EXCEL de stok

Excel Vers. ve Dili
office2007 turkce
Merhabalar

Tekstil atelyemiz, iplikten örme kumaş imal edip dikim işi yapıyor. Çeşitli ipliklerimiz var. İstenilen ürüne göre bazen aynı iplik birden fazla üründe kullanılıyor. Ekte dosyada basit bir mantıkta, stok kontrol ediliyor, her urunde ne kadar iplik gidecegi belli. urun kritik seviyeye inince kırmızı renkte "sipariş ver" uyarısı versin istedik, ancak baska bir mamulde aynı iplikten kullanmak istediğinde o da aynı miktarda düşsün ve uyarı versin istiyorum. bUNU NASIL YAPARIM?

Tesekkur ederım

Eren

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010-2013
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26.07.2019
sayın ereen dosyanız parola korumalı isterseniz koruması kaldırılmış dosya ekleyin

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Dosyanız size göre basit ama bana göre karmaşık, istediğinizi dosyanızla örtüştüremedim. Bu dosyayla aynı ipliğin hangi üründe ne kadar kullanılıp stoktan ne kadar düşürüleceği nasıl takip edilecek ki?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Mantığım şöyle diyor:

Bir ürün ve malzeme (iplik) listeniz olur. O listede her ürün için hangi malzemeden ne kadar kullanılacağı belirtilir.

Başka bir listede de sipariş listeniz olur. O listede ürünlerin adı, miktarı ve kullanılacak malzemeler listelenir. Formülle diğer sayfadan hangi malzemeden (iplikten) ne kadar ihtiyaç olduğu hesaplanır.

Son liste ise stok sayfasıdır. Stok sayfasında mevcut stokla o an ihtiyaç duyulan iplik miktarları karşılaştırılır ve isteğinize göre uyarı ayarlamaları yapılır.

Tüm sayfalarda formüllerin düzgün çalışması için hem ürün hem de hammadde isimleri birebir aynı olmalıdır.

Excel Vers. ve Dili
office2007 turkce
Yusuf Bey Teşekkür ederim. Ancak, hali hazırda tabloda bu var. Her urun, bir kac iplikten olusabiliyor ve her iplikten kac kg harcanacagı da yazıyor formulde. Urun sipariş surecinde, modeli hazırlanıyor(1 adet) daha sonra prototipi(yaklasık 10 adet) ve en son seri uretim.

modelin her iplik turunde kac kg kullanacagı ilgili hucrede belirtiliyor. stoga bakıyor varsa var diyor yoksa sipariş et diyor.

Bir iplik birden fazla modelde kullanılıyorsa bir kac hucre aynı stogun yazdıgı hucreden dusmeye kalkınca bir hata olusuyor. Benim aslında duzeltmeye calıstıgım bu

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Orda siz formülün mantığını satır bazında kurmuşsunuz. Yani numunenin ilk satırını stoğun ilk satırıyla ilişkilendirmişsiniz. Numunede ilk satırda yazan ipliği değiştirdiğinizde formülünüz hatalı sonuç verir, doğru sonuç vermesi için ya stok sayfasında aynı ipliği aynı yere yazmalısınız ya da numune sayfasında formülü değiştirmelisiniz.

Benim önerim stok takibi açısından "bence" daha idealdir. önce de belirttiğim gibi sizin dosyanız size göre basit ama bize göre karışık.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Bir de siz ihtiyaç miktarını her satırda ama formül içinde ayrı ayrı belirtmişsiniz. Excel formül içine yazdığınız ifadeleri "bildiğim kadarıyla" başka hücrelerde değerlendiremez. Farklı yerlerde yazan ihtiyaçları toplayabilmek için iki önceki mesajımda belirttiğim mantıkla hangi üründe hangi iplkiten ne kadar kullanıldığını bir tablo olarak hazırlamalısınız. Daha sonra istediğiniz yere ürün girdiğinizde iplik miktarları kolayca hesaplatılabilir.

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Yedek malzeme takip

Merhaba,
Bir yedek malzeme takip raporuna ihtiyacım var. Ekte ki dosyaya istediğim şekilde sütun ve başlıklarını koydum. Bana bu konu da yardımcı olabilirseniz sevnirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar