excel ile bilgisayarda dosya aratmanın bir tık ötesi

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhaba sayın hocalarım
daha önce makro ile excelde yapılan bir makro ile bilgisayarın herhangi bir klasöründeki yada sürücüdeki dosyaların isimlerini listeleme uygulaması yapılmıştı.

benim şimdi aklıma gelen ise içinde mesela "Hendekleri" metin parçası geçen dosyaları sıralaması ama dosya adında değil dosyaların içindeki sekmelerde de olabilir, sayfadaki hücrelerin başlığında yada hücre içinde de geçebilir.

mesela bir dosyanın adı "raporlar" olsun onun içinde 03.05.2021 sekmesinin A 52 hücresinde "bu hendekleri kullanmak için" diye bir metinsel ifade de hendekleri geçtiğinde aratmanın sonucu raporlar excel dosyasını arama sonucu bulsun.

şu an iş hayatı dosya arşivimde bir imalata ait örnekler arıyorum ama arama sadece dosya klasör adları olarak algılandığından bulunamıyor ancak excel dosyaların içinde buna ilgin çalışmalar var

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝365 64 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝11 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-09-2027
Merhaba @modoste,

Konuya vakıf olan Arkadaşlarımız, sorunuza cevap verecektir.

Ben arama sonucuna ulaşmanız açısından başka bir yöntemden bahsedeceğim.

Excel ile değil de Windows'un Kendi aramasını neden kullanmayı düşünmüyorsunuz?

Windows da dizin oluşturduğunuzda: bir dosya içince yazdığınız (kelime / cümle) geçiyor ise karşına çıkartır.
*Başat butonuna "Dizin oluşturma" yazın ve bilgisayarınız boş kaldıkça Dizin oluşturma işlemini başlatın.

Arama yapmak istediğiniz klasör indexlendiğinde Klasörünüzü açın ve arama kutusuna (Sağ üstte) aramak istediğinizi yazın; Sonuçlar karşınızda.

İyi Çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Merhaba

Windows ile çalışan
Birkaç program önereyim
Dosya klasör vs araması için
Harfleri henüz yazmaya başlarken buluyor
Avafind

Dosya içinde (metin dosyası olması şart değil) metin araması
Aynı zamanda normal arama da yaparlar
Pdfind
Superfinder
Effective file search

Ayrıca bilgisayardaki mükerrer dosyaları (hem isim hem de boyut anlamında) bulan ve silinmesine kolaylık sağlayan
Search my files

Bunları kullanmak isterseniz hepsini ayrı ayrı denemeniz kurcalamanız gerekiyor. Ben yılların tecrübesiyle bu saydıklarımı kullanıyorum

Tam cevabı gönderecekken aklıma geldi.
Ayrıca
Aklınıza gelen her türlü dosyayı, exe, video, resim exe, msi dosyalarını
Not defteri gibi açıp (not defteriyle açamazsınız, kilitlenir) içinde arama yapabilirsiniz. Tabi böyle bir şeye ihtiyaç hissederseniz.
iki program var
Textview
Edirplus

İkisi de çok iyidir.