Excel AS/400 Bağlantısı Hk.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Hepinize merhaba,

Benim sorum biraz teknik olacak ama değerli hocalarım sayesinde
çözüm bulunacağına inanıyorum.

Þirketimizde AS/400 işletim sistemi üzerinde çalışan ve sicil,adı,soyadı,görevi,giriş tarihi vb.. alanları olan bir programımız var.

Birde bu programın alanları özelliklerinde Excel tablosu var.

Benim yapmak istediğim Excel'deki bu verileri sırayla AS/400 programına nasıl aktarabilirim.
İnternette buna benzer bazı kodlar görmüştüm.

Kolay Gelsin.
:hihoho:

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

As400 'den Pc ye ve Pc2den a400 'e bilgi almak için
AS/400 istemci erişimi programından faydalanabilirsiniz.

AS/400 ile lisanslı olarak gelir onu kullanın.
veri alacağınız kütük fiziksel kütük olmalı.

Diğer bir şekilde özel yazılımda excel'e benzeyen bir şey varsa bunun txt ile diğer bilgisayarlara veri alıp veren bir programı olmalı varsa onu deneyin

as400 den excel e

bende as400 den excel e data aktarım çalışması yapıyorum şu sıralar. şirketimizde tüm otomasyon, cari, muhasebe as400 üzerinden çalışıyor ve programlar pc'lerde "client access" emilatörü vasıtasıyla görülebiliyor. bu emilatörün full yüklemesi yapılırsa içinde as400 to pc veya pc to as400 data transfer programcıkları var. Ben excel e as400 kütüklerindeki verileri alabiliyorum. bu kütükler excele view yani sadece salt okunur olarak olarak geliyor. Ben şu sıralar as400 içinden veri ayıklamakla mesgulüm eğer bildiğim birşey olursa burada yayınlarım. birde benim ufak bir sorum olacak bu forum alanınada dış veri alma ve ms quarry (sql) ile ilgili bir yer var mı?

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Arama motoruna SQL yazın.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Merhaba,
"Client Access" emilatörü yardımıyla AS/400'den TXT dosya formatında veri alabiliyorum.Bilgi İşlem çalışanlarından öğrendiğime göre Excel'den veya TXT formatında AS/400'e veri aktarılması için ara programların yapılmasının daha uygun olacağını fakat veri güvenliği açısından sakıncalar oluşturabileceğini söylediler.
Ufukta yine bana manuel olarak bu verileri girmek görünüyor... :hey:

Teşekkürler..