Excel Makroları neler anlatıyor

Excel Makroları neler anlatıyor
Bu makrolarda geçen kelimelerin ne anlama geldiğini, hangisinin ne gibi işlemler yaptığını gösteren bir tablo(türkçe) var mıdır.
Ã?rnek "Select" yanılmıyorsam "Seç" anlamına geliyor.
Bilen ve ilgilenenlerin yardımlarını bekliyorum.
Saygılarımla,

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003 TR
Değerli arkadaşlar.

Birçok sorunun cevabı olan makrolar hakkında gerçekten öğretici birşeylerin bu forumda yapılmasını rica ediyorum.Yani bir makro dersanesi başlığı altıda şu şudur şu şöyledir gibi yani bize okumayı öğretir gibi ders alacağımız bir yer olsun istiyorum.Bana kitap tavsiye etmeyin burada bu işi bilen onlarca arkadaşımız var hep beraber bu işi başarabilir benim gibi bu konuda cahil ama aç insanlara yol göstermiş olursunuz.
Bunu dikkate alırsanız minnettar kalırım..

Sevgili heza,
Desteklerinize teşekkürler. Ama bu konu ile ilgilenen pek kimse yok galiba.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003 TR
Bu forumda her konu ile ilgilenilir.Biraz beklemek lazım kolay değil öğretmek.Biraz daha sabır edelim.

:hey: BEN DE BU KONU HAKKINDA ACEMİYİM. EXCELDE BİR TABLOYU VB İLE NASIL MACRO OLUÞTURULUR BİLMİYORUM. Ã?ÐRENMEK İSTİYORUM. NEREDEN NASIL?
YARDIMCI OLURMUSUNUZ?
:yardim:

T

TRABLUS

Misafir
Vallaha tuntun kardeş bende sizler gibi acemi sayılırım defalarca buradan söylendi ama kimse yanaşmadı zannediyordum ama işin aslı bu arkadaşların çoğu bu iş için 4 sene okul okumuş ve bu işin buradan anlatılıp öğrenilemeyeceğini söylemek istiyorlar ama dilleri varmıyor.(Benim düşüncem)O yüzden ben şöyle yapıyorum sürekli son 10 başlığı takip ediyorum bana uyarlayabildiğim makroları hemen uyarlayıp kendime göre düzeltme yapmaya çalışıyorum.Sana da benim tavsiyem bu bayağı faydası oluyor.Bu arada mesajı attıktan sonra ALPEN'in verdiği linki gördüm bu düzeltmeyi ekledim o linkde verdiği dosyanın da bayağı faydası oluyor.

T

TRABLUS

Misafir
Ben zaten enson ALPEN beyin bürosunu öğrenip basacam ve ya banada öğretin yada beraber ölürüz diyecem :D :icelim:

Ya bismillah ya ALLAH
Arkadaşlar cahiller cesur olur derler. Bakın bir gün makrolar hakkında ahkam keseceğim söylense inanmazdım. Ama görülüyor ki meydan bana ya da benim gibilere kalmış. Hazır meydanı bulmuşken atımızı oynatmak gerek. Hem ben burada doğru yanlış bir şeyler söyleyince asıl Makrocular buna dayanamaz mecburen onlarda katılırlar.
Ã?nce makro demek program yazmak demek bunu bilelim. Biz şimdi exceli kullanırken aslında program yazmıyor birilerinin vb (visual basic ) ya da daha üst seviye diller ile hazırlamiş oldukları programları kullanıyoruz. Bunu yapanlar programlama bilen ya da hazırlanmış komutlar istediğini yeterli olmayanlar için 'makro' kapısını açık bırakmışlar. Eğer siz vb biliyorsanız excelin içinde alt+f11 tuşları ile vb düzenleyicisini açıp istediğiniz fonksiyon veya yordamı hazırlayabilir, bunları bir tuşa veya bir olaya (mesela sayfanın aktif olması, seçilmesi, tıklanması vs. bunlar birer olaydır) atayabilir ve bunları çalıştırarak dosyanızı istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Makro oluşturmanın dil bilmekten geçtiğini bilen ve bizi bir dili bilme zahmetinden kurtarmak için canla başla çalışan Microsoft ekibi makro kaydetmek için bir yol daha hazırlamış. Bu yöntem daha çok rutin işleri yaparken işimize yarıyor. Mesela bir dosyayı açınca 4-5 işlemi her defasında yapmamız gerekiyorsa ki uygun bir örnek şu anda aklıma gelmiyor, bunları kafamızda planlayıp araçlar>makro>yeni makro kaydet ve bunu takip eden yönergeleri izleyerek makroyu bir kameraya kaydeder gibi kayıt yaptırabilir, kayıt işi bitince kaydı durdurabilir ve kaydettiğimiz bu rutin işleri bir tuşa atayarak bir defa da yaptırabiliriz.
Açılış olarak bunları yazdım. Gelen tepkilere göre ve bilgim nispetinde yazmaya gayret ederim. Herkese kolay gelsin.

hafif alkollüyüz galiba. hehe.

bence yukarıdaki kitap başlamak için güzel bir basamak. kitap bittiğinde (gerçekten bittiğinde) en azından bir sorunu çözmek için nereden başlamak gerektiğini bilebilirsiniz. detaylar içinde birçok excel yardım sitesi mevcut. bir çok arkadaşta yardım etmek için hazır. biraz sabır ile 2-3 ay gibi kısa bir sürede vasatın çok üstünde olunabileceğinden eminim. yeterki istek ve azim olsun.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Arkadaşlar,
konu hakında yazdık çizdik, ancak Makro konusuna ilginin yüksek olduğu belli.

Ã?ncelikle şunu söylemek istiyorum. Zahmetsiz hiçbir şey olmuyor.
Sayın TRABLUS'un dediği gibi forumda bir çok makro örneği mevcut. Yine ALPEN'nin gönderdiği dökümanda başlamak isteyenler için güzel bilgiler var.

Bunların üzerine çalışın ve Foruma somut sorular yöneltin.

Ã?ğretmek çok yüce bir meziyettir. Bunu herkes yapamaz, istesede yapamaz.
Ancak bizler burada iyi veya kötü her soruyu yanıtlamaya çalışıyoruz.
Buradan eşimin de dahil olduğu Ã?ğretmen camiasına saygılarımı sunuyorum.

Dolayısıyla nasıl öğrenirim diyenler;
1-Dökümanı okuyun
2-Forumdaki örnekleri indirin ve üzerinde oynayarak anlamaya çalışın.
3-Ã?ğrendiklerinizden kendi örneklerinizi hazırlamaya çalışın.
4-Takıldığınız yerde foruma soru yöneltin.

Dolayısıyla nasıl öğrenirim diyenler;
1-Dökümanı okuyun
2-Forumdaki örnekleri indirin ve üzerinde oynayarak anlamaya çalışın.
3-Ã?ğrendiklerinizden kendi örneklerinizi hazırlamaya çalışın.
4-Takıldığınız yerde foruma soru yöneltin.
5. soru sormadan önce mutlaka forumda bir arama yapınız. bu işlem sorunuz daha önce sorulmuş ise size büyük zaman kazandıracaktır.

6. soru başlıklarınız okunduğunda soru hakkında genel bir bilgi verebilsin.

7. sorunun kendisi gerekli tüm detayları içerebilsin. hatta bir örnek ekleyip daha somut hale getirin.

son 2 madde de, sorduğunuz sorulara çok daha hızlı ve anlaşılır çözümler üretilmesini sağlar.

nacizane bir yanlış bir doğru örnek verelim.

yanlış örnek,

başlık

plzzzzz help, yardımmmmmm ltfffenn, acilllllll

soru

birinci sayfadaki verileri ikinci sayfaya almak istiyorum. acilll ltffffff.

cevap

sub tasi(syf1,syf2)
.
.
end sub

soru(devam)
tşkler ancak ben sadece ilk 10 satırı kopyalamak istiyordum

cevap (devam)

sub on_tasi(syf1,syf2)
.
.
end sub

soru(devam)
yine tşkler ancak ben sadece ilk 10 satırın dolu olanlarını kopyalamak istiyordum

cevap (devam)
sub dolu_on_tasi(syf1,syf2)
.
.
end sub

soru(devam)
yine tşkler ancak ben sadece ilk 10 satırın dolu olanlarının a sütunundan f sütununa kadar olanlarını kopyalamak istiyordum

cevap (devam)
sub a_f_dolu_on_tasi(syf1,syf2)
.
.
end sub

soru(devam)
yine tşkler ancak ben bunları yerleşik fonsiyonlarla yapmak istiyordum.

cevap (devam)
:eek:
end sub

birde doğru bir soru örneği görelim.

başlık

dolu satırları şartlı olarak diğer sayfaya taşımak.

soru

Merhaba,
1. sayfada, veri içeren, a-f sütünun arasındaki (a-f dahil), ilk 10 satırı makro ile 2. sayfaya kopyalamak istiyorum. ayrıca kopyalama işlemi bittikten sonra kopyalanmış satırları silmek mümkün mü?

teşekkürler.

cevap

sub kopyala(vs,ts)
.
.
.
end sub

soru (devam)
teşekkürler tam istedğim gibi çalıştı.

bu cümle verilen cevabın yeterli olduğunu gösterir. yani bundan sonra böyle bir sorunla karşılaşan başka bir arkadaş arama sayfasına giderek içinde "sayfa", "kopyalama", "sil" gibi parametrelerle arama yaptığında bu konuyu bulur ve altında da "teşekkür ederim çözüldü" ibaresini görürse büyük zaman kazanır. ancak "yanlış soru" örneğinde böyle bir sorunun ve dolayısı ile cevabın bulunma ihtimali çok azdır.

T

TRABLUS

Misafir
Sayın ALPEN beye verdiği bilgiler için teşekkür ederim.Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. :bravo: Bu arada dünkü tehdit işe yaramış galiba :keyif: :keyif: ama şaka yaptım Sayın ALPEN ben daha işyeri basmadım ben gelirsem dostluk için gelirim. :arkadas: :icelim:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
@ALPEN:

Müthiş güzel bir mesaj ...... bence bunu forumun tepesine "sabit" olarak yerleştirmek lazım.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
ALPEN :bravo: :bravo:

Sayın Alpen, Hüseyin ve Trablus okuyarak öğrenmek elbette bir çözüm ama sanıyorum makrolar karşısında bir dev gibi duran ve zayıf noktasını bilmediği için onu nasıl yeneceğini bilemeyen sayın heza, net83 ve tuntun a pek de derdine derman gibi görünmemiştir. Ben onların sızlanmasından öyle anladım ki bize takıldığımız yerde yardım etmekten ziyade önce oraya takılmamızı sağlayın diyorlar gibi geldi. Eğer yanlış anlamadı isem bu sorunun çözümü ancak bir konuyu açma, bu konu hakkında bir cevap isteme ve verilen cevapları inceleyerek eleştirme şeklinde olacaktır. Tabii burada iki önemli problem var. 1. kim bu ağalığı yapacak ve buna vakit yetiştirecek. 2. isteklilerin sayısı fazla olursa forum buna nasıl dayanacak. Kendimce çözümlerim var ama düşüncem doğru ise onları da yazarım.

T

TRABLUS

Misafir
Sayın Serpily bende saydığın isimler gibi makro konusunda acemiyim(heza, net83 ve tuntun).Ben de öğrenme konusun da istekliyim.5 senedir raporlama konusunda çok zorluklar yaşadım ve inanın 4 ay evveline kadar excel de klasik formüller dışında hiçbir şey bilmiyordum.Makroların varlığını ve ne işe yaradıklarını yeni öğrendim.Benim burada anlatmak istediğim biraz kendimizi verirsek ve burada verilen örnekleri bu bana yaramaz demeyip kendimize uyarlamaya çalışırsak bayağı faydalı oluyor.Unutmayın her rapor mutlaka birgün işimize yarıyor.Ben birde şuna dikkat ettim (3-5 kişi hariç)öğrenmek isteyenler 15-20 günde bir siteye girip banada öğretin diyor.Ama böyle bir öğretme ve öğrenme şekli yok!Bu iş ancak sürekli takip edilerek ve kendimize uyarlanarak öğrenebileceğimiz birşey.Bilmem şimdi derdimi anlatabildim mi? :hey:

X

xxrt

Misafir
ALPEN' Alıntı:
soru

birinci sayfadaki verileri ikinci sayfaya almak istiyorum. acilll ltffffff.

cevap

sub tasi(syf1,syf2)
.
.
end sub
Alpenin verdiği örnekler Doğru ve yaşanılıyor.Bu nedenle sorular soruları doğurmadan İlk sorunun cevabı tam olarak alındıysa....

Kiliiiit.En Kısa Çözüm İstekler bitmez.