excel programında bu altyapı varken hala neden?

teknikyapı

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-01-2026
Merhaba.
Hemen hemen bütün mesleki uygulamalarımda yıllardan beri bu programı kullanırım(aslında yeni yeni keşfediyorum bende birşey biliyorum sanıyordum) ve son zamanlarda makro konusunda çözümler arıyorum.
Belki bu öneri veya eleştirim ilginç gelecektir ama gerçekten çok merak ediyorum.Çünkü bakıyorum excelin altyapısına mesala bi kitapta bildiğim kadarı ile 256 adete kadar sayfa ve bu 256 adet sayfa içinde 65536*256 = adet hücre le çalışılabilir ! ama nereye kadar ! Hiç üşenmedim bir deneme yaptım.Bir excel kitabı içinde sadece birsayfadaki bütün hücreleri ( 65536*256) adet hücreye sadece A yazıp kaydetmeye çalıştım ! 256 mb yer tuttu.Düşünün birde bunun gibi 256 sayfayı.Doğal olarakta pc kasıyor.Yani biz belki excelin binde birini kullanabiliyoruz.Ama daha öteye bu kadar altyapı kurulmasına rahmen geçemiyoruz.Mesleki açıdan şöyle bir örnek vermek istersem ; biz üzerine 100 kat yapı çıkabileceğimiz bir temel betonu üzerine belediye bize sadece imar yönünden 1 kat izin veriyor ! Ama yanlış anlaşılmasın ben bu program ile mesleğimi yapıyorum ve O' na saygım sonsuz.Onu bana gerçek anlamda öğreten bu foruma da saygım sonsuz.Bu konu ile ilgili düşüncelerinizi merak ediyorum.Saygılar,sevgiler.İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 - İngilizce
Sayın Teknikyapı,
Siz yine kaydetmeyi başarabilmişsiniz ben onuda yapamadım .En azından siz binde 3,9 'unu kullanabiliyorsunuz. :)
Dikkat çektiğiniz konu gerçekten ilginç.Aşağıdaki gibi bir denemede ben yaptım.Sonuç şöyle oldu. Bilgisayar önce 12 dk kadar dondu herhangi bir müdahale edemedim sonrasında ise kendiliğinden kapandı.

Kod:
sub deneme()
For i=1 To 65536
For j=1 To 256
Cells(i,j)="A"
Next j
Next i
End Sub
Programın altyapısı güçlü ama demek ki kullandığımız teknoloji buna yetişemiyor sonucu çıkıyor ortaya.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (64 bit) - Türkçe
Excel en çok bellek harcayan uygulamalardan biridir.

Her hücresinin kullanılacağı şartı yoktur. 50.000*10 ya da 1.000*256 genişlikte rahatlıkla çalışabilme imkanı sunulmuş.

Excel, aslında hesaplama ve çözümleme aracıdır. Bunu Excel masaüstü iconuna fare yaklaştığında da MS açıklamasını görebilirsiniz.

Excel ile verimli çalışmak da önemlidir.
Verilen örnekte 65.536*256 aralığını makro ile "A" doldurmanın en hızlı alternatifi aşağıdaki gibidir.
Kod:
Sub Doldur()
Range("A1:IV65536") = "A"
End Sub

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Sanırım sayın mesuttasar, MS Excel'i kastırılmış durumda iken sayfadaki bütün hücrelere "A" metnini yazmayı test etti.... :mrgreen:

MS Excel değil, hangi programı yaklaşık 17milyon defa döngüye sokarsanız, isyan eder.

Bu arada, bütün hücrelere "A" metnini yazmak için bence en kestirmesi sayfadaki bütün hücreleri seçip (sayfada sol-üst köşede 1 ve A etiketlerinin arasına sol tıklayıp), formül çubuğuna "A" yazdıktan sonra Ctrl+Shift+Enter tuşlamaktır.

Diğer taraftan, konunun özüne dönersek ben şöyle düşünüyorum .... MS öyle bir elektronik tablo yazılımı yapmış ki .... üretildiği zamandaki PC teknolojisi değil, 20-25 yıl sonraki teknoljilerde bile hala yazılımın sınırlarının zorlamaya çalışmasını hayal etmişler.