Excel dosyaları arasında veri aktarımı

İyi günler arkadaşlar,
Makro yazmayı bilmiyorum. Bu nedenle yardımınıza ihtiyacım var. Ekte gönderdiğim marka.xls adlı dosyada teklif yazarken kullandığım markaların isimleri var. teklif.xls ise teklifleri hazırladığım dosya. Acaba teklif dosyasında "Markası" bölümündeki satırlara isimleri marka.xls dosyasından dosya kapalı iken bile "otomatik süz" komutunu verdiğimizde açılan liste gibi bir listenin içinden seçerek alabilir miyim? Ayrıca ileride marka listesine marka.xls dosyasının içinden yeni isimler eklersem bunları teklif.xls dosyasının içinde kendiliğinden eklenmiş olarak görebilir miyim?
Bu söylediklerimi aynı excel dosyasının içindeyken veri doğrulama kullanarak yapabiliyorum fakat başka bir dosyadan alıp alamayacağı mı merak ettim? Bunu sadece marka isimleri için değil aynı zamanda o markalara ait binlerce kalem malzemeyi kolayca teklif dosyasının içine almak kullanacağım, yani benim için bir örnek olacak.
Zaman ayıracak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar!

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
fakat başka bir dosyadan alıp alamayacağı mı merak ettim?
Bir açılır listeye ancak vba ile başka dosyadan böyle bir liste eklemek mümkün olabilir ama bu çok mantıklı bir çözüm olmaz bence her iki dosyanızı tek dosyada birleştirin.

Peki dediğiniz gibi yapsam fakat diyelim e-mail yoluyla bu dosyayı gönderdiğim kişinin sadece teklif çalışma sayfasını görmesini, marka isimlerini yazdığım çalışma sayfasını görmesini engelleyebilir miyim?