En küçük değerleri bulup değeri veren sütun başlığını yazdırma

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
arkadaşlar benim bir değerlendirme tablom var ihale sonuçlandırmasında kullanacam bir ihale var ihalede 100 adet kalem var ve ihaleye katılacak istekliler var bu isteklilerin her bir kalem için vermiş olduğu fiyatları tabloya gircem ve bir makro yazmalıyımki her satırın en sağındadaki hücrede sıfırdan büyük en küçük değeri yazsın ve onun yanınada o fiyatı kim vermiş onuda yazsın aynı zamanda iki kişi aynı fiaytı verdiyse her ikisininde adını yazsın (yanyana hücrelere) Ben bunu hazır fonksiyonlarla yapmaya çalıştım ama istediğim gibi olmadı ihale sonucu değerlendirmede kullanacağım için benim için çok önemli bir konu yardımlarınızı bekliyorum makroyla yapmak için
Elle değerlendirmek uzun sürüyor ve hata olma olasılığıda oluyor kalem sayısı fazla olduğu için böyle bir makro nasıl yazarım . Kendim fonksiyonlarla yaptığım dosyayıda örnek olması ve anlattıklarımın anlaşılması için ekliyorum ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Hocam ilginize teşekkür ederim . işaretli firmaları adını en sağdaki satırlara yazdırabilmek mümkünmü, ayrıca yollamış olduğunuz dosyaya ek veri girdiğimde veri girdiğim satırlarda renk işaretlenmesi olmadı sanıyorum bi yerde hata yapıyorum dosyayı ekledim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Hocam ilginize teşekkür ederim . işaretli firmaları adını en sağdaki satırlara yazdırabilmek mümkünmü, ayrıca yollamış olduğunuz dosyaya ek veri girdiğimde veri girdiğim satırlarda renk işaretlenmesi olmadı sanıyorum bi yerde hata yapıyorum dosyayı ekledim

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Yeni bir satır eklediğiniz zaman biçimlendirmeyi yenilemeniz gerekiyor. Ekte gönderdiğim dosyanızda 9. satıra kadar veriler var. 10. satıra veri girdiğiniz zaman B9 hücresi seçiliyken Biçim Boyacısı'na bir kere tıklayın ve B10 hücresini seçin. Daha sonra B10 hücresi seçiliyken menülerden Biçim, Koşullu Biçimlendirme komutunu verin ve $H$9 yazan yeri $H$10 yapın. B10 hücresi seçiliyken Biçim Boyacısı'nı bir kere tıklayın ve C10'dan G10'a kadar seçin. Bu hücrelerin de aynı şekilde biçimlendirildiğini göreceksiniz.

En düşük teklif veren firmaların ismini sağ tarafa yazdırmanın yolunu bulamadım malesef. Bunun yerine koşullu biçimlendirme ile renklendirme yöntemini gösterdim yine.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sanırım en düşük teklifi veren firmaları sağ tarafa yazdırmanın (fonksiyonlar ile) basit bir yöntemi var. Ekte gönderiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Sayın mehmett,
yukarıdaki çalışmanızı kendi şablonlarımda kullanıyorum. süper de olmuş. fiyatların girildiği satır boş olunca en düşük fiyat sütununda ve en düşük teklif sütununda #SAYI! yazısının görünmemesi için bir fonksiyon varmı? Çokta acemiyim. uğraştım olmadı. kolayı varsa lütfen yardım edin.
iyi çalışmalar.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Örneğin Mehmet beyin dosyasındaki H2 sütunundaki formülü aşağıdaki ile değiştirin. Aynı mantığı kendi fonksiyonlarınızda kullanabilirsiniz.

=EĞER(EHATALIYSA(KÜÇÜK(B2:G2;EĞERSAY(B2:G2;0)+1));"";KÜÇÜK(B2:G2;EĞERSAY(B2:G2;0)+1))

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Sayın leventm hocam,
Çok teşekkürler,bir harikasınız.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Yukarıda irayka hanımın benzeri bir tabloyu bende kullanıyorum. Levent bey in vermiş olduğu formül ile (=EĞER(EHATALIYSA(KÜÇÜK(B2:G2;EĞERSAY(B2:G2;0)+1)); "";KÜÇÜK(B2:G2;EĞERSAY(B2:G2;0)+1))) minimum değeri çekebiliyorum ancak minimum değerin geldiği sütunun başlığını nasıl bir yana yazbdırabilirim. Yukarıda mehmet bey' in vermiş olduğu zip.li dosyaları açamıyorum. Acaba Levent beyin göndermiş olduğu gibi text formatında gönderebilir misiniz? Çok acil gerekiyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Sütun başlıkları A1: D1 arasında verilerinde A2: D? arasın olduğunu düşünürsek,

Sıfırdan büyük en küçük değer için,

Kod:
=KÜÇÜK(A2:D2;EĞERSAY(A2:D2;0)+1)
Yada dizi formülü olarak,

Kod:
=MİN(EĞER(A2:D2>0;A2:D2))
kullanabilirsiniz.

Sütun başlığını bulmak için ise,

Kod:
=İNDİS($A$1:$D$1;;KAÇINCI(E2;A2:D2;0))
Kullanabilirsiniz.

Eğer sıfırdan büyük değerler birden fazla ise ve bunların tümünün başlık adlarını görmek isterseniz farklı bir formül yazmak gerekir. Aşağıdaki linkte bunun örneği var.

http://www.excel.web.tr/f50/degerlendirme-formunda-eger-formulleri-ve-esitlik-durumunda-ne-t67948.html

.

Excel Vers. ve Dili
315
Merhaba,

Sütun başlıkları A1: D1 arasında verilerinde A2: D? arasın olduğunu düşünürsek,

Sıfırdan büyük en küçük değer için,

Kod:
=KÜÇÜK(A2:D2;EĞERSAY(A2:D2;0)+1)
Yada dizi formülü olarak,

Kod:
=MİN(EĞER(A2:D2>0;A2:D2))
kullanabilirsiniz.

Sütun başlığını bulmak için ise,

Kod:
=İNDİS($A$1:$D$1;;KAÇINCI(E2;A2:D2;0))
Kullanabilirsiniz.

Eğer sıfırdan büyük değerler birden fazla ise ve bunların tümünün başlık adlarını görmek isterseniz farklı bir formül yazmak gerekir. Aşağıdaki linkte bunun örneği var.

http://www.excel.web.tr/f50/degerlendirme-formunda-eger-formulleri-ve-esitlik-durumunda-ne-t67948.html

.
Merhaba,
Minimum değeri veren birden fazla sütun var ise, tümünün başlık adlarını nasıl görebiliyoruz? Link açılmıyor. Yardımcı olabilir misiniz?
En küçük değerleri bulup değeri veren sütun başlığını yazdırma