Excel de arama motoru yapma

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-02-2024
Ustalar merhabalar
Foruma baktım önceden işlenmiş fakat sonuş biraz farklı bitmiş
Tablom uzun ve karışık listeden oluşuyor, CTRL+F tuşlarına bastığımda Ara ve Bul ile aramaktan ziyade tablomun başına bir satırı arama motoru gibi kutucuk yapmak istiyorum.
instegramda Bir videoda gördüm tam istediğim gibi bulduğu kelimenin satırı renkli şekilde işaretleniyor, bunu koşullu biçimlendirme de yeni kural yazarak yapıyor fakat aradığı kelimeyi tam yazmadan bulamıyor örn. Ahmet i bulucak ah yazıncabulmuyor büyük küçük harfe duyarlı ve tam kelimeyi yazmak gerekiyor
istediğim gibi bir arama yeri yapmak için yardımcı olursanız sevinirim
Forumda adres yazmak yasakmı değilmi bilmediğimden adresi yazmıyorum görmek isteyen arkadaşlara özelden yazabilirim
Herkeze kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 Türkçe
08-02-2024
Ustam verdiğin adresteki tüm sayfaları inceleyemedim fakat ben çok basitini istiyorum
Resimde görüldüğü tek sayfa üzerinde olsa sadece aradığımı yazsam yeter bana
küçük büyük harf ayırmadan yazdığım harflerle eşleşenleri göstermeye başlasa on numara olur :)
resimde FATMA nın küçük harflede olsa fa sını yazdığımda renkli şekilde bulması işimi görür

242724

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Verdiğim linki İncelemenizi öneririm.

RBozkurt

𐱅𐰇𐰼𐰚
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2024
Google Sheets
19-12-2026
Filtreleme ile farklı bir yöntem.

C++:
Private Sub TextBox1_Change()
Range("A2:T100000").CurrentRegion.AutoFilter Field:=8, Criteria1:="=*" & TextBox1.Text & "*"
End Sub
Aralık : "A2 İLE T1100000" (Kendinize göre düzenleyin.)
A2 OLMASININ SEBEBİ BAŞLIK KISMI A2'DE BULUNUYOR.
Arama yapılacak sütun; "Field:=8" (Hangi sütunsa sayıp değeri yazınız. H sütunu için 8 değeri mesela.)

Çalışma sayfanıza textbox1 ekleyiniz. Yukarıdaki kodu eklediğiniz sayfanın kod bölümüne yapıştırınız.

Son düzenleme: