Ekpss tercih robotu programı acil yardım

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2013 Türkçe
Merhaba Arkadaşlar
Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda tercih işlemlerini kolaylaştırabilmek adına, basit düzeyli bir tercih robotu yapmayı amaçlıyorum. Daha doğrusu geçmiş yıllardaki alım sayılarını puanları falan otomatik olarak bulsun.

Şöyle ki:
1- Anasayfa sayfasında A ve B sütunlarına yazılacak bilgilere göre bir yandaki tabloları doldursun. Mesela, Kişi B3 hücresinde eğitim düzeyini Ortaöğretim seçtiği zaman, B4 hücresinden kurumu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptığında, B5 hücresine de Ünvanı Zabit Katibi yazdığında;

Sistem ÖMSS 2012-1 Sayfasının Ortaöğretim bölümünde Zabit Katibi olarak alım yapılan tüm kişilerin toplam sayısını E3 hücresine yazsın, bu işlemi tüm sınavlar için yaparak e4, e5.... hücrelerine de yazsın. Aynı şekilde ÖMSS 2012-1 Sayfasının Ortaöğretim bölümünde Zabit Katibi olarak yapılan alımlardan en düşük puanı f3'e en yüksek puanı da h3'e yazsın ve bunu tüm sınavlar için aşağı doğru uygulasın. Aynı şekilde Zabit Katibi ünvanıyla en düşük puanlı memur hangi kuruma alındı, en yüksek puanlı memur hangi kuruma alındı bu bilgiler de olmalı.

Diğer tabloda ise; Gıda Tarım ve Havyancılık Bakanlığı Ortaöğretim düzeyinden hangi sınavda, kaç kişi alındı, en düşük puan en yüksek puanlar nedir bunları da yazsın istiyorum. Ayrıca, Gıda tarım ve Hayvanclık bakanlığı en yüksek puan ile hangi ünvandan aldı, en düşük puan ile hangi ünvandan aldı?
Bunlar engelli adaylar için çok önemli, bunların yapılması mümkün müdür?

Not: Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ortaöğretim, Zabit Katibi gibi veriler Anasayfa sayfasının B Sütununa girilen verilere göre değişkenlik göstermektedir.

Dosya için http://s2.dosya.tc/server/vtic9b/EKPSS.xlsx.html

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
daha iyi önerileri olan arkadaşları da dinleyebilirim.
Ayrıca, kişinin bu yılki aldığı puanı ile hangi ünvanlara yerleşme ihtimali olduğunu geçmiş yıllardaki veriler de baz alınarak nasıl mantıklı bir tercih yapılabilir, bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim

Excel Vers. ve Dili
ya bu işlemlerin tamamını yapmak çok kolay aslında fakat kafam durdu, En çok zorlandığım yer, Atıyorum ÖMSS 2012-1 Sayfasındaki Ortaöğretim bölümünü nasıl görecek. Yani Kişi B3 hücresine ortaöğretim seçtiğinde tüm sayfaların ortaöğretim bölümünü nasıl göstereceğiz, ya da diğer eğtiim düzeyleri için... lütfen yardımcı olun

Excel Vers. ve Dili
yok mu kimse