Excel Ribbon

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 & ACCESS 2007 ENGLISH
Merhaba;

Benim Excel Ribbon hazırlama ve modifiye etme konusunda bir sorum olacak.

Sayın Taruz'un hazırlamış olduğu Excel Ribbon Sihirbazı programını inceledim ancak açıkçası kullanmayı pek beceremedim. (Kendisi benim için , yabancı forumlar da dahil, gördüğüm en büyük access üstadlarından biridir, hazır lafı geçmişken burdan selamlarımı gönderiyorum :) ). Ben direk olarak kendim XML kodları ile oynayarak bazı değişikliklere gidiyorum ancak yaprığım değişiklikler sadece o çalışma kitrabı için geçerli oluyor.

Acaba değişikleri PERSONAL.xlsx gibi birçalışma kitabına mı yapmalıyız ki, Excel'i her açtığımda ribbon karşıma değiştirdiğim gibi çıksın ?

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-09-2023
forumdakiler işinize yaramıyor mu hocam. yanılmıyorsam zeki gürsoy bey'in bu konuyla ilgili paylaşımları vardı. forumda bi aratınız derim.

Excel Vers. ve Dili
çok aradım, hatta çok güzel bilgiler buldum ama bir türlü beceremiyorum.

Taruz ve Zeki GÜrsoy Bey'in XML çalışmalarını gördüm, hatta yaptım ama yukarıda dediğim gibi, sadece üzerinde değişiklik yaptığım çalışma kitabında gerekli değişik menüleri görebiliyorum.

Artık nerede yanlış yapıyorum tam çömzemedim ama, bütün çalışma kitaplarında varsayılan olarak o menuleri çıkartamadım.

Bazı makrolarım var, PERSONAL.xlsx' de bulunan, onları menü'ye talımak istiyorum ama bu yaşadığım sorun nedeniyle bir türlü beceremedim.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Merhaba,

Dosyanın XML yapısıyla oynanarak hazırlanan Ribbon menuler dosya için geçerli olur. Bu, özellikle başka bilgisayara taşındığında özelleştirme gerekmemesi açısından harikadır.

Ancak tüm dosyalar için geçerli olması istendiğinde basit bir özelleştirme işinizi fazlasıyla görür ve sabit kalır.

Aşağıdaki resimde bir özelleştirme örneği görüyorsunuz... Boş Excel başlatıp özelleştirmeyi yaptıktan sonra "Tamam" deyin. Bu açık dosyayı kaydetmenize gerek yoktur. Sonraki açılışlarda hep geçerli olacaktır. İsterseniz özelleştirmeyi bir dosyaya aktararak (kırmızı çerçevedeki buton) bilgisyarınızı formatladıktan sonra bile tek tuşla özelleştirmeyi geri yükleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Zeki Bey Merhaba;

Cevabınız için çok teşekkür ederim, yanlız önerdiğiniz yöntem Excel2010 ve üzeri sürümler için geçerli sanırım?

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Tekrar merhaba,

Evet, bendeki versiyon 2010. Eğer 2007 versiyon özelleştirmeleri saklamıyorsa, en iyi çözüm XML si oynanmış dosyayı eklenti olarak kaydedip kullanmak olacak sanırım.

Excel Vers. ve Dili
Teşekkür ederim Zeki Bey.