Excel Cümle Okuma Sesli

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25/05/2022
Excel yazılan cümlerileri daha önceden seslendirilmiş heceleri kullanarak sesli olarak okur.

Programın klasöründeki WAV dosyalarını yeniden seslendirerek farklı ses tonları ile cümleleri seslendirebilir siniz.

1- Zip dosyasının içindeki sox-14.4.2-win32 programını kurunuz.
2- Okunmuş heceler aşağıdaki şekilde adlandırılmalıdır.
han.wav gi.wav is.wav le.wav mi.wav yap.wav mak.wav is.wav ti.wav yor.wav su.wav sunu.wav
3- Program klasörü c:\ sürücüsünde olmalı.
4- Her çalıştığında eski okunmuş dosyayı silecek ve yeniden oluşturacaktır.
5- Kaynak ses dosyasını bulamaz ise “Dosya oluşturulamadı hatası verecektir”

http://asriakdeniz.com/excel-cumle-okuma-sesli

Excel Vers. ve Dili
Office XP
Sn.asri

Mükemmel olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Fakat Cümle Okuma linkinden Sayı Okuma Dosyası çıkıyor. Sanırım bir karışıklık olmuş. Sayı Okuma dosyasını indirdim. sox programı çalışmıyor. exe ye tıkladığımda açılıp kapanıyor. vba da dosya bulunamadı hatası veriyor. Programı dediğiniz gibi program files altına kurdum. Windows 10 64 bit kullanıyorum. Bununla alakalı sorun olabilir mi. Bu arada ben de Cümleleri kelimeye ayırma ve kelimeleri de hecelere ayırma kodlarını tamamladım. Talep olursa kodları paylaşabilirim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Sn.asri

Mükemmel olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Fakat Cümle Okuma linkinden Sayı Okuma Dosyası çıkıyor. Sanırım bir karışıklık olmuş. Sayı Okuma dosyasını indirdim. sox programı çalışmıyor. exe ye tıkladığımda açılıp kapanıyor. vba da dosya bulunamadı hatası veriyor. Programı dediğiniz gibi program files altına kurdum. Windows 10 64 bit kullanıyorum. Bununla alakalı sorun olabilir mi. Bu arada ben de Cümleleri kelimeye ayırma ve kelimeleri de hecelere ayırma kodlarını tamamladım. Talep olursa kodları paylaşabilirim.
Link güncellendi. Sayı okumadan kopyala /yapıştır yapınca oluyor böyle şeyler : )

* Tüm dosyaları C:\sesliokuma klasörüne açın.
* Zip li dosyanın içinde sox-14.4.2-win32.exe programı mevcut. Bu programı kurun.
* Excel den örnek cümleyi yazıp çalıştırın.

* sox.exe tek başına çalışmaz. Parametre alarak çalışan bir exe dir.

Kodları paylaşırsanız farklı çözümler fikir verebilir.
Program okunacak cümledeki her hangi bir hecenin dosyasını bulamadığında, "Dosya bulunamadı" hatası vererek işlemi kesmektedir.

Excel Vers. ve Dili
Office XP
Kodlar aşağıdadır;

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Address <> Range("CÜMLE").Address Then Exit Sub
Application.EnableEvents = False
Call KelimeyeAyır

KelimeSonsatır = Cells(65536, 7).End(xlUp).Row

For KelimeSayı = 1 To KelimeSonsatır
Range("A1").Value = KelimeSayı
Call HeceyeAyır
hecesonsatır = Cells(65536, "F").End(xlUp).Row
hecelenmiş = ""
For hecesayı = 1 To hecesonsatır
If hecelenmiş = "" Then
hecelenmiş = Cells(hecesayı, "F").Value
Else
hecelenmiş = hecelenmiş & "-" & Cells(hecesayı, "F").Value
End If
Next hecesayı

Range("H" & KelimeSayı).Value = hecelenmiş
Next KelimeSayı

hkelimesonsatır = Cells(65536, "H").End(xlUp).Row
hecelenmişcümle = ""
For hkelimesayı = 1 To hkelimesonsatır
If hecelenmişcümle = "" Then
Range("HECELENMİŞCÜMLE").Value = Range("H" & hkelimesayı).Value
Else
Range("HECELENMİŞCÜMLE").Value = Range("HECELENMİŞCÜMLE").Value & " " & Range("H" & hkelimesayı).Value
End If
hecelenmişcümle = Range("HECELENMİŞCÜMLE").Value
Next hkelimesayı
Application.EnableEvents = True
End Sub

Sub KelimeyeAyır()
'Cümle Kelimelere Ayrılıyor
Cümle = Range("CÜMLE").Value
Cümle = StrConv(WorksheetFunction.Substitute(WorksheetFunction.Substitute(Cümle, "i", "İ"), "ı", "I"), vbUpperCase)
Cümle = StrConv(WorksheetFunction.Substitute(WorksheetFunction.Substitute(Cümle, " ", " "), " ", " "), vbUpperCase)

Columns("D:D").ClearContents
Columns("E:E").ClearContents
Columns("F:F").ClearContents
Columns("G:G").ClearContents
Columns("H:H").ClearContents

KelimeSayı = 0
Parça = ""
For KarakterSayı = 1 To Len(Cümle)
Karakter = Mid(Cümle, KarakterSayı, 1)
If Karakter = " " Then
KelimeSayı = KelimeSayı + 1
Range("G" & KelimeSayı).Value = Parça
Parça = ""
GoTo ileri
Else
If KarakterSayı = Len(Cümle) Then
KelimeSayı = KelimeSayı + 1
Parça = Parça & Karakter
Range("G" & KelimeSayı).Value = Parça
GoTo ileri
End If
End If
Parça = Parça & Karakter
ileri:
Next KarakterSayı
End Sub

Sub HeceyeAyır()
HeceyeAyırma:
Columns("D:D").ClearContents
Columns("E:E").ClearContents
Columns("F:F").ClearContents

kelime = Range("G" & Range("A1").Value).Value
uzunluk = Len(kelime)

'Kelimenin Harflerinin Ünlü/Ünsüz Ayrımı Yapılıyor
For Harf = 1 To uzunluk
Range("D" & Harf).Value = Mid(kelime, Harf, 1)
If Mid(kelime, Harf, 1) = "A" Or Mid(kelime, Harf, 1) = "E" Or Mid(kelime, Harf, 1) = "I" Or _
Mid(kelime, Harf, 1) = "İ" Or Mid(kelime, Harf, 1) = "O" Or Mid(kelime, Harf, 1) = "Ö" Or _
Mid(kelime, Harf, 1) = "U" Or Mid(kelime, Harf, 1) = "Ü" Then

Range("E" & Harf).Value = "Ünlü"
Else
Range("E" & Harf).Value = "Ünsüz"
End If
Next Harf

'Kelime Hecelere Ayrılıyor
Hece = 0
hkhs = 0
hecebaşla:
Hece = Hece + 1
KalanKelime = Right(kelime, uzunluk - hkhs)

'Kural 1
If (Range("E1").Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü") Or ([E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E3].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü") Then
Range("F" & Hece).Value = [D1].Offset(hkhs, 0).Value
Else

'Kural 2
If ([E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E3].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E4].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz") Then
Range("F" & Hece).Value = [D1].Offset(hkhs, 0).Value & [D2].Offset(hkhs, 0).Value & [D3].Offset(hkhs, 0).Value
Else

'Kural 3
If ([E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And Len(KalanKelime) <> 3) Then
Range("F" & Hece).Value = [D1].Offset(hkhs, 0).Value & [D2].Offset(hkhs, 0).Value
Else

'Kural 4
If [E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E3].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" Then
Range("F" & Hece).Value = [D1].Offset(hkhs, 0).Value & [D2].Offset(hkhs, 0).Value & [D3].Offset(hkhs, 0).Value
Else

'Kural 5
If [E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E3].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E4].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E5].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" Then
Else

'Kural 6
If [E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E4].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" Then
Range("F" & Hece).Value = [D1].Offset(hkhs, 0).Value & [D2].Offset(hkhs, 0).Value
Else

'Kural 7
If ([E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E3].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E4].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E5].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü") Or _
([E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E3].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And Len(KalanKelime) = 3) Then
Else

'Kural 8
If [E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E3].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E4].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" Then
Range("F" & Hece).Value = [D1].Offset(hkhs, 0).Value & [D2].Offset(hkhs, 0).Value & [D3].Offset(hkhs, 0).Value & [D4].Offset(hkhs, 0).Value
Else

'Kural 9
If [E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E3].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E4].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E5].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" Then
Else

'Kural 10
If [E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E3].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E4].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" Then
Range("F" & Hece).Value = [D1].Offset(hkhs, 0).Value & [D2].Offset(hkhs, 0).Value & [D3].Offset(hkhs, 0).Value & [D4].Offset(hkhs, 0).Value
Else

'Kural 11
'If [E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E3].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E4].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E5].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" Then
' Range("F" & Hece).Value = [D1].Offset(hkhs, 0).Value & [D2].Offset(hkhs, 0).Value
'Else

'Son Hece veya Tek Heceli Kelime Kuralları
'Kural 12
If [E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E3].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" Then
Else

'Kural 13
If [E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" Then
Else

'Kural 14
If [E1].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünsüz" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" Then
Else

'Kural 15
If (Range("E1").Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" And [E2].Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü") Then
Else

'Kural 16
If Range("E1").Offset(hkhs, 0).Value = "Ünlü" Then

'End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If
End If

hecesonsatır = Cells(65536, "F").End(xlUp).Row
For hecesayı = 1 To hecesonsatır
If hecesayı = 1 Then
hkhs = Len(Range("F" & hecesayı).Value)
Else
hkhs = hkhs + Len(Range("F" & hecesayı).Value)
End If
Next hecesayı

If hkhs >= uzunluk Or Hece >= 20 Then
GoTo Bitiş
Else
GoTo hecebaşla
End If

Bitiş:

End Sub

Excel Vers. ve Dili
Office XP
Tüm Türkçe yazıların okunabilmesi için gerekli olan hece kombinasyonunu aşağıdaki kodla hesapladım. Belirlediğim 4 koşul için 5208 hece çıktı. Yani 5208 adet ses dosyası oluşturulduğunda tahminimce Türkçe kelimelerin % 90'ının okunabileceği anlamına gelir. Diğer kuralları da eklersek bu sayının maksimum 7000 olacağı kanaatindeyim. Siri için seslendirme yapan kişi 5000 kelime seslendirdiğini söylemişti. Demek ki mantık buymuş.

Sub KombinasyonHesapla()
Columns("D:H").ClearContents
sesliharfsayı = 8
sessizharfsayı = 21

'2 karakter sesli harfle başlayan kombinasyon
sayı = 1
For sesli = 1 To sesliharfsayı
For sessiz = 1 To sessizharfsayı
Range("D" & sayı).Value = sayı
Range("E" & sayı).Value = Range("A" & sesli).Value & Range("B" & sessiz).Value
sayı = sayı + 1
Next sessiz
Next sesli

'2 karakter sessiz harfle başlayan kombinasyon
sayı = 1
For sessiz = 1 To sessizharfsayı
For sesli = 1 To sesliharfsayı
Range("G" & sayı).Value = sayı
Range("H" & sayı).Value = Range("B" & sessiz).Value & Range("A" & sesli).Value
sayı = sayı + 1
Next sesli
Next sessiz

'3 karakter 1.Sesli, 2.Sessiz, 3.Sesli harf olan kombinasyon
sayı = 1
For sesli1 = 1 To sesliharfsayı
For sessiz2 = 1 To sessizharfsayı
For sesli3 = 1 To sesliharfsayı
Range("J" & sayı).Value = sayı
Range("K" & sayı).Value = Range("A" & sesli1).Value & Range("B" & sessiz2).Value & Range("A" & sesli3).Value
sayı = sayı + 1
Next sesli3
Next sessiz2
Next sesli1

'3 karakter 1.Sessiz, 2.Sesli, 3.Sessiz harf olan kombinasyon
sayı = 1
For sessiz1 = 1 To sessizharfsayı
For sesli2 = 1 To sesliharfsayı
For sessiz3 = 1 To sessizharfsayı
Range("M" & sayı).Value = sayı
Range("N" & sayı).Value = Range("B" & sessiz1).Value & Range("A" & sesli2).Value & Range("B" & sessiz3).Value
sayı = sayı + 1
Next sessiz3
Next sesli2
Next sessiz1

Columns("A:IV").AutoFit
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Office XP
Bu konuyu biraz daha ileri taşırsak; bir ara yaptığım bir nevi yapay zeka ön çalışması diyebiliriz. Siri benzeri ama sadece excelde yazışma şeklinde bir dosyam var. bunu biraz daha geliştirip veritabanını zenginleştirirsem. GVZ FreeTalk Pro programı ile konuşmayı yazıya çevirebiliyorum. Yazıya çevirdiğimde kodların yazı ile vermiş olduğu cevabı okutursam kendime bir sanal asistan yapmış olurum. Sonrasında bunu işyerinde kullanmak gibi bir projem var. Senaryosunu yazdım. Bitince filme alıp paylaşmayı düşünüyorum. Sn.asri bu konudaki görüş ve yardımınızı talep ediyorum. Örneğin GVZ programı dll ile kodlara dahil edilebilir mi?

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Edit: Ben mesajı yazdığım da siz cevabı vermişsiniz. :)

5000 , 7000 seslendirmeler çok büyük bir iş ve zaman gerektirir.
Bu işi prof. olarak yapacaksanız, excel bu konuda biraz yetrsiz kalır gibime geliyor.
: )

Sizin bu yöntem ile tam olarak yapmak istediğiniz şey nedir?

Excel de yapılabilecek bir deneme çalışmasımı, ciddi bir projemi yapmak istiyorsunuz?

Ses işleme ile ilgili bir konuda farklı bir platform denemeniz daha doğru olur.

Bir de hece sistemi ile mi, kelime ilemi devam etmek daha doğru buna bakmak lazım.

Seslendirmeyi yapacağınız alan (Teknik kelimeler v.b) ile ilgili kelimeler ve kelimelerin alacakları eklere göre farklı seslendirmeler ile , cümlenin okunuşunu daha akıcı yapmış olursunuz.

Excel Vers. ve Dili
Office XP
5000 seslendirme ilk bakışta büyük gibi görünebilir ama bir defa yapıldıktan sonra tüm yazıları okuyabilme gibi bir yetenek sağlayacak. Yapmak istediğim şey işyerinde bir yöneticinin yapması gereken tüm işleri rapor hazırlama, yayınlama vs. yapacağım sanal asistan tarafından yaptırmak. Şu an sql desteği ile raporları hazırlama kısmı tamam. Geriye kalan benim söylediğim zamanda söylediğim işleri yapacak bir sanal asistan kalıyor. Proje başlangıçta hobi amaçlı ama tatmin edici sonuç alırsam belki ticari bir ürüne de dönüşebilir diye düşünüyorum. ses işleme olayına gelince ses dosyaları excele gömülü olmadığı için exceli ya da vba yı zorlayacak bir durum olmadığını düşünüyorum. Bu sistem bir yönetim sistemi olacak. Şu raporu aç. Falancaya gönder. ERP sistemine kayıt gir. Hesapları kontrol et. Hata yoksa raporu yayınla gibi.Hece sistemi mi Kelime sistemi mi sorunuzun cevabı bence kesinlikle hece olmalı. Çünkü Türkçedeki kelimelerden veritabanı oluşturmaya kalkmak çok doğru olmaz. Bu yüzden 5000 ses kaydıyla atıyorum türkçede 100.000 kelime varsa 70-80.000 kelimeyi okuyacak bir sisteme sahip olacağımı düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Öncelikle yapmak istediğiniz asistan ın text versiyonu fazlası ile iş görecektir.

* Asistan için ne zaman hangi raporu hazırlayacağı zamanlanmış görevleri tanımlarsınız.
* Ekrana butonlar koyup bunlar ile işlem yaptırır sınız. Bu butonlara çoklu görevler bağlayabilir siniz.
* Ses ile asistanı yönetmek bana çok kullanışlı gelmedi.
* Asistanın size geri bildirimlerini sesle yapması güzel olabilir.

Cümleyi sese çevirme işlemini, sizin yapmak istediğiniz projede bir yere konumlandıramadım.

Sizin daha çok ,sesi işleme sesi algılama ile ilgili bir çalışma yapmanız lazım.
GVZ sesi işler komutu algılar derseniz, bu durumda sesi GVZ excel de bir hücreye yazar, siz yazıyı parçalayıp hangi işlein yapılacağını tespit eder işlemi yaptırırsınız.

Asistana sonuçların sesli dönüşü ile ilgili kaydedilmiş wav ları söyletirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office XP
Yapmak istediğim şeyi yazınızda belirttiğiniz şu bölüm en iyi şekilde anlatıyor.

GVZ sesi işler komutu algılar derseniz, bu durumda sesi GVZ excel de bir hücreye yazar, siz yazıyı parçalayıp hangi işlein yapılacağını tespit eder işlemi yaptırırsınız.

Burada amaç karşılıklı konuşmak. Yani ben şu raporu hazırladın mı diye sorduğumda o hazır yazdırayım mı yoksa ekrana mı getireyim diyecek. Ekranda göster dediğimde GVZ programı bunu excele yazacak. Exceldeki ilgili makro tetiklenecek ve raporu açacak. Yazdır dersem de yazdıracak. Bu dediklerimin hepsini şu an itibariyle yaptırabiliyorum. Sizden ricam GVZ programı sox.exe programında yaptığınız gibi kodlara gömülebilir mi. Şayet yapılırsa bu programın içindeki özelliklerin ne kadarına hükmedebiliyoruz.
Amacım zamanla programı geliştirip toplantıları takip eden raporları hazırlayan yani birkaç personelin yaptığı işi yapan bir nevi yapay zeka izlenimi veren bir sanal asistana dönüştürmek.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Yapmak istediğim şeyi yazınızda belirttiğiniz şu bölüm en iyi şekilde anlatıyor.

Burada amaç karşılıklı konuşmak. Yani ben şu raporu hazırladın mı diye sorduğumda o hazır yazdırayım mı yoksa ekrana mı getireyim diyecek. Ekranda göster dediğimde GVZ programı bunu excele yazacak. Exceldeki ilgili makro tetiklenecek ve raporu açacak. Yazdır dersem de yazdıracak. Bu dediklerimin hepsini şu an itibariyle yaptırabiliyorum. Sizden ricam GVZ programı sox.exe programında yaptığınız gibi kodlara gömülebilir mi. Şayet yapılırsa bu programın içindeki özelliklerin ne kadarına hükmedebiliyoruz.
"Burada amaç karşılıklı konuşmak. Yani ben şu raporu hazırladın mı diye sorduğumda o hazır yazdırayım mı yoksa ekrana mı getireyim diyecek. "

Benim demek istediğim de şu, bu işlemler için 5000 hece seslendirmenize gerek yok. Sesli bir sohbet programı yazmıyorsunuz.

Bir mantık çerçevesinde çalışan bir program yazıyorsunuz. Sonuçta siz, programın neler yapabileceğini önceden tanımılıyorsunuz.
Program yazımı bittikten sonra, program alakasız olarak SüperLig de puan durumu nedir? demiyeceğiniz kesin.

Bu nedenle, her işlemin ve komutun dönüşü önceden bellidir.
Bu dönüşleri cümle olarak seslendirip, işlem tamamlandığında sesi oynatmanız yeterli olacaktır.

"Sizden ricam GVZ programı sox.exe programında yaptığınız gibi kodlara gömülebilir mi. Şayet yapılırsa bu programın içindeki özelliklerin ne kadarına hükmedebiliyoruz."

Öncelikle sox programı ücretsiz bir program. GVZ ise ücretli bir programdır. GVZ konusunda çok fazla bilgim yok. Kütüphane dosyaları genel kullanıma açıkmıdır? OCX ve DLL desteği ne kadar var gibi bilgileri bilemiyorum.

Sitesinden bu konular ile ilgili bilgi isteyiniz.

"Amacım zamanla programı geliştirip toplantıları takip eden raporları hazırlayan yani birkaç personelin yaptığı işi yapan bir nevi yapay zeka izlenimi veren bir sanal asistana dönüştürmek."

Güzel şeyler planlıyorsunuz. Başarılı olmanızı dilerim. Ancak bu tür işlemler için geri planda çalışabilen programlar yazmanız gerekecektir.
Excel bu hedefler için bence yeterli değil.

Excel Vers. ve Dili
Office XP
Dediğiniz doğru ama programın yapay zeka izlenimi verme yönünü güçlendirmek için bu yöntemi tercih ediyorum. Süper ligteki puan durumunu öğrenmem için makro desteği şart. Benim yazılı sohbet edebildiğim sanal asistanın cevaplarını okuyabilirse herhangi bir iş yapmayı gerektirmeyen düz cevaplar için onlarca sorunun cevabını pratik yoldan programa tanıtmış olurum. Örneğin; Nasılsın dediğimde "Gece raporları hazırladım o yüzden yorgunum" gibi. Tabi nasılsın sorusunun tek cevabı olmayacak birkaç cevap içinden her seferinde kendisi seçim yapacak. Bu nedenle yazı okutmaya ihtiyacım var.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Dediğiniz doğru ama programın yapay zeka izlenimi verme yönünü güçlendirmek için bu yöntemi tercih ediyorum. Süper ligteki puan durumunu öğrenmem için makro desteği şart. Benim yazılı sohbet edebildiğim sanal asistanın cevaplarını okuyabilirse herhangi bir iş yapmayı gerektirmeyen düz cevaplar için onlarca sorunun cevabını pratik yoldan programa tanıtmış olurum. Örneğin; Nasılsın dediğimde "Gece raporları hazırladım o yüzden yorgunum" gibi. Tabi nasılsın sorusunun tek cevabı olmayacak birkaç cevap içinden her seferinde kendisi seçim yapacak. Bu nedenle yazı okutmaya ihtiyacım var.
"Nasılsın dediğimde "Gece raporları hazırladım o yüzden yorgunum" gibi. Tabi nasılsın sorusunun tek cevabı olmayacak birkaç cevap içinden her seferinde kendisi seçim yapacak."

Bu iş, programın süsleme tarafı, asıl olan diğer işlemlerdir.
cümle olarak yapılan çoklu seslendirmelerin içinde rasgele seçimlerden yapılabilir.

5000 hece için harcayacağınız zamanı programın asıl işlemleri için harcamanız daha iyi olur. Yada bu zamanı makro öğrenmek içinde harcayabilir siniz.

Amacım sizi hedefiniz den saptırmak değil, ancak harcanak emek ve zaman karşılığında alınacak sonuç bana göre yeterli değil.

Ben excel de sesli sohbet edecek bir program yapmak istiyorum deseydiniz. Olabilir derdim. Ancak düşündüğünüz büyük projede sohbet kısmı apayrı bir konu ve o proje için harcanacak zamana kıyasla projeye yapacağı katkı yeterli değil.

Zaman sizin, iş gücü sizin. Yine de siz bilir siniz.

Excel Vers. ve Dili
Office XP
Sn.asri

Öncelikle yapıcı eleştirileriniz için teşekkür ederim. Konunun daha iyi anlaşılması adına bazı bilgileri paylaşmak isterim. Bu proje yeni başladığım bir proje değil yaklaşık 18 yıllık meslek hayatımda edindiğim tecrübeler sonucu şu ana kadar konuştuğumuz tüm yeteneklere sahip bir projem var. Amacım tam da sizin dediğiniz gibi süsleme kısmını da bitirip projeyi hayal ettiğim noktaya getirmek. Yani aslında işin zor kısmı bitti. Makro öğrenme konusuna gelince şu ana kadar hep ihtiyaç duydukça sonuç alacak kadar makro yazıyorum. Harcanacak emekle alınacak sonuç yeterli değil demişsiniz. Ama düşünün buna benzer uygulamalar günlük hayatta birçok yerde karşımıza çıkmıyor mu. Örneğin; Bankaların internet şubesinde sesli komutla eft, havale yapmak, Sanal Müşteri Hizmetleri ile konuşmak gibi
Diğer taraftan Amerikayı yeniden keşfetmeye de gerek yok. Bildiğiniz yazı okumada başarılı bir program var ise kullanmak isterim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Sn.asri

Öncelikle yapıcı eleştirileriniz için teşekkür ederim. Konunun daha iyi anlaşılması adına bazı bilgileri paylaşmak isterim. Bu proje yeni başladığım bir proje değil yaklaşık 18 yıllık meslek hayatımda edindiğim tecrübeler sonucu şu ana kadar konuştuğumuz tüm yeteneklere sahip bir projem var. Amacım tam da sizin dediğiniz gibi süsleme kısmını da bitirip projeyi hayal ettiğim noktaya getirmek. Yani aslında işin zor kısmı bitti. Makro öğrenme konusuna gelince şu ana kadar hep ihtiyaç duydukça sonuç alacak kadar makro yazıyorum. Harcanacak emekle alınacak sonuç yeterli değil demişsiniz. Ama düşünün buna benzer uygulamalar günlük hayatta birçok yerde karşımıza çıkmıyor mu. Örneğin; Bankaların internet şubesinde sesli komutla eft, havale yapmak, Sanal Müşteri Hizmetleri ile konuşmak gibi
Diğer taraftan Amerikayı yeniden keşfetmeye de gerek yok. Bildiğiniz yazı okumada başarılı bir program var ise kullanmak isterim.
"5000 hece için harcayacağınız zamanı programın asıl işlemleri için harcamanız daha iyi olur. Yada bu zamanı makro öğrenmek içinde harcayabilir siniz."

Siz pc ile karşılıklı sesli sohbet edeceğiniz bir program yazmıyor sunuz.
Bu yüzden 5000 tane heceyi seslendirmenize gerek yok diyorum.

Programa sesli, yazılı yada butonla vereceğiniz komutların önceden tanımlı birer karşılıkları var. Bu yüzden programın size geri dönüşlerininde önceden tanımlı birer karşılığı var. Bu karşılıkları da cümle seslendirmesi ile yapabilir siniz diyorum.

En kötü ihtimalle siz sesli bir komut verirsiniz. Program ne yapacağını bilemez. "Komutunuz anlaşılmadı" der.
Anladığı bir komut ise anlayıp işlemi yapıp size önceden tanımlı sesli cevabı verecektir.

Bir kaç kriter eklersiniz. Sabah ise program açıldığında "Günaydın" der. Akşam ise "İyi akşamlar" der. Hafta sonu ise "Tatil günüde mi çalışıyor sunuz?" der. vb.

Bunlar için 5000 tane heceye gerek yok. Atıyorum 100 tane cümleyi seslendirmeniz yeterli olur.

Türkçe için benim bildiğim GVZ den daha iyi seslendirme programı yok.
Windows un program ve dll leri var bildiğim kadarı ile ama yeterli değildi.

Daha da fazla yazarak sizi de sıkmam istemem.
Başarılır dilerim.