Soru Excel Program Hk / ücretli - ücretsiz

Excel Vers. ve Dili
2016
Merhaba,

1 adet excel dosyam var. Bunun üzerindeki bazı yere karşılık gelen hücreleri her seferinde el ile dolduruyorum. Sonra ise çıktısını basıyorum. Kişi, tarih, saat, kod belirten alanlar sürekli değişiyor kişiden kişiye. Ben bunu otomatik yapmak istiyorum çünkü çok vaktimi alıyor. Askeriye için hazırlanmış bazı excel tabloları kullanmıştım. Oradan esinlenerek bu forumu bulduğumu belirtmek isterim.

Örneğin;
Bir excel tablosuna şu verileri textboxt ile gireceğim. Birden fazla kişi olacağı için alt alta bunları yazacağım, textboxlara.
ad soyad, proje, görev, saat, saat, tarih.

Bu bilgileri girdikten sonra excel 1.satırdaki verileri ikincil bir hazır excel dosyasında olması gereken yere yazacak ve 1.satırın çıktısını basacak yeni excelde.
Printere gönderdikten sonra ilk sayfa 1.satırdaki veriyi atlayıp 2.satıra geçecek.
Yine bu satırdan ad soyad proje görev vs gibi bilgileri ikinci excel (veya aynı excelin ikincisayfası) tablosundaki yerlerine koyacak ve çıktısını basacak.
Birince excel tablosunda textboxların veya seçili hücrelerin tamamındaki bu bilgileri ikinci exceldeki yerlerine koyup çıkaracak, koyup çıkaracak.

Bu şekilde sürekli elimdeki hazır tabloya isim cisim yazmaktan kurtulmayı planlıyorum. Bu konuda ücretli veya ücretsiz yardıma açığım.

[ Askerde de maaş excel dosyası vardı. Kişinin adını sanını alacağı parayı yazıp yazdır dediğimizde bilgileri farklı bir excelde belirli noktalara koyup çıktı basıyor sonra diğer askere geçiyordu. Kişi bazlı çıktı çıkarıp imzalatıyorduk askerlerimize maaşlarını aldıklarına dair ]

Dediğim gibi ücretli/ücretsiz her türlü detaylı bilgi verebilirim. Hatta excel dosyasını da atabilirim. Ücretli dememde emeğinizi hor görmüyorum parayla satın almaya çalışmıyorum hakaret olarak lütfen algılamayın. Bu bana vakit kazandırıp nefes aldıracak diğer işlerime hızlı geçiş sağlayacak. Bunun bir karşılığı olmalı hak geçmemeli.

Teşekkürler,
Uzun uzadıya yazımı okuduğunuz için.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25/05/2022
Excel formuna alternatif;

Ücretli konusu için iki programı inceleyebilirsiniz.

Saygılarımla.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
13-06-2024
Sayın @Deidara

Öncelikle foruma hoş geldiniz.

Sorununuzu çözecek bilgiye sahip ustalar ve üstadlar dosyanızı ve tam olarak nerede ne gerektiği hakkında ek bilgileri de verdiğiniz ve dosya örneğinizi de en azından www.filebig.net gibi bir dış servera yükledikten sonra burada linkini verdiğiniz takdirde ücretsiz veya ücretli destek verecektir.
Ayrıca foruma üye olup kuralları okuyup anlamadan ortalığı dağıtan bazı üyelere göre saygın ve kibar'ane yaklaşımınız için teşekkür ederim .

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
Merhaba,

1-Veri girişi
2-Verinin saklanması
3-Verinin sunumu
4-Çıktı alınması

Bahsi geçen 1-2-3 adımları için önerim: Online otomasyon örneği - blog makalemde, bunu detaylıca anlattm ve örneklere yer verdim.
(Yani google forms ile veri toplanır, google sheets ile saklanır, Forms Publisher eklentisi ile mail oluşturulur ve gönderilir).

Bu yöntemi özellikle önerme sebebim, veri girişini herhangi bir cihazdan yapmaya veya başkalarına delege etmeye imkan sağlar. Yani kolaylık sağlamaktan da öte, işi başkasına bile yaptırabilirsiniz :)

Son olarak 4. adım için ise, Outlook otomatik yazdırma kuralı gibi yöntemlerle dilerseniz doğrudan yazıcıya gönderebilirsiniz, veya

Tamamen ücretsiz ve kendi kendinize yapabileceğiniz bir yöntem. (Forms Publisher belli işlem sınırını sonrasında ücretlidir).

Umarım faydalı bulursunuz,
Selamlar,
A.G.

Excel Vers. ve Dili
2016
Selam @cems ve @Asri bey,

istediğim şeyi belirttiğiniz sayfaya upload ettim. bilgisayarımda olmadıı için excel sıfırdan yapmak durumunda kaldım :)
orjinal dosyayı anlaşabilirsek, veya yardım etmek isteyen olursa atmaya çalışırım.

link;

bu arada 2 arkadaşımız daha yazmış ben bunu hazırlamaya çalışırken :) selam arkadaşlar hoşgeldiniz

[buda firefox files linki;

Son düzenleme:

mzsakall

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
15-06-2025
Merhabalar benim açtığım konu içinde bir fikri olab var mıdır konu önemlidir yardımcı olursanız çok sevinirim

Excel Vers. ve Dili
2016
Ornekdosya

Üstadlarım, tekrar anlatayım. Ben bu yukarıdaki formu her ay sonunda kullanıyorum.
Örneğin 1.1.2020 tarihinde 2 kişi dükkan dışına çıksın. Birinci kişi saat kaçta çıktı girdiyse buradaki kutucuklara o verileri işliyorum. Yemek yediyse molasını, yolda geçtiği süreyi bu süreden düşüyor ve çıktı alıyorum.
Sonra yine diğer kişininin 1.1.2020 tarihinde dükkan dışında geçirdiği süreyi molaları düştükten sonra hesaplıyorum ( molaları kendim manuel giriyorum excele. bu arada ). Sonrada çıktı basıyorum.

Ayın her günü dışarıya çıkıyor ve her ay gün gün kim, ne zaman, ne iş için çıktıysa oradaki kutucukları renklendir, ne için çıktığını yaz, saat tarih yazıp çıkartıyorum.

Ben kişinin adını, hangi proje için çıktığını, proje kodunu, çıkış yaptığı ve giriş yaptığı süreyi, mola düşülecekse düşüp te kalan veriyi bir sayfaya madde madde yazayım istiyorum. excel ise buradaki belirli yerlerdeki verileri, bu attıgım ornekdosyada belirli yerlere koyup çıktı basacak, koyup çıktı basacak. taa ki maddeler bitesiye kadar.

Ücretsiz destek verebilecek olursa team verebilirim. Ücretli destek verebilecek olana da verebilirim. Lakin öncesinde ücrette anlaşmamız gerekiyor kimsenin vaktini, hakkını çalıyor olmak istemem.

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2016
@exceluygulamalari
Hocam dışa kapalı bir ağ bu. İnternet yok. Google forms üzerinden çalışmak süreci de yavaşlatır akabinde.
Outlook ile ilgili kısım da işin rengi değişiyor sanırım, baktım ama konuyla alakasını anlayamadım.