Excel 2016 çoklu arama özelliği

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14-02-2022
Öncelikle Herkese merhaba arkadaşlar hem forumda hemde excel'de yeniyim. Eğer konuyu yanlış yere açmış isem affola.
Elimde 13,000'e yakın bir data var ve bunlara posta gönderimi yapacağım. Ancak malumunuz mahalle cadde sokak ilçe il ve no düzgün olmazsa bunların büyük çoğunluğu geri dönecek. En minimumda sıkıntı yaşamak istiyorum. Bu datalar şehir şehir ayrılmış ancak örn; adresi verirken 1370 sk. 4/2 şeklinde vermiş ama bu bornova mı buca mı alsancak mı hiçbirşey belirtmemiş ki bu da postanın bana geri dönmesine sebep olacak. Bende izmirin tüm ilçelerini
Aliağa-Balçova-Bayındır-Bayraklı-Bergama-Beydağ-Bornova-Buca-Çeşme-Çiğli-Dikili-Foça-Gaziemir gibi tek seferde aratıp içinde bunların geçmediği satırları silmek yada boyamak istiyorum. Elimden geldiğince forumlarda falan arattım ama (Beceriksizliğime ve acemiliğime verin) bir sonuca varamadım. Tüm şehirleri ilçeleri ile birlikte tek tek aratmam mı gerekiyor yoksa kolay bir yolu var mı?
Şimdiden Çok teşekkür ederim
görüntü : https://drive.google.com/open?id=1YAOC3pXVb1_X563rSL53ORDecSLVkuu6
dosya : https://drive.google.com/open?id=15-RkGEdPj8Mx80O1pFKNH2bvD69Q4-cc

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Excel Professional Plus 2016 - İngilizce
Merhaba,

Buradaki üstatlar daha etkili bir yöntem muhakkak paylaşacaktır fakat ben son çare olması açısından fikrimi paylaşmak isterim.

Filtreleme uygulayarak içinde ayrı ayrı Aliağa-Balçova-Bayındır-Bayraklı-Bergama-Beydağ-Bornova-Buca-Çeşme-Çiğli-Dikili-Foça-Gaziemir geçen satırları filtreleyip herhangibir renk ile bu satırları vurgulayacaksınız. En sonunda renksiz kalan satırlarda ilçe bilgisi geçmiyor anlamına gelir.

Filtreleme çubuklarını açtıktan sonra Metin Filtreleme > İçerir yoluyla bu dediğimi uygulayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2016
14-02-2022
Merhaba,

Buradaki üstatlar daha etkili bir yöntem muhakkak paylaşacaktır fakat ben son çare olması açısından fikrimi paylaşmak isterim.

Filtreleme uygulayarak içinde ayrı ayrı Aliağa-Balçova-Bayındır-Bayraklı-Bergama-Beydağ-Bornova-Buca-Çeşme-Çiğli-Dikili-Foça-Gaziemir geçen satırları filtreleyip herhangibir renk ile bu satırları vurgulayacaksınız. En sonunda renksiz kalan satırlarda ilçe bilgisi geçmiyor anlamına gelir.

Filtreleme yaptıktan sonra Metin Filtreleme > İçerir yoluyla bu dediğimi uygulayabilirsiniz.
Cevabınız için çok teşekkürler ancak her il içerisinde ayrı ayrı ilçeleri aratmak çok uzun zaman alacak. Ben istiyorum ki sağ tarafa sütun olarak ilçeleri yazayım örn; g sütunundaki ilçeler d sütunundaki adreslerin içerisinde geçiyor mu? tespit edeyim. Umarım bunu kolayca yapabiliyorumdur.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
26-12-2023
Merhaba,
İşinizi görür mü bilmiyorum ama;
- Filtrelemek istediğiniz sütunun en altında veya üstünde boş satırlara veya başka bir sayfaya filtrelemek istediğiniz kelimeleri başına * ekleyerek yazın.
Dikkat edilecek bir husus adreslerinizin başlığı ile filtrelerin başlığı aynı olacak.
- Veri/Gelişmişe girip "liste aralığı"nda filtrelemek istediğiniz sütundaki hücreleri işaretleyin,
- "Ölçüt aralığı" kısmına filtrelemede kullanılacak kelimeleri içeren hücreleri işaretleyin.
- Tamam dediğinizde filtreleme devreye girecek.

Örnek dosyayı inceleyiniz.
http://dosya.co/cdg3pzvbybue/ÖRNEK_ÇALIŞMA.xlsx.html

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Kod:
Sub araListele()
    For Each ara In Array("Aliağa", "Balçova", "Bayındır", "Bayraklı", "Bergama", "Beydağ", _
                          "Bornova", "Buca", "Çeşme", "Çiğli", "Dikili", "Foça", "Gaziemir")
        For Each huc In Range("C2:C" & Cells(Rows.Count, 3).End(3).Row)
            If InStr(WorksheetFunction.Proper(huc.Value), WorksheetFunction.Proper(ara)) Then
                huc.Interior.Color = vbYellow
                huc.Offset(, 3) = ara
            End If
        Next huc
    Next ara
End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
14-02-2022
Kod:
Sub araListele()
    For Each ara In Array("Aliağa", "Balçova", "Bayındır", "Bayraklı", "Bergama", "Beydağ", _
                          "Bornova", "Buca", "Çeşme", "Çiğli", "Dikili", "Foça", "Gaziemir")
        For Each huc In Range("C2:C" & Cells(Rows.Count, 3).End(3).Row)
            If InStr(WorksheetFunction.Proper(huc.Value), WorksheetFunction.Proper(ara)) Then
                huc.Interior.Color = vbYellow
                huc.Offset(, 3) = ara
            End If
        Next huc
    Next ara
End Sub

Üstadım çok teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
14-02-2022
Merhaba,
İşinizi görür mü bilmiyorum ama;
- Filtrelemek istediğiniz sütunun en altında veya üstünde boş satırlara veya başka bir sayfaya filtrelemek istediğiniz kelimeleri başına * ekleyerek yazın.
Dikkat edilecek bir husus adreslerinizin başlığı ile filtrelerin başlığı aynı olacak.
- Veri/Gelişmişe girip "liste aralığı"nda filtrelemek istediğiniz sütundaki hücreleri işaretleyin,
- "Ölçüt aralığı" kısmına filtrelemede kullanılacak kelimeleri içeren hücreleri işaretleyin.
- Tamam dediğinizde filtreleme devreye girecek.

Örnek dosyayı inceleyiniz.
http://dosya.co/cdg3pzvbybue/ÖRNEK_ÇALIŞMA.xlsx.html
Çok teşekkür ederim deneyeceğim.

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
14-02-2022
Üstadlar makro için çok teşekkür ederim. Bir sorum daha var. Ben tek satırdaki adresleri mahalle cadde sokak şeklinde ayırmak istiyorum ancak veri>metni sütunlara dönüştür den yaptığımda 19-mayıs-mahallesi-adana - caddesi - 29-5-samsun şeklinde ayırıyor. Ben bunu mahalle yazanı cadde yazanı sokak yazanı ayrı ayrı hücrelere taşıyabilirmiyim? Mesela 19 mayıs mahallesi - atatürk caddesi - cumhuriyet sokak- no:29 - ilkadım - samsun şeklinde ayırabilirmiyim?

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
14-02-2022
Varmıdır yardımcı olabilecek?