excel ocx ne?

bildiğim kadarıyla bazı şeylerin ( örn. rictextbox dtpicker vb. gibi ) çalışması için gerekli şeyler.

Excel Vers. ve Dili
ofis xp, 2003
bende aaraştırdım öle bişi dtppicker in çalışması için mscomct2.ocx i sitem 32nin içine atıyon tarih denetimi çalışıyo saolasın

Bütün bu uygulamaların sorunsuz çalışması için microsoft'un sitesinden office SP3 güncellemesi yapmanızı öneririm.

ocx (önceleri vbx, şimdilerde activex) diğer programlar tarafından kullanılabilen program modülleridir.

2 örnek ile açıklarsak,

1. yazdığımız uygulamada çok kullandığımız bir rutin var. Mesela bir sayı 100 ile çarpılıyor, 2 ye bölünüyor, 40 ile toplanıyor vs.

Biz bu rutini

public function hesapla(x)
hesapla = x *100/2+40
end function

gibi tek bir fonksiyon altında toplayıp daha sonra gerektiği zaman

function (40)

gibi bu fonksiyonu gerektiği zaman çağırırsak, hem zamandan hemde koddan tasarruf etmiş oluruz.

Aynı şekilde ikinci bir örnek verecek olursak

forumda bir çok başlığa bakacak olursanız, şu gibi sorular ile karşılaşırsınız,

textbox un görüntüsü "__/__/____" şeklinde olsun ben "_" gelen yerlere tarih girebileyim.

textbox "_(___)_______" şeklide görünsün ben telefon numarası gireyim vs.

cevaplamaya çalışan arkadaşlarda bir çok metin manipulasyonları ile soruyu cevaplamaya çalışır.

İşte burada bu format işerini otomatik olarak zaten yapan maskedit ocx'ini kullanmak akıllıca olabilir.

Bunun için projemizde maskedit ocx (msmask32.ocx) u dahil ederek bu tür hamallıklardan kurtuluruz. maskedit kontrolüde bir programlama dilinde yazılmış bir çok formatlama rutininden oluşup tüm işleri bizim yerimize yapar.

Aynı şekilde geliştirdiğimiz projenin özelliğine göre bir çok hazır ocx (veya activex) projeye dahil edilip, kodlamanın detayları ile değil, asıl projenin amacı ile uğraşmış oluruz.

Excel Vers. ve Dili
ofis xp, 2003
cok güzelde bizde ingilizce kıtlığı var bu excelde kullanabileceğimiz ocx lerin türkçe açıklaması yokmu mesala dediğingibi msmask32.ocx =maskeditboxkontrolü gibi teşkür