Excel dosya koruma

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-12-2019
Excel kitabına şifre koyup o şifreyi hiç kimsenin bulamaması için ne yapmalıyım.
Bu konuda arama yaptım ;
Sonuçlar sayfalarca excel şifre kırıcı programlarla dolu.

Daha önce bir dosya bulmuştum ekleyen arkadaş nasıl yapmışsa hiçbir programda o dosyanın şifresini bulamadım.

Hatta kendimce yeni bir dosya oluşturup bol haneli bir şifre üretip kaydettim denediğim program saniyeler içinde şifreyi kırdı :)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007 - 2010
Piyasadaki yazılımlar daha çok eski sürüm office yazılımlarını kırabiliyor. 2010 ve sonrası office yazılımlarının üretitiği şifreleri kıramıyorlar diye biliyorum.

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Ürettiği şifreler ?

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Ama ben dosyayı yine de .xls olarak kaydediyorum.
Bunun farklı bir çözümü olmalı ?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
23.06.2020
Excel'de şifre güvenlik

Forumda, şifreleme, dosya güvenliği gibi konularda çok güzel örnekler var.
Bunlardan yola çıkarak herkes zekasına göre daha değişik uygulamalar geliştirebilir.Ancak anladığım kadarı ile, ne yaparsak yapalım
Makroları devre dışı bırakarak açmak istenirse, Sonuçta güvenlik Excel dosya açılış şifresinin gücüne ve onu geçebilirse Vba editörünün şifresinin gücüne kalıyor. Ben şunu merak ediyorum çeşitli karakter,sayı,işaret karıştırılarak
oluşturulmuş 120 karakterden oluşan bir Dosya açılış şifresini bahsedilen
programlar yine de çözebiliyor mu ? (Böyle bir şifreyi kullanmak pratik olmaz
denirse : Ezberlemezsiniz, Yapıştırarak kullanırsınız)
Bir de Makrolara On error koyarak, dosyaya hata yaptırılırsa kapanmasını sağlayıp bu güvenlik olayını %99 lara çıkaramaz mıyız ? (Exel 2010)

Forumdan çok yararlandığımı da belirterek mesajımı teşekkürle bitiriyorum.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 2010
Aynı konuda günlerdir bende araştırma yapıyorum. Yaptığım araştırmalar neticesinde, vba içerisine yazılacak şifreler bir şekilde görülebiliyor.

Bu formda bulduğum eski bir paylaşımda ise; Dosyanın CPU'ya göre şifre üretme işlemi, yani dosya başka bir bilgisayara taşındığı zaman açılmak istendiğinde lisans anahtarı istiyor. Arkadaşa mesaj attım ama geri dönüş olmadı, paylaşım bir kaç yıl öncesine ait.

Acaba bu yöntem veya benzeri bir yöntem ile dosya girişini değişen şifre ile yapma konusunda bilgisi olan veya elinde bu işi yapan program vs olan paylaşabilirmi ?

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
vba yı kırdıktan sonra cpu ya göre yada başka bir şeye göre verilmiş şifreyi atlayarak yine şifre kırılır.vba yı kırdıktan sonra nafile.vba yı kıran dosyalar internetten bulunabilir.