Erken ödeme primi

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Anladığım kadarıyla, B sütununda "Bankaya gelen havale fişi" yazıyorsa ve C sütunu A sütunundan küçükse/önceyse, E sütunundaki tutarın her ay için %1,75'ini bulmak istiyorsunuz. Öyleyse Aşağıdaki formülü deneyiniz:
Kod:
=EĞER(VE(B2="Bankaya gelen havale fişi";C2<A2);YUVARLA(ETARİHLİ(C2;A2;"m")*E2*1,75%;2);0)

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
a sütunu bizim için bir şey ifade etmiyor.
c sütünu evrakın vade tarihi. vade tarihi gelmeden yapılan ödeme veya ödemeler için erken ödeme hesaplamak istiyorum.

2-3-4. satırlarda ödeme günü kurtarmıyor ama sonrakiler için erken ödeme doğuyor.
aslında
vade tarihi-ödeme günü*günlük oran
çıkan sonucu tutar ile çarparak işlemi gerçekleştiriyorum.

yaptığım işlem yanlış ise doğrusunu nasıl yapabilirim?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
"2-3-4. satırlarda ödeme günü kurtarmıyor ama sonrakiler için erken ödeme doğuyor." derken neye göre doğuyor. O satırların dieğr satırlardan ne farkı var?

Daha açık ifadeyle konuyu hiç bilmeyen biri olarak hangi satırda erken ödeme olduğunu nerden bileceğiz?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Anladığım kadarıyla tarih karşılaştırmasını kırmızı satırlarla yapmamız gerekiyor. Tabi bu durumda ödenen paranın toplam borcun ne kadarını karşıladığıyla ilgili de karşılaştırma yapmak gerekiyor. Maalesef beni aşan bir durum. Kusura bakmayın.

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Anladığım kadarıyla tarih karşılaştırmasını kırmızı satırlarla yapmamız gerekiyor. Tabi bu durumda ödenen paranın toplam borcun ne kadarını karşıladığıyla ilgili de karşılaştırma yapmak gerekiyor. Maalesef beni aşan bir durum. Kusura bakmayın.

Yusuf bey ilginize teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Acaba başka yardımcı olabilecek birileri var mı?