Ekran kartı sürücüsü güncellenmiyor.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Merhabalar.

Emektar bilgisayarım paylaşımlı Nvidia GT540M grafik kartına sahip. Win10 64 bit ortamında çalışabilen en yüksek sürücü versiyonu 347.88'dir (Oldukça eski bir versiyon). Şu an Nvidia sayfasında yayınlanan ve GT540M' i de desteklediği son sürüm 391.35; ancak 347.88 üzeri yüklediğim tüm versiyonlar Kod:43 hatasıyla donanımın çalışması duruyor.

İnternette konuyla ilgili pek çok şey okudum ve uyguladım fakat hiçbiri çözüm olmadı. Donanım konusunda bilgili arkadaşların fikir ve önerilerini rica ediyorum.

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bu iş tam @netzone 'un konusu.... konuyu görünce muhakkak fikir verecektir...

.

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Merhaba Zeki Bey,

Söz konusu durum ile daha önce karşılaşmadım. Siz elbette araştırma ve denemeler yapmışsınızdır. Benim de durumun çözümüne ilişkin yaptığım araştırmada;
  • BIOS'un güncel olması gerektiği,
  • Windows güncellemelerinin alınmış olması gerektiği,
  • Mevcut sürücüyü Windows'u Güvenli modda açıp [Genelde program (Display Driver Uninstaller) aracılığı ile] kaldırılması gerektiği,
Genel olarak bu şekilde ifade edilmiş.

Bunun dışında algılayamadığı ekran kartını sürücüsünü manuel olarak tanıtıp kurulum işlemine bir nevi ön tanımlama yaparak bu durumu aşmışlar.
*Farklı bir ekran kartı için çözümü anlatan videoya buradan erişebilirsiniz.

Nokta atışı bir çözüm sunamadığım için kusuruma bakmayın,
İyi çalışmalar.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Merhaba @netzone ; konu hakkında araştırma yaparak öneri sundunuz, kusur olur mu? Teşekkür ederim.

Video, Acer üreticili cihaz üzerinde yapılmış. Ancak bu ve benzeri konularda çok şikayet alan Casper Nirvana için işe yaramadı. Videoda belli başlı bilgisayar üreticileri listelendiğinden bilgisayarıma uygun doğru .inf dosyasını seçmek için sadece tahmin yürütebildim. (nv[üretici baş harfi]???.inf) Bugün yetkili servise götürdüğümde de problem çözülmedi.

Casper telefon desteğine laptop modelini söylediğimde telefonu yüzüme kapatmışlardı. Anlaşılan o ki, tercih edilmemesi gereken bir firma...

İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

İyi akşamlar...

.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
Buna karşı çıkan olur her kullanıcının kendi fanatikliği olur bende de kısmen fanatiklik vardır.
Ancak düşüncem bu şekilde.

22 yıl da saymadım ama 500 ile 1000 arası laptop almış ve aldırmışlığım vardır.
Bir defa olsun Casper önermedim.
IBM hiç sorunsuzdu.
Sonradan Lenovo ya geçişi ile beraber lenovo nun bir sürümünde sorunlar vardı sonrasında sorunsuz.
HP çok olmamasına rağmen kısmen problemliydi.
Asus hiç problemsiz ancak servisi sorunluydu.

Dell bir iki tane vardı ancak problem görmedim nedense hiç ısınamadım :)

4 yıl önce bu işleri bıraktım. Ancak kendi tecrübelerim ile yine alırsam Lenovo yada Asus dan vazgeçmem.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Üstad, bu konularda forum.donanimhaber.com iyidir.... oraya da bir sor derim...

.