excel kaynak dosyada tarih değişimi

ugurcelik

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
24-07-2025
Merhaba,

Örnek olması açısından iki klasör açtım. Bir klasöre "kaynak dosya klasörü" adını verdim.

253615
Bunun içinde birden fazla excel dosya var. Her gün, logodan otomatik olarak bir excel dosyası iniyor. Dosya aynı sütun başlıklarına sahip, içindeki değerler ve satır sayıları değişebiliyor. Dosyaların birbirinden farkı, dosya adındaki tarih bölümü.

Bir de anadosya klasörü isimli bir başka klasörüm var. Bu klasörde tek excel çalışma kitabı var. Kaynak excel dosyası, ilgili günün tarihiyle birlikte kaynak klasörüne indiğinde, ben anadosya'yı açtığımda, güncelleme yaptığımda linkin, o günün tarihini içeren dosyadan kaynak almasını istiyorum. Chatgpt'ye sorduğumda aşağıdaki gibi bir formül önerdi, formül ingilizce ben Türkçelerini de yazdım ama bir türlü beceremedim.

anadosyayı aşağıya ekledim. Kaynak dosya ile birebir aynı formatta. özetle: a2 hücresine, kaynak dosya klasöründeki o güne ait excel'in a2 hücresindeki değeri getirmesini istiyorum fakat dinamik olarak, kaynak dosyanın ismi değiştiğinde, anadosyadaki yolun da değişmesini istiyorum.

Yardımcı olabilir misiniz.

INDIRECT("'C:\Dosya Yolu\[veri" & TEXT(TODAY(),"ddmmyyyy") & ".xls]Sayfa1'!$A$1")

```

Bu örnek formülde:

- 'C:\Dosya Yolu\': Kaynak dosyanın yolu

- [veri" & TEXT(TODAY(),"ddmmyyyy") & ".xls]: Kaynak dosyanın adı ve tarihi

- Sayfa1: Verilerin bulunduğu sayfanın adı

- $A$1: Almak istediğiniz verinin hücre adresi

Formülün içindeki TODAY() fonksiyonu sayesinde her gün yeni bir dosyanın ismi otomatik olarak değişecektir.

Ekli dosyalar

ugurcelik

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 türkçe
24-07-2025
merhaba, yardımcı olabilecek biri var mı acaba

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

DOLAYLI fonksiyonu kapalı dosyalarda çalışmaz. Formülün yazım hataları dışında sonuç üretmesi için kaynak dosyaların açık olması gerekir.

ugurcelik

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 türkçe
24-07-2025
teşekkürler Korhan bey.

Peki bu durumda bana önerebileceğiniz bir yol var mıdır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

1 - CTRL+H ile formül içindeki dosya adını elle değiştirebilirsiniz.
2 - ANADOSYANIZIN içine DATA adında bir sayfa oluşturup klasördeki tüm verileri bu dosyaya aktarıp dış dosya bağlantısını tamamen kaldırıp tek dosya üzerinde çalışabilirsiniz.
3 - Formül yerine işlemleri MAKRO ile yapabilirsiniz.