EXCEL ÇALIŞMA SAYFASINDA SATIRLAR VEYA SÜTUNLAR ARASI GEÇİŞTE AŞIRI YAVAŞLAMASI

Bintang

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2019,Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-09-2029
Hocam Merhaba;
Personellerin maaşlarını çalıştığım bir excel dosyam var. Son zamanlarda aşırı yavaş çalışmaya başladı. Örneğin bir üst satırı (Ctrl+D) kopyaladığımda excel kitleniyor hemen 30 veya 40 saniye pasif görüntüye geçiyor ve sonrasında üst satırı kopyalayıp kaldığı yerden devam ediyor. Artık bu dosyada çalışmak bana zulüm olmaya başladı. Bu konuda lütfen yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.

Dosyanızda çok fazla formül var.
yada
Dosyanızda =DÜŞEYARA(A1;B:C;2;0) gibi arama başvuru formülleri varsa B:C yazıp tüm sütunda aramak yerine B2:C1000 gibi bir sınır belirleyebilirsiniz.

Dosyanızı görmeden ancak bu kadar söyleyebilirim.

Bintang

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-09-2029
Merhaba.

yada
Dosyanızda =DÜŞEYARA(A1;B:C;2;0) gibi arama başvuru formülleri varsa B:C yazıp tüm sütunda aramak yerine B2:C1000 gibi bir sınır belirleyebilirsiniz.

Merhaba.

yada

Üstad altın üyeliğim bitmiş tekrar yaptım ancak hala aktifleşmediği için dosya yükleyemiyorum. Acaba mail adresini verseniz oraya göndersem olur mu dosya yı

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Dosyanızdaki kullanıcı tanımlı fonksiyonlardan kaynaklanıyor.
Kullanıcı tanımlı fonksiyonları kaldırırsanız düzelir.
Onun yerine gerektiğinde otomatik çalışan kod yazılabilir.

Örneğin: BANKA+ELDEN ÖDE.TAB. sayfasında A sütununda bir değişiklik olduğunda yani ADI SOYADI yazdığınızda kodlar otomatik çalışır ve sadece o isme ait hesaplamaları yapar.

Bintang

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-09-2029
Dosyanızdaki kullanıcı tanımlı fonksiyonlardan kaynaklanıyor.
Kullanıcı tanımlı fonksiyonları kaldırırsanız düzelir.
Onun yerine gerektiğinde otomatik çalışan kod yazılabilir.

Örneğin: BANKA+ELDEN ÖDE.TAB. sayfasında A sütununda bir değişiklik olduğunda yani ADI SOYADI yazdığınızda kodlar otomatik çalışır ve sadece o isme ait hesaplamaları yapar.
Üstadım;
Malesef ben bu konuda çok becerekli değilim tam olarak nereleri nasıl düzelteceğimi anlayamadım. Bana bu konuda yardımcı olabilme ihtimaliniz var mı acaba. Yada göndermiş olduğum dosyada düzeltme ihtimaliniz var mı. Şimdi den ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Dosyadaki tüm sayfalar ve formüller tek tek elden geçmesi gerekiyor. Benim o kadar vaktim yok.
Dosyanızdaki formülleri otomatik koda çevirmek için formülleri tek tek yada sayfa sayfa foruma soru sorabilirsiniz.

Ayrıca Formüller / Hesaplama Seçenekleri / El ile seçerseniz formüller otomatik hesaplanmayacağı için bu da işinizi görebilir.

Bintang

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-09-2029
Dosyadaki tüm sayfalar ve formüller tek tek elden geçmesi gerekiyor. Benim o kadar vaktim yok.
Dosyanızdaki formülleri otomatik koda çevirmek için formülleri tek tek yada sayfa sayfa foruma soru sorabilirsiniz.

Ayrıca Formüller / Hesaplama Seçenekleri / El ile seçerseniz formüller otomatik hesaplanmayacağı için bu da işinizi görebilir.
Teşekkür ederim hocam vakit ayırdığınız için

Bintang

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-09-2029
Teşekkür ederim hocam vakit ayırdığınız için
Hocam Merhaba;
Formüller / Hesaplama Seçenekleri / El ile seçerseniz formüller otomatik hesaplanmayacağı için bu da işinizi görebilir.
bunu da yaptım yine olmadı. Otomatik koda çevirmek için bana verebileceğiniz bir örnek var ise ben formülleri otomatik koda çevireyim. Bu dosya benim için çok önemli bunu yapmam gerek.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
BANKA+ELDEN ÖDE.TAB. sayfasını inceleyelim

M sütunundaki formülleri ele alalım.
M3'e =EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(A3;$A$3:$E$547;5;0));"";DÜŞEYARA(A3;$A$3:$E$547;5;0)) formülünü yazmışsınız.
Şu formül aynı işlevi görüyor =E3
Yani E sütunu ile M sütunu aynı değerlere sahip. M sütunu fazlalık olarak duruyor yani hiç ihtiyaç yok.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

BANKA+ELDEN ÖDE.TAB. sayfasında L sütunundaki formülü koda çevirelim.

Aşağıdaki kod L sütunundaki formüllerin sonucunu döndürür.
A sütununda bir değişiklik yaparsanız kod otomatik çalışır ve formül sonucunu döndürür.

Aşağıdaki kodu BANKA+ELDEN ÖDE.TAB. sayfasının kod kısmına kopyalayın ve A sütunundaki hücrelerde bir değişiklik yapın.

Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
    If Not Intersect(Range("A:A, C:C"), Target) Is Nothing Then
        With Range("L" & Target.Row)
            .FormulaLocal = "=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(A" & Target.Row & ";'Özlük Dosyası'!$A$2:$C$532;3;YANLIŞ));"""";DÜŞEYARA(A" & Target.Row & ";'Özlük Dosyası'!$A$2:$C$532;3;YANLIŞ))"
            .Value = .Value
        End With
    End If
End Sub
Bu kod Özlük sayfası A ve C sütununa göre çalıştığına için, aynı kod Özlük sayfası A ve C sütunlarında bir değişiklik olduğunda da çalışması için farklı bir kod daha yazılması gerekir.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

İşte böyle her formül tek tek ele alınıp varsa gereksiz olanlar silinmelidir. Formüller ve gerekiyorsa uygulama kümülatif olarak ele alınıp kod yazılmalıdır.

Uygulamanın tamamını elden geçirip yapmak bayağı bir vakit alacaktır çok ilgilenen olmaz ama siz tek tek sorarsanız birçok kişiden cevap alabilirsiniz.

Soruyu sorarken
1- Formül otomatik mi çalışsın, manuel mi?
2- Otomatik çalışacaksa hangi durumlarda çalışsın? (Hangi hücrelerde değişiklik olduğunda gibi)
3- Varsa başka kriterler belirtin.