excel hücresi neden 15 rakamdan fazla almaz?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Hücreyi metin olarak tanımlarsanız yazabilirsiniz. Hesaplamalardada tekrar sayıya çevirebilirsiniz. Ama sayıyaçevirdiğinizde 15 basamaktan sonrasını dikkate alırmı onu bilmiyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu durumda yanlış işlem yapıyorsunuz tekrar denedim sorun olmadı.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Bunun için rakam yazmadan önce hücre biçimlendirden hücre biçimini metin olarak ayarlayın ve 15 ve daha fazla haneli rakamlar yazıp deneyin. Ekte bir örnek hazırladım ve bast bir hesaplama yaptım fakat Sn. leventm beyinde belirttiği gibi 15 haneden sonrakileri hesaplamıyor.

A

aferits

Misafir
Excel sayfasında;

Hücreleri biçimlendir => isteğe uyarlanmış=> 0, - 00 , 000.00

gibi seçeneklerden birini seçerek istediğiniz uzunlukta matematiksel rakamı yazabilirsiniz.
Ayrıca hertürlü matemakiksel işlemi yapabilirsiniz.

Ancak çok uzun olan rakamlar örnek 30 haneli bir rakam hücrede
00+e00 gibi benzer görüntü gösterir ancak hesaplamalar doğru olur.

Tabi ben konuyu yanlış anlamadıysam.
:hey:

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Beyler, boşuna uğraşmayın ....

Excel 15 digit (haneye) kadar duyarlıdır. (En azından benim kullandığım Office2000 sürümüne kadar, benim kullanmadığım sonraki OfficeXP de dahildir)

( ////...... Yukarıdaki "duyarlıdır" ifadesi, yazılan sayının matematiksel işlemlere maruz kaldığında, beklenen davranışıdır .... //// )

Aksini söyleyen ise yanılıyordur ve/veya yanıldığının farkında değildir....

Hücrenin biçimini falan değiştirmekle veya başka bir yöntemle istenilen amaca ulaşılamaz. (Amaç = Matematiksel işlem )

Programlardaki hesapların sonuçların hassasiyeti programların kendisi kadar, programların çalıştırıldığı bilgisayarın sahip olduğu fiziksel konfigürasyonu (özellikle işlemci) ile yakından alakadardır.

Excel'i geliştiren Amerikalılar, uzaya göndedikleri aracın yörüngeye girmesi sırasında uzay aracı üzerindeki etkileri Excel VBA'de yazdıkları VBA ile veya bizim kullandığımız ıvır-zıvır bilgisayarlarla hesaplamıyorlar.

İçinde bulunduğumuz 2006 yılının ikinci yarısından sonra, ileriki bir tarihte piyasaya çıkacak yeni versiyonlarda başka özelliklerle birlikte belki bu konu da geliştirilmiştir.

Bunu şu anda bilemiyoruz.....

Adamlar bu konuyu geliştirir de biz, kullanıcıların hizmetine sunarlar ise ne ala .... kullanırız.

Hatta öyle bir kullanırız ki, kendileri bile ..... " Yaw, Excel ile neler yapılıyormuş, helal olsun adamlara....." derler.

Yok değil ise, hala Excel'i 15 basamağa kadar güvenli olarak kullanırız.

Olay, bundan ibarettir.....

~ ~ ~ :mrgreen: ~ ~ ~

.

.

.