En Küçük Tarihi Bulma

downsoon

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-06-2026
Merhabalar;

Dava takip sistemimizden duruşma günleri dökümünü ekteki A sütununda olduğu formatta alıyoruz. Tek hücrede görünen duruşma günlerini C den J ye kadar olan hücrelerde ayrı ayrı yazdırdım. Bunların en küçük tarihli olanını da B sütununa makrosuz formülle yazdırmak istiyorum. Min formülünü denedim ama tarih formatı uygun olmadığı için sanırım işe yaramadı. Ne yapabilirim

Ekli dosyalar

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Oradaki tarih görünümünde olan hücrelerin tamamı metin biçiminde olduğu için Min gibi istatiksel yada matematiksel formüller kullanamazsınız.
Kod ile yapılabilir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Deneyiniz.

C2 hücresine uygulayıp sağa ve alta doğru sürükleyiniz.

C++:
=EĞERHATA(--KIRP(PARÇAAL(YERİNEKOY(","&$A2;",";YİNELE(" ";255));SÜTUNSAY($A2:A2)*255;255));"")
B2;
C++:
=MİN(C2:J2)

AdemCan

Altın Üye
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Merhaba, parçaal ile gelen değerler metin formatında olduğu için Min formülü sonuç vermez. Bu nedenle formülün sonucu sayısal olmalı.
Kullandığınız formülleri sayıyaçevir formülü içerisine yazabilirsiniz, o zaman Min formülü ile sonuç alabilirsiniz.
Kod:
=SAYIYAÇEVİR(KIRP(PARÇAAL(YERİNEKOY(","&A2;",";YİNELE(" ";255));SÜTUNSAY(A2:A2)*255;255)))
Not: Cevap yazana kadar çözümler gelmiş :)

downsoon

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-06-2026
Aynen valla çok hızlısınız :) Teşekkürler @Korhan Ayhan @AdemCan . Korhan Ayhan ın dediği yöntemle çözdüm. Yoksa baya uzun bi formülasyon yapacaktım. Elinize sağlık :)