Excel Cevap Anahtarı Karılaşrıma

Excel Vers. ve Dili
office professional plus 2016

Vize cevapları ile vize cevap anahtarını karşılaştırıp kaç doğru kaç yanlış olduğunu yazan formul nedir acaba bütün foruma baktım bulamadım. Bu arada cevapların içinde boşluklar da var yani öğrencinin boş bıraktığı sorular buna göre doğru formül nedir acaba.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Öğrenci cevabının A1'de, cevap anahtarının B1'de olduğunu varsayarsak aşağıdaki formülleri kullanabilirsiniz. Siz dosyanıza göre uyarlarsınız.

Doğru sayısı:
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((PARÇAAL([COLOR="blue"]$B$1[/COLOR];SATIR($A$1:$A$50);1)<>"")*(PARÇAAL([COLOR="blue"]$B$1[/COLOR];SATIR($A$1:$A$50);1)=PARÇAAL([COLOR="red"]A1[/COLOR];SATIR($A$1:$A$50);1))*1)
Boş sayısı:
Kod:
=UZUNLUK([COLOR="red"]A1[/COLOR])-UZUNLUK(YERİNEKOY([COLOR="red"]A1[/COLOR];" ";""))
Yanlış sayısı:
Kod:
SORU SAYISI-DOĞRU SAYISI-BOŞ SAYISI
Daha fazlası için lütfen örnek dosya paylaşınız.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-02-2029
Merhaba Sayın ÖmerBey Hocam,
Uzun yolla yaptım birebir doğru.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((PARÇAAL($B$1;SATIR($A$1:$A$50);1)<>"")*(PARÇAAL($B$1;SATIR($A$1:$A$50);1)=PARÇAAL(A1;SATIR($A$1:$A$50);1))*1)
Bu kod satırını açıklar mısınız?
Ekli dosya Sayfa1 de kısa çözüm var
Ekli dosya Sayfa2 de hem kısa hem uzun çözüm var
Saygılarımla

Ekli dosyalar

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Yukarıdaki Topla.Çarpım formülü Topla(Eğer(...Eğer(... şeklinde yazılan dizi formülleriyle aynı mantıkla çalışıyor. Şunun gibi mesela;
Kod:
=TOPLA(EĞER(PARÇAAL(B1;SATIR($A$1:$A$50);1)<>"";EĞER(PARÇAAL(B1;SATIR($A$1:$A$50);1)=PARÇAAL(A1;SATIR($A$1:$A$50);1);1)))
Aslında mantık olarak sizin uzun yol olarak nitelendirdiğiniz işlemle aynı işi yapıyor. Tek fark sizin dosyanızda kullandığınız Eğersay yerine Topla işlevini kullanıyor, o da aynı sonucu verir. Satır formülü 1-50 arasında sayıları döndürüyor ve bu sayede her bir karakteri parçaal formülü ile tek tek ayırmış oluyoruz.
Burada birinci bölümdeki şart (Parçaal formülüyle karakter elde ediliyorsa), soru sayısının 50'den az olması durumunda arta kalan değerlerin eşleşip doğru sayısının fazla çıkmamasını sağlıyor.
İkinci bölümde ise her iki hücreden alınan değerlerin birbirleriyle uyumları kontrol ediliyor.
Son bölümdeki 1 rakamı ise eşleşen verilerin puan değeri oluyor (olmazsa da olur). 1 yerine mesela 5 girilerek doğrudan 100 üzerinden puan hesaplaması yapılabilir.
Umarım açıklayabilmişimdir, iyi çalışmalar...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili

Peki hocam bir sorum daha olacak işin içinden çıkamadım.
4'lü Sistemde karşılığı hesaplamak için en üstteki kodu yazdım onda sıkıntı yok ama 4'lü sistemde çıkan sonuçların ortalamasını almak istediğimde #SAYI/0! hatası alıyorum. O hücreleri ne toplayabiiliyorum ne çarpabiliyorum hep aynı hatayı veriyor sebebi nedir acaba?

@ÖmerBey

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Yazdığınız formüldeki 4'lük sistem karşılığı olan sayıları tırnak içinde yazmayın. O durumda excel o değerleri metin olarak algılar. Bir de buçuklu sayılarda nokta yerine virgül kullanın.

Excel Vers. ve Dili
Yazdığınız formüldeki 4'lük sistem karşılığı olan sayıları tırnak içinde yazmayın. O durumda excel o değerleri metin olarak algılar. Bir de buçuklu sayılarda nokta yerine virgül kullanın.
Çok teşekkür ederim sizlere.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Rica ederiz, yardımcı olabildiysek ne mutlu. İyi çalışmalar...

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-02-2029
Sayın ÖmerBey Hocam,
Anladığım kadarı ile TOPLA.ÇARPIM fonksiyonunun özelliği bu. İlginize çok teşekkür ederim.
Saygılarımla