En Büyük Çarpanları Bulma

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Office Plus 2016 & Mac OSX
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-04-2027
Merhabalar,

Aşağıdaki şekilde bir tablom var. Yardımcı olmanızı isteğim konu ise;
A, B ve C sütunudaki en büyük değerlerin çarpımını bulmak istiyorum.

Ancak çarpanlar aynı satırlarda olmaması gerekiyor. Yani A1*B1*C2 gibi olmaması A1*B4*C2 gibi olması gerekiyor.

Son olarak ta çarpımları oluşturan D sütunudaki isimlerin başka bir veya birkaç hücre içinde yazmasını istiyorum. Böyle birşey mümkün müdür?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

A B C D
5 2 3 Ahmet
4 4 6 Burhan
3 5 9 Ceyhun
2 7 3 Demet
1 9 7 Emre

Teşekkür ederim...
Burçin CİMCOZ

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sorunun bilgisayar tarafından çözülebilmesi için eksik bilgi var sanırım.
Bilgisayar gibi düşünecek olursak
ilk adım A sütunundaki en büyük değeri bulduk, cebimize koyduk.
sonra B sütunundaki en büyük sayıyı bulduk.
Ama A sütunundaki en büyük sayı ile aynı satıra denk geldi.
bu durumda 2 şey yapılabilir hangisi büyükse o tercih edilebilir. yada
b sütununda 2. en büyük sayı alınabilir. vs. yada amaç bu üç sütundan en büyük çarpım neticesini veren 3 sayıyı aynı satırda olmamak üzere seçmekmi.

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-04-2027
Sayın danersin,
Bo kunu ile ilgili büyük bir data var elimde ve ben birkaç satır yazarak yardım isteyeyim dedim.
Ã?ncelikle cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Konumuza gelince;
A, B ve C sütunlarındaki en büyük çarpanları bulup, bunların aynı satırda olmayanlarının çarpılmalarını istemekteyim.
Yani son söylemiş olduğunuz:
"bu üç sütundan en büyük çarpım neticesini veren 3 sayıyı aynı satırda olmamak üzere seçmek."Aynı satırda olmayıp ta en büyük çarpım sonucu verenler diyebiliriz...
İlginize tekrardan teşekkür ederim..

Burçin Cimcoz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Bu ilk etapta kolay gözüksede oldukca zeka gerektiren bir soru. (Buradaki zeka bilgisayar zekası anlamında). Çünkü en büyük değerlerin aynı satıra denk geldiği durumda hangi sütunda 2. en büyük sayıya geçeceğini tespit için birinden 1., diğerinden 2. değeri alıp çarpmalı, sonra tam tersini alıp çarpmalı ve neticeye göre hangi sütunda 2. en büyük değere geçmesi gerektiğine karar vermeli ama 2. en büyük sayıyı aldığı durumda bu seferde bu diğer sütundaki en büyük sayı ile aynı satıra denk gelebilir. bu seferde bu sütunda 2. ciyimi yoksa 3. en büyük değeri alacağımızın kontrolü gerekir vs..

Eğer gerçek durumda da 3 sütun var ise fonksiyonlar ile çözmeye çalışalım ama daha fazla sütun için böyle bir problemin çözümünde makro kullanmak gerekecek sanırım.

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-04-2027
Ben vlookup'la birşeyler yapmaya çalıştım ama 1. sütündaki en büyük sayının 2. sütunda da aynı satırda olup olamadığının kontrolünü yaptıramadım. Zaten olay bunu çözmede diye düşünüyorum.
Peki sorunumu 2 sütunlu olarak düşünsek çözüm bulabilir miyiz? Yani 1. sütunu manuel belirleme gibi.

Teşekkürler....

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
bence vlookup değilde

büyük(a1:a5;1) fonksiyonu ile her sütunda 1., 2., 3. en büyük sayılar bulunur,
daha sonra KAÇINCI fonksiyonu ile bunların tablo içinde kaçıncı sırada bulundukları tespit edilir.
sonra KAÇINCI neticesinde bulduğumuz satır numaraları EÐER ile karşılaştırılarak aynı ise 2. en büyük sayıya geçilir.

ama dediğim gibi MUtlak doğru sonuç için düşünmek lazım biraz. şu an ilgilenemiyorum ama başka bakan arkadaş olmazsa öğleden sonra bakmaya çalışırım.

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-04-2027
Sayın danersin,
Vlookup'ta hem max hem de large formülünü denedim ama maalesef olmuyor.....Detayları ekteki dosyada bulabilirsiniz.
Teşekkürler....

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın cimcoz,
F2 deki formül aşağıdaki gibi olmalı.
Çünkü Vlookup ilk sütuna bakarak arama yapıyor, siz A1:d16 yazıyorsunuz.
G2 deki formülde de aynı sorun var, çünkü arattığınız değer 15 C sütununda orda da c1:d16 aralığını kullanmak gerek.
Ayrıca veriler sıralı olmadığı için vlookup ta false u da kullanmak gerek.
Sanırım formülleri buna göre düzenlemek gerek. Yani bazen a1:d16, bazen b1:d16 yada c1:d16 olmalı, bu nasıl olur bilemem şimdilik :D
=VLOOKUP(F1;B1:D16;3;FALSE)

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-04-2027
Teşekkürler, düzelttim. Þimdi ilk başta sorduğum soruya yardım rica ediyorum, zira bu da yeterli olmadı..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Baya uzun bir çözüm oldu ama ekteki dosyayı bir inceleyin

Mantığı şu önce her sütumda 1., 2. ve 3. en büyük sayıları buluyor
Sonra bunların kaçıncı sırada olduklarını buluyor.
Sonra 27 ayrı kombinasyon için çarpım neticelerini buluyor.
1 1 1
1 1 2
1 1 3
...
şeklindeki bu kombinasyonlar sütunların 1. , 2. yada 3. en büyük sayıları alındığındaki tüm neticeleri buluyor. Daha sonra başka bir tabloda bunları
sıraya koyduruyorum ve yanlarına hangi kombinasyon neticesinde oluştu ise buna göre sayıların esas-ilk tablomuzda kaçıncı sıradan geldiğini azdırtıyorum. daha sonrada her netice için geçerli olup olmadığını kontrol ettiriyorum. aynı sıradan gelen netice var ise geçersiz yazıyor.
vlookup ilede ilk geçerli olan neticeyi alarak(zaten büyükten küçüğe sıralı olduğu için aradığımız bu) sıralarını, sayıları ve isimleri sarı ile boyadığım bölgede gösteriyorum.

Anlatırken ben sıkıldım-anlamadım ama umarım dosyadan daha iyi anlarsınız.

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-04-2027
Ellerinize sağlık, gerçekten beni delirmekten kurtardınız. Tekrar çok çok teşekkür eder, iyi günler dilerim.......