Excel kişi bazlı Pozitif negatif değer hesaplatma

Excel Vers. ve Dili
birleştir
Merhaba;

Yeğenime verelin bir ödev var ticaret lisesine gidiyor; öğretmen kaynak göstermeksizin bir soru sormuş benden yardım istedi ama bir türlü yapamadım.
yardımıza ihtiyacım var.

Sorun şu örnekde göreceğiniz üzere

Kar & Zarar olan negatif ve pozitif para birimleri kişi bazında toplatmak istiyorum;

Şu şekilde toplam kar kazar toplaya biliyorum ama kişi bazında yapamadım;

=ETOPLA(KAR;">0")
=ETOPLA(KAR;"<0")

Excel Vers. ve Dili
2008
merhaba excelde fatura keserken küsüratları yani hesabın tam cıkması işin nasıl bir förmül kullanablriz

Excel Vers. ve Dili
2008
arkaslar yardımcı olurmusunuz 17.000 tl fatura kescem ama küsüratını 0 yapamıyorum 17.112 cıkıyıo förmülünü bilen yazabilirmi rica ediyorum..

asi_kral

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
arkaslar yardımcı olurmusunuz 17.000 tl fatura kescem ama küsüratını 0 yapamıyorum 17.112 cıkıyıo förmülünü bilen yazabilirmi rica ediyorum..
Merhaba
Kod:
=YUVARLA([COLOR="Red"]A1[/COLOR]+[COLOR="Blue"]B2[/COLOR];[COLOR="DarkRed"]2[/COLOR])
Bu formül işinizi görür sanırım.

Kırmızı olan yer matrah
Mavi olan yer kdv
bordo olan yer ise kuruş hesabını kaç hane yazdıracak iseniz onu yazın.

aerten

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 TR
Excel 365 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-02-2027
Benim anladığım yuvarlamayı 1000 TL'den az olanlarda yapmak istiyorsunuz. YUVARLA işlevi ile ancak yuvarlanacak karakter sayısı negatif verirseniz (Örneğinizde -3) tam sayıların da yuvarlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kod:
=YUVARLA(A1;-3)

Not: A1 yerine yuvarlanacak değerin bulunduğu hücre ya da formülü yazınız.