve hucre dondurma kullanirsiniz) f sutunu degeri 0 ise "bugun kullanilabilir durumda" 0dan farkli ise "son x gundur arizali" gibi seyler yazdirirsiniz da bunlar susleme sanatina giriyor. Bu islemi en sonda yaparsaniz formülleri otomatik olarak yeni duruma uyarlar excel, pek bir dert cikmaz. Veya en basta hem ust hem alt listenin yapisini oturtun sonra ortami formule bogun, dere gecerken at degistirmek zor olabilir.

Son düzenleme: