Soru EN BÜYÜK DEĞERİ VE KARŞILIK GELEN DEĞERİN TOPLAMINI GETİRME SIRALI

hamitalper

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 ve 2016 Excel
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-09-2025
herkese merhaba, şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler, ekte paylaştığım dosyada Veri kısmında ki değerleri formuliz ederek, Çalışma sayfasına örneğin B1 hücresine ilgili ili yazdığımda sarı ile boyadığım alanı formülize etmek istiyorum, ilgili ile ait Veri sekmesinden tüm benzer kriterleri toplayıp ilk10 olarak mesela A türünün ilgili ile ait ilk 10 ülkeyi sıralmasını istiyorum ayrıca a1 durumuna görede sıralamayı yapmasını istiyorum. yardımlarınız için çok teşekkürler.

Bu arada örneğin iki tane ülke aynı değere sahipse 2 kez aynı ülkeyi getirmemeli alfabetik sıralı aynı değere sahip ülkeleri getirebilmeli ayrıştırmak adına.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Eski sürümler için istediğiniz benzer sonuca ÖZET TABLO kullanarak daha pratik şekilde ulaşabilirsiniz.

hamitalper

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 ve 2016 Excel
13-09-2025
Merhaba,

Eski sürümler için istediğiniz benzer sonuca ÖZET TABLO kullanarak daha pratik şekilde ulaşabilirsiniz.
Merhaba dosyamda çok fazla birbirinden bağımsız veri var yaklaşık 1000 satırlık 200 e yakın tablo var aslında çoketopla ile değerleri getirip sonrasında indis kaçıncı büyük formülleriyle getiriyorum ama ayrı bölünmerde hesaplatıp hepsini tek formulde yapabilir miyiz bu konuda yardım isticektim ayrıca toplam yazıncada tüm illerin toplamına göre sıralama yapmak istiyorum aynen pivot tablo ile oluyor ama her bir tablo için ayrı ayrı yapınca çok fazla dosya şişiyor arkada veriyi tuttugu için formulle yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Ofis sürümünüz Ofis 365 değilse yazılacak koşullu fonksiyonda dosyanızı şişirirecektir. Bu sebeple özet tablo önerdim.

Benzer bir konu...

hamitalper

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 ve 2016 Excel
13-09-2025
Ofis sürümünüz Ofis 365 değilse yazılacak koşullu fonksiyonda dosyanızı şişirirecektir. Bu sebeple özet tablo önerdim.

Benzer bir konu...

Korhan Bey tek formulde nasıl bir koşullu fonksiyon yazabiliriz acaba bir çok deneme yaptım ama tek formulde yazamadım, ilk 10 ülke bile benim için yeterli geri dönüşünüz için çok teşekkürler

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe

Ekli dosyalar

hamitalper

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 ve 2016 Excel
13-09-2025
Merhaba;
Alternatif olsun.

Bence sıralama için makro çözümü kullanın.
İyi çalışmalar.
Hocam gerçekten emeğinize birikiminize tecrübenize sağlık 1 haftadır kafayı kırdım yapamadım çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ediyorum, eğer sakıncası olmazsa bir iki soru daha sorsam vaktiniz olursa ilerleyen zamanda bakma şansınız olurmu