excel boş sayfa yazdırma engelleme

netvolxxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-03-2025
merhaba bi excel sayfamda toplam 28 sayfa var flitre ile seçtiğim veriler ekrana geliyor 5 sayfa ve 18 sayfada veriler olsun yazdırma işleminde 28 sayfada çıkıyor 26 sayfa boş

5 sayfa ve 18 sayfa dolu boş sayfaları gelmesin diye nasıl engelleyebilirim.

BaY_KaPTaN

Kürşat
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
04-10-2028
Merhaba.
Sadece içerisinde veri olan sayfaları yazdırır kod aşağıdaki gibidir.

Kod:
Sub DoluSayfaYazdir()
    Dim wc As Integer
    For wc = 1 To ThisWorkbook.Worksheets.Count
      ThisWorkbook.Worksheets(wc).PrintOut
    Next wc
End Sub

netvolxxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
07-03-2025
Merhaba.
Sadece içerisinde veri olan sayfaları yazdırır kod aşağıdaki gibidir.

Kod:
Sub DoluSayfaYazdir()
    Dim wc As Integer
    For wc = 1 To ThisWorkbook.Worksheets.Count
      ThisWorkbook.Worksheets(wc).PrintOut
    Next wc
End Sub
bu kodu çalıştırınca tüm çalışma kitabındakileri yazdırdı ne varsa baskı önizmele olarak nasıl görebilirim

netvolxxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
07-03-2025
ayırıca sayfalar boş geliyor benim verim 2 sayfa da var diğerler sayfalar boş olarak veriyor boş sayfaları engellemenin yada ekrandaki gelen veriyi diğer sayfaya tıp yazdırmanın bi kolay yolu yokmu kod yazmadan excel üzerinden

BaY_KaPTaN

Kürşat
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
04-10-2028
ayırıca sayfalar boş geliyor benim verim 2 sayfa da var diğerler sayfalar boş olarak veriyor boş sayfaları engellemenin yada ekrandaki gelen veriyi diğer sayfaya tıp yazdırmanın bi kolay yolu yokmu kod yazmadan excel üzerinden
Excelde sayfa demek, alt kısımda yer alan Sayfa1 Sayfa 2 şekilde olanlar olduğu için, onu soruyorsunuz sandım.

Ama 1 sayfayı yazdırıncaki sayfa sayısı 28 olduğunu anladım şimdi. İnşallah doğrudur.

Yazdırmadan önce Baskı önizleme butonu olur. Excel sürümünüze göre google üzerinden araştırın derim.

Genelde Ctrl+F2 kısayolu olur.

Açınca zaten kaç sayfa dolu olduğunu görürsünüz ve yazdır kısmından, mesela 5 sayfa Doluysa 1 ile 5 yazar tamam dersiniz.

Şuan telefondan yazıyorum, o yüzden örnek olarak ekran görüntüsü atamıyorum.

netvolxxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
07-03-2025
evet sayfa1 yazdırılcak sayfa 28 tane toplamda flilitreleme seçip yazdırmak istediğim sayfada geliyor....
yazdırmadan önce baskı önizleme var biliyorum
benim sorunum şu tekrar yazıyorum çalışma kitabında alt tarafta olan sekme adı refakat bas burda şablon veriler var toplam sayfa yazdır deyince 28 sayfa ok ctrl p yazdır seç yazdır yazdırma alanı belirle yazdır sayfa aralığı belirle yazdır ne kadar yazdır varsa....

olay şu farklı formda şablonda farklı malzemeler var yazdır kısmına gelen örnek 1 sayfada armut 2 sayfada karpuz 3 sayfada muz var bunlar sürekli değişken dinamik 28 yazdırma sayfası böyle filitre kullanarak karpuzları seç dediğimde sayfa 3-8-11 de olsun karşıma geliyor print yazdır dersem bu sefer 1-28 sayfa gösteriyor 3-8-11 sayfalar dolu diğer sayfalar boş. inş anlatabildim.
ben boş sayfaların gelmesini nasıl engellerim sorum bu.

sayfa duz satırlardan oluşmuyor tablo da değil hücreleri biçimlendir birleştir ortala ile oluşturulmuş bi şablon refakat formu ilgili yerlere alanlara dolduruyor...

BaY_KaPTaN

Kürşat
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
04-10-2028
evet sayfa1 yazdırılcak sayfa 28 tane toplamda flilitreleme seçip yazdırmak istediğim sayfada geliyor....
yazdırmadan önce baskı önizleme var biliyorum
benim sorunum şu tekrar yazıyorum çalışma kitabında alt tarafta olan sekme adı refakat bas burda şablon veriler var toplam sayfa yazdır deyince 28 sayfa ok ctrl p yazdır seç yazdır yazdırma alanı belirle yazdır sayfa aralığı belirle yazdır ne kadar yazdır varsa....

olay şu farklı formda şablonda farklı malzemeler var yazdır kısmına gelen örnek 1 sayfada armut 2 sayfada karpuz 3 sayfada muz var bunlar sürekli değişken dinamik 28 yazdırma sayfası böyle filitre kullanarak karpuzları seç dediğimde sayfa 3-8-11 de olsun karşıma geliyor print yazdır dersem bu sefer 1-28 sayfa gösteriyor 3-8-11 sayfalar dolu diğer sayfalar boş. inş anlatabildim.
ben boş sayfaların gelmesini nasıl engellerim sorum bu.

sayfa duz satırlardan oluşmuyor tablo da değil hücreleri biçimlendir birleştir ortala ile oluşturulmuş bi şablon refakat formu ilgili yerlere alanlara dolduruyor...
Bu kadar uzun uzadıya yazmak yerine dosya ekleseniz, bizler de hayal kurup anladığımız şekilde yorumlamasak?

Siz sayfaları vs gördüğünüz için yazsanız bile bizler görmediğimiz için anlayamıyoruz. 🤷🏻‍♂️

netvolxxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
07-03-2025
Bu kadar uzun uzadıya yazmak yerine dosya ekleseniz, bizler de hayal kurup anladığımız şekilde yorumlamasak?

Siz sayfaları vs gördüğünüz için yazsanız bile bizler görmediğimiz için anlayamıyoruz. 🤷🏻‍♂️

merhaba dosya yükledim örnek çalışmada 1 numara seçim olunca 2 sayfa çıkıyor baskı önizlemede 5 safya

BaY_KaPTaN

Kürşat
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
04-10-2028
merhaba dosya yükledim örnek çalışmada 1 numara seçim olunca 2 sayfa çıkıyor baskı önizlemede 5 safya

Merhabalar.
Anlatmak istediğinizi anladığım şekilde yorumluyorum, yanlışsa k.bakmayın.
A sütunundan Filtre ile örneğin 1 olanları sadece yazdırmak istiyorsunuz.
Filtreyi yapıp önizleme yaparken hangi sayfalar doluysa onları sadece yazdırın.
1 ve 5. sayfa doluysa mesela, aşağıdaki gibi yazdırma sayfasında yaparsanız 1. sayfayı yazdırır.
Sonrasında İlk: 5 - Son: 5 yapar yazdırırsınız.
249535

Tablo şeklinde yaptığınız için makroylada direk çözüm olmaz sanırım.
Ancak yeni bir yazdırma sayfası yapıp, filtreyi oraya aktarıp (aralıksız olması adına) hücrelerin doluluğuna göre makroya yazdırma komutu verilerek çözüm olabilir ama ekleme vb durumlarda yeniden birşeyler yapmak gerekir.
Sizin için manuel seçmek daha kolay olacak sanırım.

netvolxxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
07-03-2025
Merhabalar.
Anlatmak istediğinizi anladığım şekilde yorumluyorum, yanlışsa k.bakmayın.
A sütunundan Filtre ile örneğin 1 olanları sadece yazdırmak istiyorsunuz.
Filtreyi yapıp önizleme yaparken hangi sayfalar doluysa onları sadece yazdırın.
1 ve 5. sayfa doluysa mesela, aşağıdaki gibi yazdırma sayfasında yaparsanız 1. sayfayı yazdırır.
Sonrasında İlk: 5 - Son: 5 yapar yazdırırsınız.
Ekli dosyayı görüntüle 249535

Tablo şeklinde yaptığınız için makroylada direk çözüm olmaz sanırım.
Ancak yeni bir yazdırma sayfası yapıp, filtreyi oraya aktarıp (aralıksız olması adına) hücrelerin doluluğuna göre makroya yazdırma komutu verilerek çözüm olabilir ama ekleme vb durumlarda yeniden birşeyler yapmak gerekir.
Sizin için manuel seçmek daha kolay olacak sanırım.

ok anladım fakat maunel yazdırtıktan sonra bi anlamı yok dosyada sayfa numarasına göre yazdırmakta mantıklı değil

şunu bulmam gerekicek buton yapıp sadece ekrandakileri yazdır yada boş sayfaları getirme gösterme gibi bi kod
teşekkür ederim... cevap için

sorunu çözürsem paylaşcam...

BaY_KaPTaN

Kürşat
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Türkçe
04-10-2028
ok anladım fakat maunel yazdırtıktan sonra bi anlamı yok dosyada sayfa numarasına göre yazdırmakta mantıklı değil

şunu bulmam gerekicek buton yapıp sadece ekrandakileri yazdır yada boş sayfaları getirme gösterme gibi bi kod
teşekkür ederim... cevap için

sorunu çözürsem paylaşcam...
Ekteki dosyayı incelermisiniz_?
YAZDIR sayfasına filtre yaptıktan sonra aktarımı yapıyor.
Yani amaç şu aslında, siz 1'i seçince 1 ve 5. sayfada doluyor diye onları alt alta alabilmek.

netvolxxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
07-03-2025
Ekteki dosyayı incelermisiniz_?
YAZDIR sayfasına filtre yaptıktan sonra aktarımı yapıyor.
Yani amaç şu aslında, siz 1'i seçince 1 ve 5. sayfada doluyor diye onları alt alta alabilmek.

10 numara olmuş istediğim buydu işimi görür
teşekürrr ederim....