Excel Haftanın Belirli Günlerinde Sütunda Uyarı

Excel Vers. ve Dili
excel 360 türkçe
Merhaba. Sizlerden konuyla ilgili net bilgisi olanlardan bir ricam olucaktı. Excel de herhangi bir stunda mesala B5 hücresinde , haftanın günlerinden; pazartesi, perşembe ve cumartesi günleri uyarı verebilecek sekilde bir ayar yapmam gerekiyor. bu bahsi gecen günler haricinde belirttiğim stunda hic bir uyarı olmaması yani normal halinde olması gerekiyor.

Bu konuda net bilgisi olan üyelerin olabilecek en basit şekilde nasıl formulu yazabileceğimi anlatırsa sevinirim.
Tesekkur ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

B5 hücresine uygulayıp deneyiniz.

C++:
=EĞER(TOPLA.ÇARPIM(--(HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)={1;4;6}))>0;"Dikkat!";"")

Excel Vers. ve Dili
excel 360 türkçe
Merhaba,

B5 hücresine uygulayıp deneyiniz.

C++:
=EĞER(TOPLA.ÇARPIM(--(HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)={1;4;6}))>0;"Dikkat!";"")

Korhan bey yardiminiz icin tesekkur ederim. Ama ben anlatimda bir hata yapmisim. Aslinda belirttigim B5 hücresinin kirmizi renkte bir uyari vermesini dusunmustum. B5 hucresinde normalde bir metin var ve haftanin gunlerinden p.tesi, persembe ve cumartesi gunleri bu hucre sadece renkli uyari vermesini dusunmustuk. Bunu nasil yapabiliriz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
O zaman B5 hücresini seçin,
Giriş-Koşullu Biçimlendirme-Yeni Kural menüsünü açın.

Açılan menüden "Biçimlendirilecek hücreler için formül kullan" seçeneği seçin. Hemen altında formül yazmak için kutucuk aktif olacaktır.

O kutucuğa aşağıdaki formülü uygulayın.

C++:
=TOPLA.ÇARPIM(--(HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)={1;4;6}))>0
Aynı pencerede "Biçimlendir" butonuna tıklayın ve dolgu rengi seçip tüm pencerelere tamam diyerek işlemi tamamlayın.

Doğru şekilde uyguladıysanız ilgili gün geldiğinde B5 verdiğiniz rengi alacaktır.

Excel Vers. ve Dili
excel 360 türkçe
O zaman B5 hücresini seçin,
Giriş-Koşullu Biçimlendirme-Yeni Kural menüsünü açın.

Açılan menüden "Biçimlendirilecek hücreler için formül kullan" seçeneği seçin. Hemen altında formül yazmak için kutucuk aktif olacaktır.

O kutucuğa aşağıdaki formülü uygulayın.

C++:
=TOPLA.ÇARPIM(--(HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)={1;4;6}))>0
Aynı pencerede "Biçimlendir" butonuna tıklayın ve dolgu rengi seçip tüm pencerelere tamam diyerek işlemi tamamlayın.

Doğru şekilde uyguladıysanız ilgili gün geldiğinde B5 verdiğiniz rengi alacaktır.
Korhan bey basit ve yalın anlatımınız için tesekkurler. Dediklerinizi aynen uyguladım ve en son tamam diyip cıkmak istediğimde "Koşullu Biçimlendirme ölçütü için başvuru işleçleri (örneğin birleşim, kesişim veya aralık) veya dizi sabitleri kullanamazsınız" şeklinde hata veriyor

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Öncelikle bende deneme yaparken formülde BUGÜN()+4 olarak kullanmıştım. +4 ifadeleri deneme amaçlıydı. Forumda paylaşırken silmeyi unutmuşum. Mesajlarımı bu bağlamda düzenledim. Bilginiz olsun.

Ayrıca uyguladığınız dosyayı paylaşırsanız nerede hata yaptığınızı inceleyebilirim.

Excel Vers. ve Dili
excel 360 türkçe
Öncelikle bende deneme yaparken formülde BUGÜN()+4 olarak kullanmıştım. +4 ifadeleri deneme amaçlıydı. Forumda paylaşırken silmeyi unutmuşum. Mesajlarımı bu bağlamda düzenledim. Bilginiz olsun.

Ayrıca uyguladığınız dosyayı paylaşırsanız nerede hata yaptığınızı inceleyebilirim.
şuanda yine denedim yine aynı hatayı vermekte

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
Kod:
=$B5="Dikkat!"
bu formülü kullanabilirsiniz. Dolgu verin Orada dikkat yazınca boyama yapacak.

Excel Vers. ve Dili
excel 360 türkçe
Kod:
=$B5="Dikkat!"
bu formülü kullanabilirsiniz. Dolgu verin Orada dikkat yazınca boyama yapacak.
formülün tüm hali nasıl olmalı ve nasıl uygulamam lazım. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. ayrıca b5 hücresinde metin var. o metinin değişmemesi lazım. sadece hücrede renkli uyarı yeterli olucak.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Verdiğim formülü koşullu biçimlendirme sanırım desteklemiyor.

Aşağıdaki formülü deneyiniz.

C++:
=YADA(HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)=1;HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)=4;HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)=6)

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
B5 hücresinde ne yazıyorsa kelime olarak bire bir aynısını

=$B5="Dikkat!"

buradaki tırnak içine birebir aynısını yazın. Orada nasıl bir arka plan dolgusu verirseniz o şekilde olur. Yazıyı biçimlendirmezseniz yazının fontu falan değişmez.

Excel Vers. ve Dili
excel 360 türkçe
Verdiğim formülü koşullu biçimlendirme sanırım desteklemiyor.

Aşağıdaki formülü deneyiniz.

C++:
=YADA(HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)=1;HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)=4;HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)=6)
Korhan bey peki paylastıgınız formülde haftanın günlerinde değişiklik yapmak istesem , formuldeki = den sonraki 1,4,ve6 sayılarında mı oynama yapmam gerekiyor

Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe
Koşullu biçimlendirme ile satırdaki bir hücre değerine bakarak tüm satırı da aşağıdaki şekilde boyayabilirsiniz, hatta yazı karakterini de istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.