Excel çalışmamda süre uzatma konusunda yardım

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-10-2020
Merhabalar arkadaşlar.
Excel ile bir kitap takip uygulaması yaptım. Ödünç alma ve verme işlemlerinde bir sıkıntı yok. Ancak kitapların sürelerini uzatmak istediğimde bir türlü başaramadım. Dosya biraz karışık gelebilir. Ben her noktada ihtiyaç duyarsanız açıklamaya çalışacağım.
İşleyiş kısaca şu şekilde: ödünç ver sayfasında barkodlarla ve okuyucunun numarası ile ödünç verilip iade al sayfasında tekrar barkod ile geri alınıyor. Bu arada benzersiz numara olması için iade kodu altında kaydın tekrar sayısı ve barkod birleşiminden bir sayı oluşturdum. Bu sayede ödünç alınan iade alınabiliyor.
Ancak süre uzatma işleminde bu işi başaramadım. Süre uzat sayfasına yine barkodu girdiğimde o an ödünç durumda olan iade olmamış kayıt esas alınarak süresinin uzatılması gerekiyor. Ben yaptığımda bir kitap iki kere üç kere farklı kişiler tarafından alındığında hepsi için geçerli oluyor uzatma işlemi.
Bu süre uzatma işlemi için benim yapmış olduğum sistem yanlış olabilir. Süre uzatma için formül öncelikli olmak üzere nasıl istediğim kitabın süresini uzatabilirim? Bu konuda her türlü fikre açık olup fikirlerinize ihtiyacım var. Bu konuda engin bilgileriniz ile bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
Arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olacak kimse yok mu?

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
Arkadaşalr bu konuda bana fikir verecek kimse yok mu? biraz karışık ve zor sanki.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Yardım alamama sebebiniz, dosyanızın çok karışık, sorunuzun da haliyle daha da karışık olmasındandır diye düşünüyorum.

Bunların yerine
Şu Sayfa - Şu Sütun - Şu Satırda şu olunca, Şu Sayfa - Şu Sütun - Şu Satır da şunları yapmak istiyorum gibi
dosyanızın bütününü kavramaya ihtiyacımız olmadan direkt sorunuzun çözümünü sağlayacak bilgileri paylaşabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
08-10-2020
Yardım alamama sebebiniz, dosyanızın çok karışık, sorunuzun da haliyle daha da karışık olmasındandır diye düşünüyorum.

Bunların yerine
Şu Sayfa - Şu Sütun - Şu Satırda şu olunca, Şu Sayfa - Şu Sütun - Şu Satır da şunları yapmak istiyorum gibi
dosyanızın bütününü kavramaya ihtiyacımız olmadan direkt sorunuzun çözümünü sağlayacak bilgileri paylaşabilirsiniz.
haklısınız hocam. bende karışık oldğunun farkındayım. dosyayı güncelleyip daha sade bir şekilde soracağım.