Etopla ve Çoketopla hk.

drumitgunay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Apps For Enterprise (Türkçe)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14-03-2025
Merhaba Arkadaşlar;

Sade etopla ile toplam aralığı yatay olarak tablo şeklinde seçebiliyorum ancak buna 3 tane koşul koymam gerektiği için Çoketopla ile yapmaya çalıştığımda toplam aralığını yatay seçtiğimde veriler gelmiyor buna alternatif nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz ?

Yazdığım formülü sarı ile boyadım ancak calışmıyor .

Etoplayı tablo olarak almamın sebebi veri isimi ve satış verilerinin sabit olmadığı içindir.

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
ETOPLA ve ÇOKETOPLA formüllerinde tek sütun ya da tek satırın toplamı alınabilir. Siz ise Sayfa2!C8:AZ25 aralığının yani 18 satır 50 sütunluk bir tablonun toplamını almaya çalışıyorsunuz. Ya her satır ya da sütun için ayrı ÇOKETOPLA formülü yazmalısınız ya da başka bir çözüm kullanılmalı. Örneğin aşağıdaki TOPLA:ÇARPIM formülü istediğiniz işlemi yapar. Ancak sayfa2'de 8, 17 ve 18. satırlardaki boş hücreler excel tarafından boş değil metinsel ifade olarak görünüyorlar. O hücreleri seçip delete ile içeriğini temizlediğinizde formül doğru sonuç verecektir. Hücreleri silerken, içinde veri olan hücreleri silmemeye dikkat edin:

=TOPLA.ÇARPIM((Sayfa2!$C$1:$AZ$1=D$1)*(Sayfa2!$B$8:$B$25=$B7)*(Sayfa2!$C$2:$AZ$2=E$2)*Sayfa2!$C$8:$AZ$25)

drumitgunay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
14-03-2025
Hocam örnek gösterdiğiniz sonuç #DEĞER atıyor diğer formül gibi hücreleride temizledim olmadı ama excel olarak atabilirmisiniz örnek baksam

adigeturklim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 10 Pro / Excel 2016
10-10-2028
Sayın drumitgunay, dosyanıza bende merakımdan baktım. Sayın Yusuf44 dediği gibi Sayfa2 'de c8-az8 ve c17-az17 satırlarının içini tarayıp del ile sildiğinizde formül çalışıyor.

drumitgunay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
14-03-2025
ETOPLA ve ÇOKETOPLA formüllerinde tek sütun ya da tek satırın toplamı alınabilir. Siz ise Sayfa2!C8:AZ25 aralığının yani 18 satır 50 sütunluk bir tablonun toplamını almaya çalışıyorsunuz. Ya her satır ya da sütun için ayrı ÇOKETOPLA formülü yazmalısınız ya da başka bir çözüm kullanılmalı. Örneğin aşağıdaki TOPLA:ÇARPIM formülü istediğiniz işlemi yapar. Ancak sayfa2'de 8, 17 ve 18. satırlardaki boş hücreler excel tarafından boş değil metinsel ifade olarak görünüyorlar. O hücreleri seçip delete ile içeriğini temizlediğinizde formül doğru sonuç verecektir. Hücreleri silerken, içinde veri olan hücreleri silmemeye dikkat edin:

=TOPLA.ÇARPIM((Sayfa2!$C$1:$AZ$1=D$1)*(Sayfa2!$B$8:$B$25=$B7)*(Sayfa2!$C$2:$AZ$2=E$2)*Sayfa2!$C$8:$AZ$25)
Tamam hocam simdi oldu devamındakilerde problem yaşatıyormuş cözdüm simdi İlginize çok teşekkür ederim.

drumitgunay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
14-03-2025
Sayın drumitgunay, dosyanıza bende merakımdan baktım. Sayın Yusuf44 dediği gibi Sayfa2 'de c8-az8 ve c17-az17 satırlarının içini tarayıp del ile sildiğinizde formül çalışıyor.
Teşekkürler yaptım :)