excel 2016'da sayıları formül ile sıralama

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-10-2020
merhaba sevgili arkadaşlarım. öncelikler herkese hayırlı akşamlarü.
günlerdir arıyorum. ancak bir türlü nasıl yapılacağını bulamadım. dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım.
bir excel sayfasında c sütununda öğrencilerin okudukları kitap sayıları mevcut. bazı kişiler 5 bazı kişiler 4 3 2 1 şeklinde kitaplar okumuşlar.
yani sütunda 5 5 4 5 3 4 3 3 2 3 2 1 1 2 şeklinnde.
yapmak istediğim şey şu: bu sayıları baz alarak en çok kitap okuyan kişileri bir başka sayfaya yazdırmam gerekiyor. büyük formülü ile yaptığımda birinci ikinci üçüncü... seviyedeki büyük sayıları buluyor. ama tekrar eden sayılara denk gelen kişilere ait kitapları yazdıramıyorum.
umarım açıklayıcı olmuştur. bu konuda bana yardımcı edebilecek birisi olursa çok memnun olurum.
imdiden çok çok teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
İNDİS-KAÇINCI-BÜYÜK formülleri ile çözüm bulunabilir fakat örnek dosyanızı görmek gerekir.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
merhaba hocam.
öncelikle yüreğinize emeğinize sağlık. ama c2 ve c3te numaralar yanlış geliyor. bire işin özünü anlatabilir misiniz zahemt olmazsa

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
İşinizi dizi formülü veya yardımcı sütun kullanarak çözebilirsiniz.Benim gönderdiğim çözümde formül dizi formülü hatalı dosyayı yükselemiş olsaydınız hata nedenini bulabilrdik.Hasta olmadan ve çeşitli tetkikleri yapmadan doktor bile teşhis koyamıyor.Hata ve nedenini nasıl bulup açıklama yapayım.Size dosya yükleme ve açıklama yapma sanırım zahmetli gelmiş????

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
hayır dosya yüklemek zahmetli gelmedi. bütün osyalarım iş bilgisayarımda. bunu evdeki bilgisayarda hazırladım.
aslında işin özeti şu: okuyuculara ait sıra, adı soyadı,, okul numarası ve kitap okuma sayıları mevcut. bir başka sayfada en çok kitap okuyanları yukarıdan aşağıya ilk 10 kişiyi yazacak. kitap okuma sayılarına göre adını soyadını ve okul numarasını yazacak.
teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
hayır dosya yüklemek zahmetli gelmedi. bütün osyalarım iş bilgisayarımda. bunu evdeki bilgisayarda hazırladım.
aslında işin özeti şu: okuyuculara ait sıra, adı soyadı,, okul numarası ve kitap okuma sayıları mevcut. bir başka sayfada en çok kitap okuyanları yukarıdan aşağıya ilk 10 kişiyi yazacak. kitap okuma sayılarına göre adını soyadını ve okul numarasını yazacak.
teşekkürler.
Yüklediğim örnek dosyada yaklaşık 100 kişiyi büyüten küçüğe sıralıyor.Olayan nedir? Doğrusu anlamadım.2 Çözü önerisi sundum yardımcı sütunlu ve dizi formülü ile ,dosyadaki çözümde dizi formülü kullanılmıştır.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
merhaa gördüğüm kadarıyla birinci ve ikinci kayıtlar hatalı gibi sanki hocam.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
merhaba sevgili arkadaşlar
hafta başladıve iş yerine ulaştım şükür. bilgisayarımda kullandığım asıl dosyayı paylaşıyorum.
dosyadaki "rapor" sayfasına sütun başlıklarına göre en çok kitap okuyan okuyucuları yazdırmam gerekiyor.
ben "gizli" sayfasında af4 ile af1000 aralığında okuyucuların kaç kitap okuduklarını yazdırdım. ama "rapor" ekranına en çok okuyandan en az okuyana doğru yazdırmayı başaramadım. bu dosya üzerinden bana yardımcı olabilir misiniz?
teşekkür ederim.

https://drive.google.com/open?id=1vKX15tROHB58a3Hsiombw-3kuI_LhT6e

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
arkadaşlarım. bu soruyla ilgilenecek birisi yokmu. uygulamanın sadece bu kısımları kaldı. bir el atabilirmiyiz lütfen!!