Eksik fonksiyonlar

Selamlar,
Renkleri sayma ile igili konuyu incelerken kendi excel fonksiyon listeme baktığımda RYSAY formülünün olmadığını gördüm. Neden yok ve nasıl yüklenir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Bahsettiğiniz fonksiyon kullanıcı tanımlı fonksiyondur. Doğal olarakta sizin bilgisayarınızda olmaz. Bu tür fonksiyonları bilgisayarınıza eklenti olarak kaydedip kullanabilirsiniz.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Eğer fonksiyon kod şeklinde mevcut ise; İşlev Yapıştır(fx) > İşlev Kategorisi(sol pencere) > en alta, Kullanıcı Tanımlı, aktif edip tamam deyin. Eklenti olmadan da oluyor.

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım, ancak nasıl yapabileceğim konusunda biraz daha bilgi verebilirseniz yani nasıl kod şeklinde? ya da nasıl kullanıcı tanımlı?

yani şu işlemleri yapmanız gerekiyor.
RYSAY formülünün çalışmasını sağlayan kodları bulacaksınız(ben nerede olduğunu bilmiyorum)
daha sonra bir excel sayfası açıp, Alt+F11 tuşlarına basarak insert/module dedikten sonra kodları yapıştıracaksınız.
sonra dosya/farklı kaydet diyip, dosya türü olarak microsoft excel eklentisi'ni işaretleyeceksiniz.
başka hiçbir ayara dokunmadan kaydedeceksiniz.
sonra exceli kapatıp tekrar açacaksınız ve araçlar/eklentiler dedikten sonra açılan pencerede kaydettiğiniz eklenti adını bulup işaretleyeceksiniz ve tamam diyeceksiniz.
sonra exceli kapatıp tekrar açacaksınız.
artık RYSAY formülü sizin excel inizde de çalışacaktır.