eşitlik sağlanıp sağlanmadığına bakmalı mümkünmü?

Do Until [s5].Value <> [s7].Value
For sayac = 5 To 25
If [s5].Value > [s7].Value And Sheets("bordro").Cells(sayac, 15).Value <> 0 Then
Sheets("bordro").Cells(sayac, 15).Value = Sheets("bordro").Cells(sayac, 15).Value + 0.01
ElseIf [s5].Value < [s7].Value And Sheets("bordro").Cells(sayac, 15).Value <> 0 Then
Sheets("bordro").Cells(sayac, 15).Value = Sheets("bordro").Cells(sayac, 15).Value - 0.01
End If
Next sayac
Loop

burada 0 a eşit olmayan hücrelerin değeri eşitlik sağlanıncaya kadar 0.01 artırılıyor. çoğunlukta sorunla karşılaşıyorum doğal olarak, bütün hücrelerin değeri 0.01 arttırıldıktan sonra eşit olup olmadığı kontrol edildiğinden makrom bir ileri bir geri sarıyor ve işlemcim %100 çalışırhalde program sonlanmıyor. aradığım çözüm her bir hücrenin değeri artırıldıktan sonra eşitlik sağlanıp sağlanmadığına bakmalı makrom eğer sağlanmadıysa sonraki hücrenin değerini 0.01 arttırıp tekrar bakmalı. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuzu bir örnek dosya ile tekrar sorarmısınız.

küçük bir örnek hazırladım. örnekte b2 hücre değeri olduğu gibi bırakılıp makro çalıştırılınca yukarıda nedemek istediğim daha iyi anlaşılacak. sanırım çözüm yine yukarıda bahsettiğim gibi herbir hücrenin değeri 0.01 arttırıldığında yada eksiltildiğinde eşitliğin sağlanıp sağlanmadığına bakmalı yazılan maro. ilginize teşekkürler.

Burada Hücrelerin tamamına veri giriliyor.Benim istediğim eşitlik sağlanıncaya kadar veri girilmesi. Bu durumda her hücreye veri girildiğinde eşitliğin sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmeli döngüyle bu sorun aşılabilir mi?

Örnek dosyada b1 hücresindeki TOPLA(A1:A10) formülünü YUVARLA(TOPLA(A1:A10);2) değiştirdim sorun ortadan kalktı.ilk sorumada uyguladım düzeldi. ilginç... ama kesin çözüm olduğunu düşünmüyorum.