Etopla (Küçük - Büyük Koşuluna Göre)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - İngilizce
Selam Arkadaşlar,
Ekli dosyada excel de hazırlanmış Cari Hesap Ekstresi bulunmaktadır. Bu dosyaya ödeme vadesini girdiğimiz zaman borcundan bu tutar düşülüyor ve yukarıda bakiye'yi veriyor. Ancak ödeme vadesi gelmemiş olanları katmadan bugünün tarihiyle bakiyeyi verecek bir formül yapabilirmiyiz. Ben Etopla ile bir formül denedim olmadı. Kolay gelsin.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
f3 için
=TOPLA.ÇARPIM(--(H7:H16<=I3);(F7:F16))

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın veyselemre'nin formülü vermiş eline sağlık.
Sizin formülünüzü aşağıdaki gibi kullanılırsa aynı sonucu veriyor

=SUMIF(H7:H30;"<="&I3;F7:F30)

=ETOPLA(H7:H30;"<="&I3;F7:F30)

sayın veyselemre topla çarpım formülündeki -- işaretinin fonksiyonu nedir acaba?

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Söylenene göre toplaçarpım formülünde daha çabuk formülü hesaplıyormuş .

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - İngilizce
1. Arkadaşlara verdikleri cevaplardan dolayı teşekkür ediyorum. Her iki formüllede oluyor ancak bir ayrıntı unutulmuş: bakiyeyi vermesi için çıkan sonucu alacaktan çıkarmamız gerekiyor. Ellerinize sağlık.
2. Bende topla.çarpım formülünü çok kullanıyorum. Ağır hesaplayışından şikayetçiydim. -- işareti Sayın Zafer'in dediği gibi formüle hız katıyor ise bu çok iyi bir bilgi. Bunu deneyip sonucu sizlerle paylaşacağım.
3.Bende Sayın Necdet Yesertener'in kullandığı formüldeki I3 hücresinin önüne konulan & işaretinin anlamını soracağım. Ayrıca niçin tırnak işareti "<=&I3" şeklinde değilde, "<="&I3 şeklinde.

:?

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın Zahir,
ETOPLA fonksiyonunda kriteri bir hücreye bağlayınca, "<=A1" gibi yada sizin yazdığınız gibi olunca kriter çalışmıyor, dolaylı yoldan hücre ve kriter kullanılıyor.

Zaten bu formülü vermekteki amacım da buydu. Ben yeni öğrendim, bilmeyenlerde öğrensin diye.

İyi çalışmalar.