Eşleşen Verileri arattırıp içinden almak??

Merhaba arkadaşlar, şöyle bi problemim var hemen konuya giriyorum:
önce bi neyin ne olduğunu tanıtayım
B sutunu "ADA No" isimli ve 5 haneli rakam var
C sutunu "Parsel No" isimli ve 3 haneli rakam ve bir harf var bazısında
D sutunu "Parsel Alanı m2" ismli boş ve ben burayı doldurmak istiyorum

F sutunu yine "Ada" isimli
G sutunu "Parsel" isimli
H sutunu "Alan m2" isimli ve değerler var
F,G,H sutunlarını veri kütüphanesi gibi düşünebiliriz

İstediğim şu: B ve C ile belirtilen numara dizisini F,G de arattırıp eşleşen satırdaki H "Alan m2" değerini D sutunundaki ada parsele eşleşen yere kopyalamak. Bunu işi yapmak sanırım imkansız :agla: yoksa 6000 satırı tek tek el ile gircem :agla:

Fikirlerinizi bekliyorum
saygılar

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm. bir çözüm gelmediği için bir tane ekliyorum (ama F sütunu yüzünden bende tatmin olmadım)
2 boş sütun kullanırsanız ve en önemlisi F sütunundaki boş yerleri doldurursanız verileri mukayese edip çekmek kolay
ama F sütunundaki boş değerleri doldurmak zor diyorsanız makro ile çözüm isteyin
saygılar...

evet F sutununu boş el ile doldurmak lazım geliyor dediğin gibi....Onu yapmak yerine direk alanları tek tek kopyalamak daha mantıklı galiba. bi çözüm olmayacak sanırım :cry:

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn femre

Dosyanızda F sütundaki boş hücreleri doldurmak için;

F2'den F22'ye kadar seçin (asıl dosyanızda son hücreye kadar tabii), Ctrl+G > Ã?zel > Boşluklar tuşlayın, =F2 yazın, Ctrl+Enter tuşlayın.

D sütunundaki Alan M2 verilerini doldurmak için de D2 hücresine aşağıdaki fonksiyonu yazın ve aşağıya çekerek diğer hücrelere de kopyalayın.

=TOPLA.ÇARPIM((B2=$F$2:$F$22)*(C2=$G$2:$G$22)*($H$2:$H$22))

mehmett kardeşim sen büyük bi ustasın :eek:k:: , valla bravo.. boşluk doldurma yöntemi için çok çok güzel düşünmüşsün.... :hihoho:

muygun kardeşim sanada çok teşekkür verdiğin fonksiyon çok güzel çalışıyor... :hey:

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Boşluk doldurma yöntemini ben düşünmedim Sn femre, o da bu forumdan öğrendiğim binlerce bilgiden biri. Bu yöntemi ilk kez Sn Necdet Yeserten bey'den görmüştüm. Sırası gelmişken Necdet beye tekrar teşekkür ediyorum.

sayın mehmett ,

verdiğiniz formul rakamlı kayıtlar için çok güzel çalışıyor fakat kaydımın içinde harf olursa çalışmıyor.... Bunu nasıl düzeltiriz... YAni içinde rakam ve harf olan hücre içeriklerini de doğru adrese taşımak istiyorum....
nasıl yapabiliriz??
yani örnek dosyamda da anlaşılacağı gibi G gücresindeki verileri D hücresine solundaki numara ile eşleşen yere taşımak istiyorum. Bir nevi yerleri karşık verileri istenen adrese göndermek gibi. Burada ADA sütunu adres gibi, parsel sütununu da solundaki adresin verisi gibi düşünebiliriz.

aşağıdaki formul işin içine harf girince harf olayında çalışmıyor :agla:
=TOPLA.ÇARPIM((B2=$F$2:$F$22)*(C2=$G$2:$G$22)*($H$2:$H$22))
saygılar